Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Komunikace po 220V s českým modemem!

ModemTec modem na 220V
Česká firma ModemTec z Třince oznámila, že má modem, který dovoluje komunikovat po energetických sítích 230V. Odpadá tak nutnost pokládat strukturovanou kabeláž. Přenosy dat realizuje v rámci povolených pásem určených normou Cenelec Evropské unie. Dosahuje přenosové rychlosti 4,8 až 72 kbps (0,6 - 9kB/s). Zvládá o silně rušené průmyslové prostředí. Maximální dosah je 3km. Ostrouhá tedy Telecom mrkvičku?

Kapitoly článků

ModemTec modem na 220VČeská firma ModemTec z Třince oznámila, že má modem, který dovoluje komunikovat po energetických sítích 230V. Odpadá tak nutnost pokládat strukturovanou kabeláž. Přenosy dat realizuje v rámci povolených pásem určených normou Cenelec Evropské unie. Dosahuje přenosové rychlosti 4,8 až 72 kbps (0,6 - 9kB/s). Zvládá o silně rušené průmyslové prostředí. Maximální dosah je 3km. Ostrouhá tedy Telecom mrkvičku?

Zatím asi ne. S těmito modemy se počítá především pro sběr dat, monitorování a regulaci. I když výroba těchto modemů začne v červenci, o výrobě pro přenos dat v síti Internet se prozatím, pro nízkou rychlost a stav tuzemské energetické sítě, neuvažuje. Podle informací na jejich WEBvé prezentaci stojí tento modem s RS232 (stolní) 8 890,- (stačí-li vám tišťák, pak jen 6 900,-) a s rozhraním Ethernet (RJ45) 13 890,-. Obě ceny jsou bez DPH. Zas tak levná věc to tedy nebude.

Z celé řady produktů této firmy nás asi nejvíce bude zajímat PLS (Power Line Communication) modul MT23, který také vidíte na obrázku. Je určen pro přenos dat mezi PLS sítí (energetickou sítí 230V) a řídícím počítačem. PLS adaptér je MT23 je propojen s PLS sítí pouze pomocí klasické zástrčky, která se zasune do standardní zásuvky 230V. Po tomto přívodu jsou zasílány jak datové přenosy, tak je i realizováno napájení adaptéru. Ten je standardně vybaven sériovým portem RS232, pomocí kterého se připojuje k počítači. Ve třetím kvartálu 2002 bude k dispozici i modifikace s rozhraním Ethernet RJ45.

Aby se modemy rozpoznaly, má každý z nich neměnnou sedmimístnou MAC adresu, která je totožná s výrobním číslem PLC modemu a jednou NET adresou, kterou výrobce přidělil danému odběrateli. Menší síť (do 50-ti PLC modemů) se tak dá spravovat přímo, u větších celků je pak třeba vytvořit menší logické celky, které se řídí pomocí podsítě. Každý modem má z výroby přednastavenou prioritu vysílání, která se dá ale pomocí servisního programu MedemTec měnit (dle výrobce jen v autorizovaných servisních střediscích).

Sice to asi pozici Telecomu neohrozí, ale je to první vlaštovka. Zatím se bude hodit opravdu především průmyslovým podnikům, které nechtějí ivestovat do strukturované kabeláže. U propojení budov by to mohlo být, vzhledem k vynechání bleskojistek a jiných ochran, levnější (samozřejmě nemyslím datové páteřní propojení, ale dejme tomu spojení vrátnice s řídícím počítačem). Možná by se hodil i pro komunikaci dvou uživatelů PC doma, nebo v sousedních domů. Gamesníci jsou ochotní něco investovat, že? ;-) Kamarádi by pak proti sobě mohli hrát, aniž by se museli připojovat k Internetu!

Chtěl bych být optimistou a věřím, že vývoj bude pokračovat. Vždyť elektrickou zásuvku najdete snad úplně všude. Ale to ukáže až budoucnost. První testy, které se již prováděly ve Švédsku i v Německu ale vývoj moc kupředu nepostrčily.

Kapitoly článků

Diskuse ke článku Komunikace po 220V s českým modemem!

Žádné komentáře.