Aktualizace: Končí až 16 % prodaných Ryzen 5000 reklamací?
PowerGPU předložil čísla, podle kterých z jím objednaných procesorů na výrobu sestav byl problém s 16 % Ryzen 9 5950X, 8 % Ryzen 9 5900X, 4 % Ryzen 7 5800X a 2,5 % Ryzen 5 5600X:
Autor uvádí zkratku DOA (Dead On Arrival, mrtvý při dodání), ale z dalšího textu je zřejmé, že procesory nebyly „mrtvé“ ve smyslu zcela nefunkční, ale spíš silně nestabilní. Dále zmínil vysokou reklamovanost desek s čipsety X570 a B550. Podle Korejského leakera harukaze5719 se v Koreji poslední době začaly objevovat stížnosti na situaci s deskami.
Začněme procesory. Možností, jak situaci ověřit, není mnoho. Již na Twitteru padl argument uživatele T Rock (@Tarocknet), že při reklamovanosti, která by dosahovala až 20 %, by při dosavadních prodejích Ryzenů 5000 muselo v rukou zákazníků skončit zhruba 200 000 vadných procesorů a při tomto množství by se o problému muselo mluvit daleko dříve než 3,5 měsíce po vydání. Podle uživatele Nitin Kumar (@NKD11) se podobné problémy děly s beta-BIOSy jednoho výrobce základních desek, ale finální verze je nevykazuje.
Jde nicméně o názor proti názoru. Pro posouzení situace je potřeba hledat další indicie: U výrobků, které trpěly vysokou reklamovaností, se obvykle tato skutečnost odrážela na uživatelských recenzích na webu společnosti Amazon. Na stránce Ryzen 9 5950X lze zjistit, že 87 % uživatelů udělilo procesoru hodnocení plných pět hvězdiček. Ze všech uživatelských komentářů pak pouze dva hovoří o tom, že procesor nefungoval (respektive nefungoval stabilně). Většina negativních příspěvků se týká nárůstu cen a tzv. scalpingu koncem roku. Když pro srovnání otevřeme stránku procesoru Core i9-10900K, najdeme rovněž 87 % pětihvězdičkových hodnocení. Vadný procesor uvádí jeden komentář a většina zbývajících negativních hodnocení si stěžuje na doručení rozbaleného nebo použitého procesoru.
Přinejmenším z uživatelských hodnocení na Amazonu se tedy nezdá, že by se reklamovanost Ryzen 9 5950X (modelu, který podle PowerGPU dosahuje 16% reklamovanosti) nějak vymykala.
V souvislosti s Amazonem lze zmínit „kauzu“, kterou západní média zmiňovala začátkem roku. Procesory měl prodejce zasílat v měkkých obálkách, přepravce s nimi nezacházel příliš šetrně, balení přicházela zákazníkům zcela rozmáčklá a procesory s ohnutými piny. Tato skutečnost by mohla zvýšit statistiky reklamovanosti u tohoto prodejce, dalo by se uvažovat i o případných problémech způsobených u takto postižených kusů (špatný kontakt u rovnaných pinů nebo v důsledku uvolnění pinu uvnitř pouzdra). Samostatný výrobce sestav, který (předpokládám) nenakupuje na Amazonu, by tím neměl být postižen. Pokud mu tedy dodavatel nebalí procesory podobně.
Druhou věcí jsou základní desky. Na jednu stranu by se dala najít hypotetická souvislost mezi deskami s čipsety X570 a Ryzeny 5000, kterou je stejný 12nm IO čip vyráběný u společnosti GlobalFoundries. Bylo by to však příliš zkratkovité, neboť zprávy hovoří i o deskách s čipsetem B550, které s 12nm IO-čipem nemají nic společného: Čipset byl navržen jiným subjektem (ASMedia) a je vyráběn na jiných linkách. Navíc 12nm IO čip se používá již od roku 2019 (i Zen 2) a žádné stížnosti na něj doposud nebyly. Problém je zřejmě jinde.
PowerGPU bohužel neuvádí, na jakých deskách sestavy vyrábí, ani jaké verze BIOSu používá, takže nelze vyloučit ani potvrdit výše zmíněnou možnost, že jde o důsledek problému s BIOSem. Druhá možnost, s přihlédnutím k tomu, že se měl problém objevit až nyní, by v případě skutečně vadných čipů mohl nastiňovat, že továrnu, která čipy pouzdří a testuje, zastihl v poslední době nějaký problém, v jehož důsledku testy prošly i čipy, které jimi projít neměly.
Nakonec stojí za pozornost i fakt, že autor Tweetu, PowerGPU, jej nakonec smazal.
Kde je pravda, tak nejspíš ukáže až čas.
Aktualizace: Do věci se vložila AMD a požádala PowerGPU o údajně vadné procesory a desky, které má zájem přetestovat.