S dotykovými notebooky je definitivní konec, mizí i z distribuce
Začátkem října jsme vás informovali o zvěstech, podle kterých výrobci notebooků nepočítají s vývojem nových modelů s dotykovým ovládáním, protože o ně zákazníci nejeví zájem. Proces jejich konce byl ale rychlejší, než by se z tehdejších zpráv dalo usuzovat. Podle aktuálních zjištění DigiTimes už objednávky na tento typ zařízení nepřicházejí, sklady výrobců jsou prakticky prázdné a tyto modely mizí i z distribuční sítě.
- Blíží se konec dotykových notebooků [6. říjen 2014]
Možná stojí za zdůraznění, že hovoříme o klasických noteboocích, tedy x86 zařízeních, která mají obrazovkovou a klávesnicovou část pevně spojeny. Skládacích zařízení a tabletů doplnitelných o dok s klávesnicí se tyto zprávy samozřejmě netýkají, u nich je dotykové ovládání základem.
Na situaci jsou pozoruhodné především těžce ustřelené prognózy, které pro tento a následující roky slibovaly dotykovým notebookům zářnou budoucnost. Například na jaře 2013 se v návaznosti na snižování výrobních nákladů dotykových vrstev předpokládalo, že do roku 2016 ponese toto rozhraní 25 % notebooků. Dokonce to vypadalo celkem reálně, protože za první měsíce roku 2013 stoupl podíl dotykových modelů ze 2 na 10 %.
V létě 2013 již celosvětový podíl dosahoval 17 % a v rámci některých trhů dokonce oné čtvrtiny původně avizované pro rok 2016. Lenovo tehdy změnilo plány a rozhodlo se, že každý druhý notebook, který v roce 2014 pošle na trh, bude dotykový. Zákazníci ale měli jiný názor, patrně zjistili, že jim sahání na obrazovku nevyhovuje (mají obvykle k dispozici touch-pad, klávesnici a případně i myš) a trend se otočil.
I když náklady na doplnění dotykového rozhraní výrazně klesly, stále více než zanedbatelně ovlivňovaly cenu výsledného zařízení (hovořilo se o částce cca několika desítek dolarů, tedy se všemi přirážkami a po přepočtu minimálně 1000 Kč).