Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Konec DVD a CD rekodrérů? 86 GB na cm2!!

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Zní to neuvěřitelně? Nezdá se vám to? Nám také ne. Ale protože je to dosti zajímavé a příjemné počtení (kdo by dnes nechtěl mít byť jen jeden centimetr čtvereční), tak jsme se rozhodli, že si to nenecháme jen pro sebe. Počkáme si dva roky a uvidíme. Prozatím však neprodávejte své 1GB harddisky :)

V anglické univerzitě Keele vyvinuli přepisovatelnou paměťovou kartu s kapacitou 86 GB na čtvereční centimetr. Na placku o velikosti kreditní karty se tak dá vtěsnat až 2 300 GB dat! Paměťový systém využívá novou slitinu kovů. Záznam je prováděn do několika vrstev, je tedy třírozměrná. Při takto šílené kapacitě jsou výrobní náklady naprosto neuvěřitelné. 2 300 GB za méně než 50 U$ (cca 2 000 Kč)!!!

Technologie vychází z práce Eda Williamse, profesora místní univerzity, nyní již na odpočinku, který marně mnohokrát žádal o patenty pro optické, magnetooptické a multibitové paměťové prvky. Ironií je, že na základě práce elektrotechnického oddělení, kde profesor pracoval, a které univerzita zrušila, bude mít v dalších letech, díky licenčním smlouvám, postaráno o velmi slušný finanční příjem.

Slitina je podobná té, na které již IBM demonstrovla zápis v deseti vtrstvách. Keele technologie by však neměla využívat tolik vrstev. Tato nová technologie využívá současný hardware pro existující paměťové systémy.

Na polovinu příštího roku jsou plánovány první prototipy a udělení jedné nebo dvou licencí. Přeztože je možné tuto technolgii použít i pouze na magnetickém pricipu, první modely budou vychátzet z magneto-optického principu. Světelný paprsek je totiž možné velmi přesně zaměřit a navíc se dá pro tuto vícevrstvou technolgii úspěšně využít proměnného ohniska při ostření paprsku.

Přenosová rychlost by se měla pohybovat kolem 100MB/s. Velkou výhodou této technologie je, že pro korekce se využívá pouze 20% celkové kapacity. Což je podstatně méně než 40% u pevných disků, nebo 30% u optických médiií.

V prodeji by se tato technologie mohla objevit již do dvou let.

Představme si, co by taková technologie mohla znamenat. Jedním z prvních následků by bylo zmizení pevných disků a různých jiných záznamových médií jako floppy mechaniky, ZIPy, DAT atd. CD se asi ještě nějaký čas udrží, protože spousta lidí má doma CD přehrávač, ale o moc déle to jistě trvat nebude. To bude v počítačové branži, ale mnohem větší následky se dají očekávat ve spotřebních technolgiích. S touto kapacitou budete moci nosit svůj mobilní telefon i s vaším osobním počítačem na ruce jako hodinky, video pásky a DVD diksky budou jen směšnou vpomínkou na slepou uličku vývoje. Každý by mohl mít vždy u sebe svou oblíbenou hudbu. Přesněji řečena na takové médium by se všlo 35 000 hodin muziky v MP3 formátu, to je 1 480 dní, tedy něco málo přes 4 roky! Teda co jsem to napsal (snad jsem to spočítal dobře, přepočtěte to někdo)? To je naprosto neuvěřitelné!!!!! Jestli tato informace není letní kachnou budou se dít v příštích letech opravdu věci. Napadnou-li vás další převratné změny, které tato technologie může způsobit, dejte mi vědět.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Konec DVD a CD rekodrérů? 86 GB na cm2!!

Žádné komentáře.