Konec šmírování v Německu
Nebo alespoň zmenšení šmírování, protože spolkový ústavní soud v Karlsruhe zrušil zákon, podle kterého musely telekomunikační společnosti po dobu půl roku povinně uchovávat záznamy o všech hovorech na pevných i mobilních linkách včetně odeslaných e-mailů. Nestalo se tak ale jen tak pro nic za nic, soud tak reagoval na stížnost 35 tisíc Němců, kterým se toto počínání zdálo protiústavní (a jak se ukázalo, opravdu bylo). Verdikt soudu byl takový, že dochází k porušení telekomunikačního tajemství a zákon jako takový odporuje ústavě. V databázích telekomunikačních firem se uchovávaly telefonní čísla, čas a datum volání, případně internetová spojení.
Dlužno dodat, že tímto zákonem jen aplikovali směrnici EU, soud ale nevyloučil, že je tato směrnice zcela mimoústavní, jen v současné legislativě postrádal podmínky, které by takovou činnost umožňovaly. Je tedy možné, že s větším zabezpečením ukládaných dat se opět tento zákon v Německu do praxe vrátí.
Mimochodem, u nás toto platí už od června roku 2008, kdy se rozšířilo množství dat, které mají operátoři povinnost skladovat. Pirátská strana, pokud se do parlamentu dostane, by si toto mohla dát jako jeden ze svých úkolů. V Německu prý byla vlna odporu proti tomuto zákonu vůbec největší od poslední války, u nás je, zdá se, celkem klídek.