Konference AMD: proč nepovažuje GeForce Titan za herní grafiku
Jak to bude s řadou HD 7000 a uvedením HD 8000
Berme jako 100% potvrzené, že letos pojede AMD v zajetých kolejích zvaných HD 7000. To, že budou v posledních měsících roku představeny nějaké ty nové Radeony HD 8000, na tom nic nemění, letos budeme moci stále kupovat modely končící nejvyšším jednočipovým Radeonem HD 7970 GHz Edition, případně dvoučipové Radeony HD 7990, mezi nimiž budou letos představeny i kusy od dalších výrobců.
AMD je zkrátka spokojena se stávajícím portfoliem, nemá důvod jej inovovat, ač inovaci žádný technický důvod nebrání. Zkrátka pokračuje jako - dle svých slov - lídr trhu v „mírném pokroku v mezích zákona“, tak jako Intel ve výsledku jen mírně inovoval „Sandy Bridge“ a nazval to „Ivy Bridge“. Ostatně na rovinu: Radeony HD 7970 jsou i více než rok po uvedení po čertech rychlá záležitost (zejména po steroidové injekci GHz edice) a jsme rádi, jak hezky zlevňují. A jedině hloupá firma by utrácela peníze na vývoj, výrobu a předčasné uvedení vlastní konkurence na trh, když prodeje stávající generace produktů stále rostou (informace přímo z AMD).
Schovává AMD před GeForce Titan hlavu do písku?
To vše zní samozřejmě hezky, zejména pro člověka s růžovými (pardon, rudými) brýlemi na očích. Jenže konkurence nespí. Konkurence již nasytila největší otesánky GPGPU/HPC trhu a může do běžného retailu mezi nás, „běžné plebs“, vrhnout něco málo GPU GK110, tedy GeForce Titan. A o ní si na základě parametrů dovolíme říci, že Radeon HD 7970 jednoduše překoná, o tom nelze při pohledu na vyrovnané výsledky HD 7970 a GTX 680 asi pochybovat. Čert teď vem, že to bude za cenu výrazně dražší karty a výrazně vyšší spotřeby, otázka, na kterou zástupci AMD v konferenčním hovoru odpovídali velmi vyhýbavě, jakoby se o Titanu vůbec nechtěli bavit, má jasnou odpověď: GeForce Titan se ujme role jednočipové jedničky.
Ale proč my stojíme spíše na straně AMD? Inu, Radeon HD 7970 dnes koupíte kolem 8 až 9 tisíc Kč, a to s bundlem Crysis 3 a Bioshock Infinite. GeForce Titan bude stát nějakých 23 000 Kč (byť nemůžeme vyloučit, že Nvidia „zadotuje“ launch a srazí cenu na úroveň 20 999, nebo dokonce 19 999 Kč), což je dvoj- až trojnásobek ceny HD 7970. Ano, jsme si jisti, že Titan bude rychlejší, ale stejně tak jsme si naprosto jisti, že nebude 2× rychlejší. Navíc nemalá část čipu GK110 bude hráčům k ničemu (logika pro double-precision FPU výpočty).
Na čí straně je tedy pravda?
Jistě ne na straně markeťáků AMD, protože jejich produkt (HD 7970 GHz) již po zbytek roku jedničkou z hlediska výkonu nebude. Ale ani na straně Nvidie, která bude GeForce Titan tlačit jako nekompromisní pecku. Grafickou kartu za 20 000 Kč+ si totiž koupí jen pár nadšenců, ale i tak věříme, že Nvidia vyprodá vše, co dá na trh - protože jsme přesvědčeni o tom, že těch Titanů půjde na trh poměrně malé množství ve srovnání s GeForce GTX 680 či Radeony HD 7970 (GHz).
Pro 2560×1600 je plně dostatečná již loňská generace GTX680/HD7970. Pro 3×1920×1080 je též dostatečná tato generace. Titan je produkt ryze politický, Nvidii by se ekonomicky více vyplatilo uplatnit GPU v HPC segmentu, ale GeForce Titan ji vrátí na výsluní a to má také svoji nemalou hodnotu.
Střetávají se nám tu tak dvě filosofie: AMD razí cestu mainstreamových GPU, případně jejich dvojice na duální kartě a touto cestou jde i Nvidia. Ale ta se na rozdíl od AMD nezřekla i cesty obrovských GPU, protože se jí veškeré náklady a problémy zaplatí v HPC/GPGPU segmentu (kde AMD zase vydělává svými Opterony) a pak může pustit na trh i desktopové karty. GeForce Titan bude dle našeho prostě jen a pouze zajímavé řešení pro nadšence, podobně jako jím jsou všechny ty Radeony HD 7990 či GeForce GTX 690.
My, běžní smrtelníci, tak můžeme obojí s klidem ignorovat a nadále se poohlížet mezi jednočipovými grafikami první 28nm generace, případně si počkat na generaci druhou. Mobilní Radeony HD 8000M na bázi architektury GCN 2.0 ostatně AMD představila již v prosinci, jejich desktopoví bratříčci se holt dočkají až letos ke konci roku. Spíše oceňujeme sílící spolupráci AMD s vývojovými studii, pozitivní změny ve vývoji Catalystů a bundlování herních AAA titulů.