Kosmický raketový program SpaceX pokořil v testu hranici 700 metrů
Minulý týden se podařilo společnosti více než zdvojnásobit dosavadní výškový rekord se svým pozoruhodným raketovým systémem Grashopper. Raketa tak dosáhla výšky 744 metrů. Celý let trval zhruba minutu a půl a pozorovateli byl označen jako zcela bezproblémový. Jedním z hlavních rysů Grashopperu je kombinace vertikální start + vertikální přistání (VTVL). Co si hlavně inženýři pochvalují a od čeho si velmi slibují je to, že namísto aby raketa shořela v atmosféře, tak je znovu použitelná. To by mohlo výrazně zjednodušit doplňování zásob na ISS.
Video, které si můžete prohlédnout níže a které zachycuje výkon raketového motoru Merlin 1D v celé jeho velkoleposti natáčel dron, pro upřesnění hexakoptéra ovládaná na dálku.
Předpokládá se, že raketa bude v budoucnu vynášet do kosmu družice, zásoby, stavební materiál a samozřejmě i lidi. Raketa je schopna vynést na nízkou oběžnou dráhu super těžký náklad o hmotnosti zhruba 53 tun nebo na geostacionární oběžnou dráhu náklad o hmotnosti 21 tun. Raketa by se prý mohla vydat i směrem k rudé planetě a dopravit tak na Mars celkový náklad kolem 13 tun. Co nejvíce hraje do karet programu SpaceX je to, že nebude zanechávat na orbitě kosmický šrot, který už vlastně v současné době poměrně ohrožuje různé kosmické lety. Znovupoužitelnost pak výrazně zkracuje operační dobu, kdy raketa může být znovu připravena na start a celkově zlevňuje celý proces.
Začátek kosmického prostoru je nazýván kármánovou hranicí a nachází se zhruba 100 kilometrů nad zemským povrchem. Práh nízké pozemské orbity je kolem 160 kilometrů. A právě překonat kármánovu hranici a dostat se na nízkou oběžnou dráhu, plus ve finále vykonat VTVL přistání, toho by chtěli s programem SpaceX Grashopper dosáhnout inženýři v roce 2015.