Kreslili jsme LightScribe pod Linuxem - podruhé
LightScribe Simple Labeler od HP si můžete stáhnout z patřičné stránky na webu výrobce. Aby tato aplikace vůbec uměla „LightScribovat“, budete potřebovat totéž, co v případě Labeleru od LaCie. Tím potřebným softwarem je tzv. „LightScribe System Software“, který je vlastně jakousi vrstvou mezi samotným LightScribe Labelerem od v podstatě jakéhokoli výrobce a LightScribe vypalovačkou. Podobnou funkci ve Windows plní známý LightScribe ovladač.
LightScribe System Software, který na svých stránkách nabízí HP, je v tuto chvíli ve verzi 1.4.124.1 a ke stažení je (stejně jako samotný LightScribe Simple Labeler) ve formě rpm balíčku. V našem testovacím Linuxovém stroji se SUSE 10.1 se od předchozího testu s LaCie Labelerem vyskytovala starší verze 1.4.113.1. Bezostyšně jsme stáhli tuto novější od HP a nainstalovali. Instalace proběhla bez problémů, takže počítáme, že zkrátka předchozí verzi upgradovala na novou. Činnost Labeleru od LaCie nebyla nikterak narušena, vesele fungoval dál.
Po instalaci LightScribe System Software následovala instalace samotného LightScribe Simple Labeleru. I ta proběhla bez potíží a software se nainstaloval do složky /opt/lightscribeApplications/SimpleLabeler. Spouští se souborem SimpleLabeler.
Zvesela jsme si tedy spustili (už druhou ;-) LightScribe aplikaci pod Linuxem. Ta nás přivítala úvodní obrazovkou:
Dobře si ji prohlédněte. Právě takovéhle výsledky, které na své úvodní stránce prezentuje, dovede vytvořit. Víc neočekávejte. Výzvu k založení média do mechaniky stranou k potisknutí dolů zatím můžete ignorovat, médium můžete vložit až před samotným tiskem.
Na další stránce, která je vlastně už samotným rozhraním pro tvorbu návrhu, můžete udělat několik málo věcí. Jednak zadat text, který bude nahoře (TopText), pak text, který bude dole (BottomText) a nakonec si můžete vybrat font, kterým se má daný text napsat. Ten je pak použit jak u horního, tak spodního textu, každý zvlášť nastavit nelze. Stejně tak nelze nastavit velikost písma. Oba texty můžete po stranách doplnit okrasným vzorkem, na výběr je jich však jen sedm.
Vyzkoušeli jsme tedy poněkud odvážný návrh a jako okrasný vzorek zvolili Daisy chain („sedmikráskový řetěz“).
Poté můžete ještě vybrat vypalovačku, pokud máte v systému více těch, které by uměly LightScribe. Také lze nastavit počet kopií. Zbývá stisknout obligátní tlačítko Next.
Náhled se generuje chviličku, v našem případě (AMD Duron na 700 MHz) odhadem dvě až tři sekundy. Poté se objeví náhled, který by měl představovat to, co se má vytisknout na médium.
Inu, tak s tou délkou textu jsme to trochu přehnali ;-). Ale už nyní je vidět, že třeba i čeština by mohla být v pořádku. Raději jsme se však vrátili na předchozí stranu a návrh trochu uskromnili.
To už by celkem šlo. Ze zvědavosti jsme ještě nastavili dvě kopie, abychom si ověřili, jak se potisk na totéž médium znovu trefí. Po stisku tlačítka Burn Label už následoval tisk na médium.
Během tisku, který trvá krátce, neboť toho opravdu moc k potištění není, se zobrazují různé „reklamní“ upoutávky, které po celou dobu cyklují ve spodní části okna. Logo LightScribe vlevo nahoře je animované (což vám neukážeme, na to se budete muset podívat v reálu, až si tuto aplikaci sami vyzkoušíte ;-).
Jakmile bylo médium potištěno, zobrazila se výzva na vložení dalšího, protože jsme si přáli dvě kopie. My jsme si stav po prvním výtisku pro jistotu vyfotili, pak jsme založili totéž médium zpět a udělali druhý potisk.
I ten byl zdárně dokončen. Pojďme se podívat, jak médium dopadlo. Upozorňujeme, že bylo použito totéž médium, na které jsme ve středu tiskli Lacie LightScribe Labelerem, takže už je vlastně jednou celé potištěné (snad nám toto šetření odpustíte). Vlevo je médium po prvním tisku, vpravo po druhém.
Trochu se to skutečně ztmavilo, což bylo vzhledem k faktu, že už je médium z dřívějška pomalované, tak trochu i nutné. Důležité však pro nás je, že ani čeština v textu nemá chybu. I sedmikráska vypadá docela slušně (i když mně to spíše připomíná heřmánek ;-).
Rozloučíme se s vámi detailním pohledem na kresbu a vyřknutím zbožného přání, aby se také objevil nějaký LabelFlash software pro Linux. Kdybyste na nějaký narazili, dejte vědět, rádi jej vyzkoušíme a na oplátku také dáme vědět.