Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Kreslili jsme LightScribe pod Linuxem - poprvé

4L: LaCie LightScribe Labeler for Linux
Pokud jste přiznivci Linuxu, možná jste už zaregistrovali, že firma LaCie již v říjnu vydala nástroj pro kreslení na média technologií LightScribe pro váš oblíbený operační systém. Nám to nakonec nedalo a rozhodli jsme se namísto pouhého oznámení o existenci takové věci vám rovnou ukázat, jak se s tím v Linuxu vlastně dělá a co to umí. Předesíláme, že jsme „4L: LaCie LightScribe Labeler for Linux“ vyzkoušeli v distribuci SUSE 10.1, přičemž SUSE je jedna z těch, které jsou přímo uvedeny v seznamu vyzkoušených a ověřených distribucí (LaCie se však zmiňuje, že by tento program měl běhat prakticky v jakékoli x86-kompatibilní distribuci s kernelem 2.6 a podporou RPM).

Jak jsme tedy začali? Na stránce s „4L: LaCie LightScribe Labelerem for Linux“ jsme našli dva odkazy, jeden je LightScribe Host Software a druhý samotný LaCie LightScribe Labeler. Oba jsme stáhli a nainstalovali. Výsledkem byl LightScribe Labeler nainstalovaný ve složce /usr/4L.

Složka s programem

Jak si můžete všimnout, program existuje ve dvojím provedení. 4L-cli je určen pro práci v příkazovém řádku, 4L-gui má grafické rozhraní. Napadlo nás, jak se asi dělá s tou verzí pro příkazový řádek, když je potřeba vidět, co vlastně chcete na médium nakreslit. Ani jsme to nezkoušeli, nicméně odpověď naleznete poté, co zjistíte, co umí ona verze pro grafické rozhraní. Takže jsme ji tedy spustili. Takhle to nějak vypadá:

Grafické rozhraní

Už na první pohled je vidět, že program je snad ještě jednodušší, než je zdrávo. Nebudeme vás dlouho napínat – LaCie LightScribe Labeler for Linux neumí nic víc než vzít již hotový obrázek a vykreslit jej pomocí LightScribe mechaniky na LightScribe médium. Žádná možnost napsat vlastní text, žádné další tvary nebo něco jiného. Podklad pro tisk si tedy budete muset připravit coby obrázek v nějaké jiné aplikaci, třeba oblíbeném GIMPu. Z toho také vyplývají možnosti varianty pro příkazový řádek, prostě jen zadáte, jaký obrázek se má vytisknout, jak kvalitně, kam jej umístit nebo roztáhnout a samozřejmě identifikaci vypalovačky. Příkaz tedy může vypadat třeba takto:

4L-cli print -q best -s fit_auto -m full /dev/sr1 nakres.png

Raději jsme se tedy uchýlili ke grafické verzi, kde si přeci jen lze s umístěním obrázku trochu pohrát.

Procházení pro přidání obrázku

I použili jsme na ukázku a ověření, že se opravdu něco nakreslí, starý známý oskenovaný modrý Verbatim, který prošel procedurou „vypalování v mikrovlnné troubě“. Alespoň vznikne placka se zajímavým designem ;-).

Vložený a nastavený obrázek

Poněkud zvláštní se nám jeví možnost nastavení režimů Title a Content, když program neumožňuje do návrhu vkládat přímo text.

Režim Title
Režim Content

Nicméně jak si můžete všimnout výše na seznamu souborů, které k LightScribe Labeleru patří, obsahuje složka templates tři soubory: content.png, full.png a title.png. Ty jsou právě použitelné jako vzory při tvoření návrhů pro ony tři volby v LightScribe Labeleru. Vyznačené čáry by měly pasovat právě na oblasti tisku pro dané režimy.

Návrhy ve složce templates

Nicméně zpět k našemu obrázku. Pokud jej umístíme tak, že jsme spokojeni, můžeme stisknout tlačítko Print vpravo nahoře.

Možnosti před vytisknutím

Ještě před samotným vytisknutím obrázku v LightScribe vypalovačce si můžete zvolit kvalitu tisku, vybrat vypalovačku a případně zobrazit náhled, který se zobrazuje černobíle.

4L: LaCie LightScribe Labeler for Linux: Náhled tisku

Pokud jsme spokojeni, tlačítkem Print se zahájí samotné kreslení. Tomu ještě předchází (už bez zásahu uživatele) příprava na tisk…

Příprava na tisk

…a start mechaniky.

Start mechaniky

Poté je zahájen LightScribe tisk.

LightScribe tisk

Asi po dvaceti minutách (bylo použito LightScribe médium verze 1.2) se tisk dokončil a médium vyjelo z mechaniky.

Tisk úspěšně dokončen

A že se tisk opravdu povedl (tedy v rámci možností LightScribe), ukazuje následující obrázek média před a po tisku.

Nepotištěné LightScribe DVD-R
Potištěné LightScribe DVD-R

Na těchto obrázcích to není moc dobře vidět (ve skeneru byla navíc použita matná fólie pro odstranění efektu lesku), takže tu pro vás na závěr máme ještě jednu reálnou nepřibarvenou fotografii takto potištěné placky:

Fotografie potištěného LightScribe DVD-R média

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Kreslili jsme LightScribe pod Linuxem - poprvé

Úterý, 5 Prosinec 2006 - 09:48 | Pavel Korotvička | Hnidopich: patrim k majitelum koupene verze W2k,...
Pátek, 1 Prosinec 2006 - 14:20 | Peter Fodreknickfotob | ak chcete robit recenzie "paliacich...
Pátek, 1 Prosinec 2006 - 12:19 | Anonym | To: WIFT Opravdu nemame problem s placenymi...
Pátek, 1 Prosinec 2006 - 10:37 | Anonym | WIFT: Uživatelé Linuxu obvykle nemají problém s...
Pátek, 1 Prosinec 2006 - 10:33 | Pitris | Silver: Musim se Te trochu zastat. Uznavam, ze...
Pátek, 1 Prosinec 2006 - 10:18 | Anonym | Pavel1tu: Podle sebe soudim tebe? Nevim, proc si...
Pátek, 1 Prosinec 2006 - 10:10 | corwin78 | WIFT: ale klidně NEROLinux zrecenzuj - bohužel...
Pátek, 1 Prosinec 2006 - 10:07 | Anonym | wift: citujem : "tučňáci to už stejně...
Pátek, 1 Prosinec 2006 - 09:54 | Anonym | typicky windousaci... ty vzdycky staci ukojit...
Pátek, 1 Prosinec 2006 - 09:23 | Pavel Korotvička | tron @ 89.102.134.135 - dnes, 1. prosince 2006,...

Zobrazit diskusi