Kryptománie znamenala pro výrobce grafických karet více než dvojnásobné příjmy
Poptávka po hardwaru k těžbě podstatně zvýšila příjmy všech firem, které v branži pohybují. Pokud jde o výrobce grafických čipů, můžeme si to nejsnáz ilustrovat na finančních výsledcích Nvidie (u AMD činí velkou část příjmů procesory, takže celkové příjmy jsou v tomto ohledu zkreslené). Příjmy za rok 2021 (pro Nvidii fiskální rok 2022) byly $26,91 miliard. V roce 2020 (fiskální rok 2021) dosáhla $16,68 miliard. Což znamená meziroční růst o 61 %.
Ukazuje se, že výrobci grafických karet si přilepšili podstatně víc. Opět je tu drobný problém, že většina nenabízí jen grafické karty, ale také základní desky, takže celkové příjmy jsou tímto zkresleny, ale existují výjimky a existují značky, které vykazují výsledky i čistě za grafický segment.
výsledky PCPartner
Tak například PCPartner, který vyrábí pro Sapphire a vlastní značky ja Zotac a další, navýšil příjmy z grafických karet mezi lety 2021 a 2020 2,2×, tedy o 120 %.
Jiným příkladem mohou být výsledky společnosti TUL vyrábějící mj. grafické karty značky PowerColor:
Příjmy společnosti za rok 2021 stouply oproti roku 2020 2,33×, tedy o 133 %. To znamená, že velmi podobně jako společnosti PCPartner. Tabulka však uvádí i hrubý zisk, který mezi lety 2021 / 2020 stoupl TULu dokonce 6,9× (o 589 %), takže lze usuzovat, že výrobci karet situace využili nadmíru - řekněme - efektivně.
Protože se grafické karty za nadsazené ceny prodávaly v letošním roce pouze v prvním kvartálu a již během druhého se rychle blížily oficiálně doporučeným cenám, lze očekávat, že výsledky za letošní rok budou co do příjmů i zisků pro výrobce karet podstatně slabší.