Kryptoměny zadlužují. Britské banky nedůvěřují klientům a zamítají půjčky
Společnost Lloyds Banking Group zakázala zákazníkům zřizovat si půjčku za účelem nákupu Bitcoinu. Důvodem je strach z nezaplacených dluhů, protože známou nevýhodou kryptoměn je jejich nestabilita. Je zde jen otázka, do jaké míry je únosné nést riziko nestability.
Hlavním kritériem pro rozhodování je určitě interval mezi maximální a minimální hodnotou za určité období, který dokáže popsat míru nestability dané měny.
Jako první ve Velké Británii se k zákazu tohoto druhu půjček odhodlali bankovní giganti jako Halifax, MBNA a Bank of Scotland. V Americe pak mezi banky bojující proti kryptoměnám patří JP Morgan Chase & Co (JPM.N) a Citigroup (C.N), které již také podnikly určité kroky.
Všechny tyto bankovní instituce spojuje strach z toho, že klient si zapůjčí na koupi Bitcoinu či jiné kryptoměny. Následně pak může dojít k propadu kurzu a zákazník má najednou místo velkých plánů pouze velké dluhy, což při jejich splácení nepomůže.
Na tomto rozhodnutí se zajisté podílel i významný vzestup hodnoty Bitcoinu v prosinci roku 2017 a následný dramatický propad na méně než polovinu prosincové hodnoty. V době psaní článku se hodnota kurzu pohybuje okolo ~7500 USD za BTC, během včerejšího rána se však propadl až téměř k 6 tisícům.
Mluvčí bankovní skupiny uvedla: "Společnosti Lloyds Bank, Bank of Scotland, Halifax a MBNA nepřijímají žádné transakce provedené kreditními kartami, které se týkají nákupu kryptoměny."
Jistým předznamenáním tohoto kroku byly i regulace kryptoměn ze strany USA, Jižní Koreji, Číny, Ruska a Indie. K těmto státům se připojila i německá Bundesbank či francouzský ministr financí, kteří chtějí celosvětové regulace kryptoměn.