Předně připomeňme, že základem pro provoz 1 333MHz sběrnice je podpora na straně čipsetu, tedy především ta „fyzická“, protože „papírově“ to v době uvedení neuměla řada z nich. Určitě se počítalo s čipsety Intel P35/G33 a dalšími příbuznými z řady „Bearlake“, zvládá ji však také řada „Broadwater“, tedy především P965 (nemálo desek v podání právě značky ASUS a pak také Gigabyte) a také dnes již poněkud postarší i975X (taktéž převážně ASUS). Z dalších výrobců je to především nVidia, která podporu 1 333MHz sběrnice u svých čipsetů nForce řady 600i přiznává (nForce 680i SLI, 680i LT SLI, 650i SLI a 650i Ultra). Taiwanský SiS žádný čipset, který by se oficiálně hlásil k podpoře 1 333MHz sběrnice, nemá a o VIA v souvislosti s Intelem už snad ani hovořit nemůžeme. No a třešničkou ve výčtu čipsetů, na nichž se dá stavět podpora 1 333MHz sběrnice procesorů Intel, je bezesporu kousek od firmy AMD s názvem ATI Radeon Xpress 1250. U něj sice AMD uvádí nejvýše podporu 1 066 MHz, ale to nebrání firmě ASRock, aby na ní postavila fajnovou mateří destičku s výmluvným názvem 4Core1333-FullHD. Pak tu ještě máme čipset ATI CrossFire Xpress 3200 ve variantě pro procesory Intel, u nějž podpora 1 333MHz sběrnice také uvedena není, jenže u DFI jsme přeci jen jednu takovou našli.
U ASRocku se trochu zastavíme, protože je k tomu výčtu desek potřeba něco dodat. V první řadě je to zatím jediná firma, která dovede své desky s podporou 1 333MHz sběrnice stavět na jiných čipsetech než Intel P35 a G33 (případně G31). Žádné takové totiž (zatím) nedělá. Poněkud smutné je, že ani u jedné desky nezmiňuje podporu současně nejrychlejšího 3GHz čtyřjádrového Core 2 Extreme QX6850. Pomalejší čtyřjádrové procesory Core 2 Quad a Core 2 Extreme s 1 066MHz sběrnicí jsou uvedeny v seznamu podporovaných jen u desek s čipsety Intel P965 a poněkud paradoxně ATI „RS600“ alias Radeon Xpress 1250.
A pak je tu ta zajímavost, že ConRoe1333-DVI/H R2.0 spadá jak do kategorie čipsetu Intel 945G, tak i Intel 945GC. Faktem je, že u ASRocku se ve všech materiálech týkajících se této desky píše „Intel 945G/945GC A2 Chipsets“ (včetně manuálu). Nepodařilo se nám najít, jak to vlastně doopravdy je, proto je tedy zařazena právě tak divně, jak o ní básní výrobce. Něco nám však říká, že reálnější varianta je Intel 945G.
Také u Asusu se trochu zdržíme. Dost nás totiž zarazilo, jaký že to čipset firma používá u posledních dvou zmíněných desek. U P5N32-E SLI Plus zmiňuje „NVIDIA Dual X16 SLI“, u P5NT WS pak jen „NVIDIA nForce“, v detailech pak zjistíte, že je zařazena do kategorie „NVIDIA nForce Dual PCI-E x 16“, což zní podobně jako u předchozího boardu. U P5N32-E SLI Plus je ve specifikaci objasněno, že jde o sestavu „C55“ + „MCP55P“, což ve skutečnosti znamená severní můstek (SPP) čipsetu nForce 650i/680i a čipset nForce 570 SLI pro platformu AMD (který je tvořen jedním MCP čipem). Tato složenina není žádným oficiálním nVidia čipsetem, výrobce si to nazývá po svém „ASUS HybridUp Technology“. Komunikaci mezi oběma čipy zajišťuje (jak jinak u nVidie) HyperTransport protokol.
U desek DFI je to těžké, informace se na webech výrobce hledají dost složitě, kupodivu nejlépe to jde na českých stránkách. Tam se i nadále vyskytuje oznámení o brzké dostupnosti desek založených na čipsetu Intel P35, u desek s čipsety nVidia je podpora 1 333MHz sběrnice spíše sázkou do loterie. DFI se k ní na svém webu moc nehlásí, pouze je u uvedených desek zmínka o tom, že 1 333MHz sběrnice je podporována u procesorů, které to umí. Pokud však hledáte desku podle podpory procesoru, ty s 1 333MHz sběrnicí ve výběru zatím chybí. Tak si to přeberte po svém :-).
Jednu věc má však DFI speciální – jako u jediné jsme našli (díky vašemu postřehu v diskuzi) desku s čipsetem ATI CrossFire Xpress 3200 pro procesory Intel, která taktéž 1 333MHz sběrnici zvládá.
Rovněž u ECS je hledání desek s podporou daných procesorů procházka na dlouhou trať. Rozumné hledání dle procesorů na webu ECS chybí zcela a u desek s čipsety nForce řady 600i se sice podpora 1 333MHz sběrnice uvádí, ale není jasné, od které verze BIOSu. Takže tam preventivně dejte rovnou ten poslední, ať je klid.
Firmě Gigabyte jsme před opravou tohoto článečku přiřkli jen deset desek, které zvládají procesory s 1 333MHz sběrnicí. Jenže nakonec jsme jich našli 37 poté, co jste nás v diskuzi upozornili, že jich bude určitě více. Každopádně je to u firmy Gigabyte takové hodně divoké, skoro jakoby chtěla mít takových desek co nejvíc za každou cenu. Uvedené produkty sice podporují procesory s 1 333MHz sběrnici, ale některé zase ne všechny (to se týká starších revizí desek s čipsetem Intel P965 a pak s nVidia čipsety, kde ne, že by procesory nebyly podporovány, ale v Gigabyte to prý ještě nemají otestované). Pokud jdete do Gigabytu, raději si vždy ověřte, zda daná deska podporuje ten či onen procesor, rozhoduje taktéž její revize. Rychlost sběrnice zde není až tak docela směrodatná.
Navíc jsou i desky (s čipsety Intel G965 a pak staršími než Intel P965), které sice tvrdí, že procesory s takto rychlou sběrnicí obslouží, ale Gigabyte zde uvádí, že poběží pouze na rychlosti sběrnice 1 066 MHz, u GA-945PL-S3 (rev. 3.x) dokonce jen na 800 MHz, což se stává z hlediska vytváření počítačové sestavy nepoužitelnou kombinací (aneb na co je dobré mít v desce 1 333MHz Core 2 Duo, když rychleji jak na 1 066 MHz nepoběží).
U samotné firmy Intel je to ve specifikacích desek poněkud divné. Podle toho, co tam lze aktuálně nalézt, jediná deska s čipsetem P35 zvládá s 1 333MHz sběrnicí jen Core 2 Duo. Core 2 Quad tradičně jen do 1 066 MHz a Core 2 Extreme vůbec. U desek s čipsetem G33 je to ještě trochu jinak, opět jsou podporovány s nejrychlejší sběrnicí jen Core 2 Duo a Core 2 Extreme ani Core 2 Quad podporovány nejsou vůbec. To je poněkud zvláštní, proto si to zkusíme vyložit po svém: Ačkoli Intel podporu nepřiznává, nejspíše to fungovat bude (není příliš důvod, aby to nechodilo), jen za to Intel prostě neručí. Na stránkách se pak píše klasický „bubu-letter“ v tom smyslu, že procesory u dané desky vyloženě nejmenované mohou mít specifické požadavky, které návrh desky nepodporuje. Jejich použití pak činí uživatel na vlastní odpovědnost s vědomím, že se klidně může něco pokazit. Nepovažujeme toto za zrovna šťastný přístup, neboť Intel tak vlastně pro své nejrychlejší Core 2 Extreme procesory nemá aktuálně žádnou základní desku. A už vůbec nečekejte, že by snad přiznal podporu 1 333MHz sběrnice desce s jiným čipsetem než z nové řady „Bearlake“. V tomto ohledu je Intel dost striktní, co nepřizná v samotném čipsetu, desce dát nemůže.
Třetí nejbohatší nabídku desek s podporou 1 333MHz sběrnice má Micro-Star. I ta má mezi nimi jednu, u níž bychom to běžně nečekali. Je se starším čipsetem Intel 945P a ty dvě hvězdičky u ní nejsou náhodou. Totiž ačkoli si deska 945P Neo5 poradí až s 1 333MHz sběrnicí, nezvládá čtyřjádrové procesory (Core 2 Quad, Core 2 Extreme – jistě jste si všimli, že to neumí žádná deska s tímto čipsetem). Pokud si však na ní kliknete, můžete se dozvědět, že s ní již výrobce testuje 45nm kousky „Wolfdale“ (dvoujádrové) a také „Yorkfield“ (čtyřjádrové). Jak to ale dopadne, na to si budeme muset počkat přinejmenším do blízkého okolí doby uvedení těchto CPU na trh. S podporou těch čtyřjádrových ale raději nepočítejte.
Jednu hvězdičku také můžete zahlédnout u P965 Neo-F V2. Tu totiž MSI v seznamu desek, které 1 333MHz sběrnici podporují, zařazenou má, ale nejspíše nějakým nedopatřením u ní není zmínka o jediném podporovaném procesoru (teď nehovoříme o těch s nejrychlejší sběrnicí, ale o všech obecně, MSI tam nemá prostě nic).