Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Kubuntu 14.04 s nejčerstvějším KDE 4.13

Vedle Ubuntu 14.04 LTS vyšly současně i další varianty tohoto systému. Druhou nejpopulárnější je ta s desktopovým prostředím KDE. Těsně to do něj stihla nejnovější verze 4.13, což je super.

Jelikož jsem článek o novém KDE 4.13 psal doslova před pár hodinami, nebudu nosit dříví do lesa. Novinky samotného základního Ubuntu 14.04 LTS jsme si shrnuli při jeho uvedení, takže si nyní hlavně ve stručnosti ukažme, jak samotné Kubuntu 14.04 vypadá. Jde samozřejmě též o LTS verzi, používá stejné zdrojové repozitáře jako vlastní Ubuntu, jen k nim přidává desktop KDE a s tím související specifické úpravy (instalátor atd.).

Kubuntu nepoužívá Správce softwaru z Ubuntu, nýbrž vlastní nástroj Muon. Ten je v nové verzi 2.2 opět vylepšen. Vedle něj je zde nový správce / instalátor ovladačů, nové systémové notifikace a nová verze Plasmy. Gwenview vedle podpory RAWů dostal on-demand instalátor plug-inů, což z něj činí zas o něco víc „kůl“ aplikaci. KDE Instant Messaging 0.8 (alias Telepathy) nyní podporuje meta kontakty slučující pod jedno jméno kontakty z různých IM systémů. Je také stabilnější. Vylepšení pak doznal také třeba nástroj USB Creator či KDE Connect 0.5 pro propojení s Androidem. Pokud používáte IRC, zkuste novou verzi klienta Quassel 0.10.

KDE 4.13 je jednou z posledních verzí v rámci řady KDE4. Logicky tak pro Kubuntu 14.04 LTS platí, že jde o možná poslední vydání s KDE 4.x, v říjnu totiž už možná bude k dispozici KDE 5.x - to ale samozřejmě nesouvisí s LTS řadou, u ní lze předpokládat, že se čtyřkové verze bude nějakou dobu držet. Uvidíme, nakolik s tím bude souviset Wayland / Mir, případně přechod na Qt5 a další aspekty. Situace Kubuntu je v tomto ohledu jiná než u mateřského Ubuntu - to si vyvíjí vlastní desktop (Unity) i grafický server (Mir), Kubuntu používá „3rd party“ desktop KDE, který podle mě bude tím, kdo rozhodne o tom, zdali dojde na Wayland, či Mir a kdy tato změn nastane.

Stahujte:

Tagy: 
Zdroje: 

Galerie ke článku

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Kubuntu 14.04 s nejčerstvějším KDE 4.13

Středa, 23 Duben 2014 - 12:44 | Jiří k | Míval jsem podobný problém. Btw. co máte za...
Úterý, 22 Duben 2014 - 19:44 | Pivo | Já mám problém s Wifi. Pokud notebook uspím a pak...
Úterý, 22 Duben 2014 - 15:14 | De | Na Xubuntu je trochu patrné zrychlení vypínání PC...
Neděle, 20 Duben 2014 - 13:28 | Pivo | Používám již od pátku. Doinstaloval jsem si to na...

Zobrazit diskusi