Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Nokia chystá framework Qt5. Přijde s ním i desktop KDE5?

Qt logo

Během Budapešťského Ubuntu Developer Summitu se objevily informace o nové verzi grafického toolkitu Qt5, za kterým stojí od koupě původního tvůrce Nokia a jenž pohání i desktopové prostředí KDE. Aktuální verze Qt4 bude příští rok nahrazena Qt5.

Qt5 bude modulární, cílí na Windows, Linux i Mac OS X (pro představu: KDE 4 si můžete rozběhat na Windows). Objeví se s novou verzí Qt Quick 2.0 s podporou OpenGL, škálování velikosti textu, shaderovými efekty, rychlejším načítáním textur či vertikální synchronizací.

Nová verze bude z hlediska zdrojových kódů kompatibilní s Qt4. Jako předzvěst pětky přijde letos Qt4.8 s Qt Compositorem a spoluprací s Waylandem. Co se týče využití Qt5 jakožto frameworku pro případné KDE5, k tomu se vyjádřil Aaron Siego z KDE týmu. Prozatím se tvůrci KDE ještě nerozhodli, jestli se KDE 5 sveze na vlně s Qt5. Ono má KDE4.x samotné ještě dost starostí s použitelností, než aby se vše lámalo přes koleno s Qt5 a to co je třeba rešit, na grafickém frameworku tolik nezávisí.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Nokia chystá framework Qt5. Přijde s ním i desktop KDE5?

Středa, 11 Květen 2011 - 16:17 | DDR0 | V novém Kubuntu je již 4.6.2 a funguje výtečně,...
Středa, 11 Květen 2011 - 10:07 | Enigma | První KDE4 ve verzi 4.0, 4.1 nebylo žádná sláva....
Středa, 11 Květen 2011 - 09:54 | mixal 11 | Ako je to realne s tym KDE4 ? este som to...

Zobrazit diskusi