Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jen idiot by nepředobjednal GeForce RTX

Online najdete řadu článků, blogů a YouTube videí, které už ve svém nadpisu zcela jasně radí předobjednat kartu, jejíž recenze - tedy přesný výkon, provozní vlastnosti a chování - nejsou známé…

Asi nejpřekvapivější příklad vyšel na webu Tom'sHardware, kde šéfredaktor Avram Pilch vydal článek (nikoli blog), kde prezentuje tento názor (nadpis): „Prostě ji kupte, GeForce RTX za ty peníze stojí“ a obsahu článku rozebírá, proč je tak skvělá, proč je cenově výhodnější aktuální generace „outdated tech“, tedy zastaralá technologie a že hry, které ve 4k byly na GeForce GTX 10xx nehratelné nebo se sekaly, poběží na GeForce RTX zcela hladce.

I kdyby tyto informace byly pravdivé, je poněkud zarážející, pokud je šéfredaktor takového webu, jakým je Tom'sHardware, prezentuje zcela nekriticky. Mimo to tím podrývá význam webu jako takového. Ten se totiž proslavil recenzemi, tedy udílením rad uživatelům na základě vlastního otestování hardwaru.

Ze článku Tom'sHardware
(ano, je to asi nejblbější věta ve článku, ale znáte to - kvalita řetězu také odpovídá jeho nejslabšímu článku)

Přestože je kvůli své notorické známosti Tom'sHardware nejviditelnějším příkladem, není zdaleka jediný. Webů, ale především bloggerů, YouTuberů a další sociálních síťařů, kteří více či méně okatě doporučují předobjednat GeForce RTX (tedy objednat před datem vydání, kdy skončí NDA, vyjdou recenze a bude známo vše) je celá řada. Co za tím stojí, nastínil příběh jednoho indického YouTubera, na který je odkazováno na sociálních sítích a v diskusích. Ten totiž musel vrátit sestavu, kterou dostal od Nvidie, protože ve svém videu neobhajoval předobjednávku GeForce RTX. 

Praktika (zjednodušeně): „Tady máte hardware na recenzi a pokud test dopadne dobře, tak si ho nechte“, je ve světě hardwaru známá od devadesátých let a v různých variacích žije stále. Tentokrát však v preview evidentně nestačilo pochválit, bylo třeba doporučit předobjednávku.

Ve vztahu k Tom'sHardware a Pilchově článku se objevily i názory jako „profesní sebevražda v přímém přenosu“, avšak reálně se nedá říct, že by tento akt mohl Pilchovi nebo webu jakkoli ublížit. Pár jedinců v diskusích je nic oproti o několik řádů vyšším objemu čtenářstva, pro které jsou podobné záležitosti mimo rozlišovací schopnost. Zajímavé ale je, že Pilchův článek ani po této kauze nebyl stažen, aktualizován, upraven, zkrátka zůstal tak, jak byl. Důvod jeho existence zůstal zachován. Někdo by mohl (někdo ne :-) považovat za podstatnou informaci, že Pilch sedí v křesle šéfredaktora Tom'sHardware poměrně krátce.

Nebudeme vám radit, zda si GeForce RTX předobjednat nebo ne. V podstatě by to ani nemělo smysl. Zásoby určené pro předobjednávky jsou prakticky rozebrané. GeForce RTX 2080 Ti už není vůbec, případný zájemce si může předobjednat jen zbývající kusy GeForce RTX 2080, které nejspíš také rychle zmizí. Nvidií zamýšlený účel byl dosažen.

Na druhou stranu vyšly také články a spoty, které po této akci důrazně doporučily nepředobjednávat nebo podobná doporučení zkritizovaly. Příkladem může být níže připojené video IGN. Zajímavý je i článek webu Forbes, který se obvykle k podobným událostem ani nevyjadřuje.

Najdete jich ale mnohem více (stejně jako doporučení k předobjednávkám). Některé doporučují počkat na recenze, jiné rovnou GeForce RTX 2000 vynechat. V nich obsažené argumenty by se daly shrnout následně:

  • nemá smysl předobjednávat produkt, jehož vlastnosti neověřily recenze
  • v době vydání zřejmě nebude dostupná jediná raytracing hra a krom pár výjimek se první významnější RTX tituly chystají až na rok 2019
  • raytracing je výkonnostně náročný a na stávající generaci bude podle prvních výsledků vyžadovat snížení rozlišení na 1920×1080 ze 4k nebo 2560×1440, aby bylo dosaženo hratelného výkonu; lze očekávat, že novější hry budou mít vyšší nároky na výkon
  • GeForce RTX 2000 nezvyšuje kapacitu paměti oproti předchozí generaci, přestože cena stoupla výrazně

Skutečně lze očekávat, že příští generace, která již bude zakládat na 7nm procesu, přinese jak výraznější posun klasického rasterizačního výkonu, tak i použitelnější výkon pro raytracing. Jako bonus přijde výraznější posun v energetické efektivitě, který u Turingu není tak výrazný, jak bylo u Nvidie s posledními generacemi produktů obvyklé. Krom toho příplatek za exkluzivitu podpory pro ray tracing v okamžiku, kdy neexistují hry podporující ray tracing, nemá smysl. Toho si je Nvidia ostatně vědoma. Vzpomeňte na vyjádření německého pracovníka společnosti, který konstatoval, že tyto novinky mají smysl z dlouhodobého hlediska. Tedy nikoli z krátkodobého. V tom totiž uživateli mnoho nepřinesou. V době, kdy se trh skutečně zásobí hrami samozřejmě podporujícími ray tracing, bude Turing starou generací, jejíž výkon pro tyto tituly nepostačí.

GeForce 256, GPU

Objevují se dokonce přirovnání k GeForce 256, která jako „první“ přinesla technologii T&L. V důsledku limitací výrobního procesu nepřipojila obvyklý posun taktovacích frekvencí přidávající výkon a zároveň byla i poměrně drahá. Méně než za rok přišla na novém procesu vyrobená GeForce 2, která velmi výrazně posunula výkon. Nová generace nabídla i mainstreamovou GeForce 2 MX za zlomek ceny s výkonem původní GeForce 256. Potenciál paralely je poměrně silný.

Paralel bychom mohli najít víc. Není to pouze GeForce (256) a T&L, ale i GeForce FX a Shader Model 2.0, GeForce 6000 a HDR, GeForce 7000 a Shader Model 3.0, GeForce 8000 a PhysX, GeForce 400 a teselace nebo GeForce 600 / 700 a DirectX 11.1 / 12. Není to vždy jen o kvalitě podpory a výkonu dané nové technologie, ale někdy i o rychlé náhradě výrazně výhodnějším nebo výkonnějším produktem, který záhy učiní původní drahý produkt morálně zastaralým.

Asi vás napadlo, že nadpis článku nemá být chápán doslovně. Jakožto ironií jím situaci shrnul web HardwareUnboxed. Jakožto forma tzv. falacie, konkrétně argumentačního klamu nazývaného „kvalifikující jazyk“, je v našich končinách tento způsob rétoriky dobře znám především z politické scény.


Pokud zvažujete předobjednávku, řiďte se pokud možno vlastním rozumem. Mějte však na paměti, že rozdávání hardwaru výměnou za doporučení předobjednávky by mělo být chápáno jako zdvižený prst (a nemusí jít nutně o prostředník).

Zdroje: 

Tom'sHardware (1, 2), Forbes

Diskuse ke článku Jen idiot by nepředobjednal GeForce RTX

Pátek, 31 Srpen 2018 - 14:14 | Marek Moravčík | JJ. S tým súhlasím. Osobne si myslím, že na 7nm...
Pátek, 31 Srpen 2018 - 13:58 | ovadisko | dovod preco si myslim, ze to bude tazsie uspesne...
Pátek, 31 Srpen 2018 - 11:52 | Marek Moravčík | To je v poriadku. Implementácia rozhrania môže...
Pátek, 31 Srpen 2018 - 11:35 | ovadisko | RT core, tensor core, AI neural network...
Pátek, 31 Srpen 2018 - 08:18 | Marek Moravčík | V tomto prípade nejde o uzavretú technológiu, ale...
Pátek, 31 Srpen 2018 - 08:17 | Marek Moravčík | Nie je za čo.
Čtvrtek, 30 Srpen 2018 - 18:58 | ovadisko | obavam sa ze zaciatok prechodneho obdobia nieje...
Čtvrtek, 30 Srpen 2018 - 18:56 | rathanuviel | Díky moc za vysvětlení...
Čtvrtek, 30 Srpen 2018 - 13:12 | JirkaK | Jak zabráním dropům FPS jakýmkoli syncem? Nijak,...
Čtvrtek, 30 Srpen 2018 - 12:11 | Libor Míšek | Jéé, ty musíš omezovat detaily aby si zamezil...

Zobrazit diskusi