Kvalita zvuku, další funkce a nastavení
Kapitoly článků
Kvalita a nastavení zvuku
Ke kvalitě zvuku Enoxu nemám žádnou výtku, zvukové podání je vyvážené a čisté v celém spektru. Přiložená sluchátka hrají na svou kategorii dost slušně, ale s kvalitními polštářkovými je to jiný zážitek (tato věta se dá opakovat u všech přístrojů vybavených špuntovými sluchátky). Výkon sluchátkového výstupu je dostačující i se sluchátky Koss Porta Pro v hlučném prostředí. Hlasitost lze regulovat ve 30 stupních, šum je slyšet jen ve velmi tichých pasážích a pauzách až při hlasitosti blížící se maximu (nutno podotknout, že i konkurenční přístroje jsou na tom podobně).
Pro úpravy zvuku jsou k dispozici:
- 5pásmový grafický ekvalizér s 5 přednastavenými křivkami: Flat (plochá bez korekcí), Rock, Jazz, Classic, Pop a s 1 uživatelským nastavením
- Zvukové efekty SRS Labs WOW:
- SRS - prostorový 3D efekt
- Tru Bass - zvýraznění basů
- WOW - společná aktivace SRS a Tru Bass
- SPK - upravení zvukových efektů dle velikosti reproduktorů (přidává výšky a středy)
Co mi i u tohoto přístroje chybí je funkce fade-in (postupný nárůst hlasitosti po zahájení reprodukce).
Další funkce a možnosti nastavení
Co všechno lze ještě dále nastavit:
- kontrast LCD displeje v 10 krocích
- dobu podsvícení displeje v rozmezí 1-20 s po sekundových krocích, případně stále vypnuté/zapnuté
- barvu posvícení (7 různých barev: modrá, zelená, světle modrá, červená, fialová, žlutá, bílá nebo jejich náhodné střídání)
- rychlost rolování textu na displeji v 5 krocích (vypnout úplně překvapivě nejde)
- automatické vypnutí při nečinnosti v rozmezí 1-10 minut po minutě (zakázat tuto funkci úplně také nelze)
- časované vypnutí po 10-90 minutách v 10minutových krocích
- zobrazování textu písní uložených v tagu spolu s automatickým podsvícením displeje
- zobrazování/nezobrazování ID3 tagů
- informace o přehrávači: verze firmware a zaplnění paměti
Mezery mezi skladbami a odolnost proti otřesům
Mezery mezi skladbami dělá srovnatelné s ostatními paměťovými přehrávači, tedy v délce asi 0,5 s. Mezery jsou stejné u všech podporovaných formátů, které jsem zkoušel (MP3, OGG, WAV, WMA7 i WMA9). Odolnost proti otřesům je také jako u ostatních v podstatě dokonalá a je velkou výhodou přehrávačů s vestavěnou nebo kartovou pamětí oproti harddiskovým a CD přehrávačům.
Zobrazení textu písní na displeji
Pro zobrazování textu písní na displeji je potřeba nejdříve v dodávaném programu zapsat do MP3 souboru text s časovými značkami. Ten lze stáhnout i s časovou synchronizací z internetu, pokud není dostupný, lze ho přidat ručně. Text se pak zobrazuje na třířádkovém displeji a k tomu lze zapnout automatické podsvícení (aby nezhasínalo, když text sledujete). Program neumí přidat texty do souborů s proměnlivým datovým tokem a do souborů OGG.
Podpora češtiny
Enox se sice chlubí tím, že s novým firmwarem zvládá i podporu češtiny v ID3 tagu, ale není to plnohodnotná podpora. Češtinu zobrazí správně v názvech souborů, adresářů a v tagu u souborů OGG. V ID3 tagu zobrazí sice správně dlouhá písmena s čárkou, oháčkovaná písmenka ě, č, ř, ď, ť, ň mu však dělají problémy a místo nich zobrazí nesprávné znaky.