Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Vzhled, ovládání a přehrávání

Emgeton ENOX EMX-830
Když jsem poprvé uviděl MP3 přehrávač Emgeton ENOX EMX-830, byl jsem velmi překvapen jeho kolibřími rozměry a nemohl se ubránit pocitu, že je to jen zmenšená maketa skutečného přístroje. Po zapnutí mě ale rychle vyvedl z omylu a nastolil zásadní otázku: Vejde se do takového drobečka stejné množství funkcí, jako do jeho větších kolegů? Sami se o tom teď můžete přesvědčit.

Vzhled, ovládací prvky a konektory

Rozměry Enoxu jsou skutečně miniaturní. Přehrávač má tvar hranolku se čtvercovým průřezem a i když bych upřednostnil tvar plošší a klidně širší nebo delší, chápu, že použití mikrotužkové baterie dost limituje designérské možnosti v tomto směru.

Na přední straně přístroje je vedle displeje 5směrný křížový ovladač (joystick), v prolisu na straně horní jsou v řadě 4 ovládací prvky - 3 tlačítka: PLAY pro přehrávání, MODE pro volbu módu (hudba, FM rádio, záznam z mikrofonu a linkového vstupu) a REC pro nahrávání a také posuvný přepínač blokování kláves HOLD. Na levé straně je umístěn konektor pro sluchátka (standardní jack 3,5 mm), zdířka miniUSB konektoru pod plastovou krytkou, kovové očko pro zavěšení na krk a otvor vestavěného mikrofonu. Linkový vstup, vyvedený méně běžným minijackem 2,5 mm, se vešel na pravou stranu spolu s krytem bateriového prostoru pro 1 AAA baterii. Tělo Enoxu je hliníkové, plast je použit pouze po stranách kolem konektorů a dvířek pro baterii. Joystick a tlačítka jsou z kovu.

ENOX v porovnání se zapalovačem MP3 přehrávač Emgeton ENOX EMX-830

Sluchátkový výstup, USB port, očko na zavěšení a mikrofon Prostor pro baterii a linkový vstup

Přiložené průhledné pouzdro chrání přístroj před škrábanci (především displej), otvory umožňují přístup k joysticku na přední straně i ke konektorům po stranách bez nutnosti pouzdro snímat. Promáčknutí horních tlačítek přes obal vyžaduje silnější stisk. Panty na zapínání na zadní straně jsou poměrně velké. Sportovní pásek je vhodný spíše na štíhlou dámskou ručku, na mohutnější paži by se buď vůbec nevešel nebo by škrtil.

Enox v pouzdře Enox s páskem na ruku

Ovládání, přehrávání a zvuk

Testovací podmínky

  • Použitá verze firmware: 3.529
  • Referenční sluchátka: Koss Porta Pro

Vzhledem k velmi malým rozměrům přístroje jsou i tlačítka a joystick úměrně menší a z profilu přehrávače vystupují jen minimálně. Hodí se lépe pro menší ruce a prsty. Nemohu však říct, že by mi ovládání činilo potíže, přestože si potrpím na tlačítka poněkud větší.

Joystick slouží během přehrávání ve vertikálním směru pro ovládání hlasitosti a v horizontálním pro pohyb ve skladbách (rychloposuv a přeskok na další/předchozí) a také pro pohyb v menu. Jeho krátkým nebo dlouhým stiskem se dostáváme do navigátoru obsahem paměti resp. do menu s nastavením.

Křížový ovladač Tlačítka a přepínač

Displej

Třířádkový LCD displej disponuje rozlišením 128 x 48 bodů. Jeho hlavní atrakcí je možnost výběru ze 7 různých barev podsvícení. ale po pravdě - moc mě nechytly. Většina barev mi přijde dost tmavá, příjemné je to v noci, na denním světle jsem s čitelností displeje už tak spokojen nebyl. Nejspíš je to dáno i jeho malými rozměry. Z obrázku si můžete udělat hrubou představu o jeho čitelnosti při podsvěcování různými barvami.

Rozložení informací na displeji je následující: během přehrávání vidíme v prvním řádku datový tok souboru, celkový počet a aktuální číslo skladby a odehraný čas. Ve druhém řádku se zobrazuje ikonou typ souboru a vedle něj roluje název souboru následován jménem interpreta a titulem skladby z ID3 tagu (rolování má nastavitelnou rychlost, ale nedá se zcela vypnout). Poslední řádek informuje o nastaveném módu přehrávání, ekvalizéru a zvukových efektech, zapnutém opakování bloku (A-B repeat), indikaci blokování tlačítek a stavu baterie. Při zastavené reprodukci je vždy zobrazen obsah paměti.

Barvy podsvícení displeje

Navigace v souborech

Ukládání souborů do paměti (hudebních i jiných) je omezené pouze možnostmi souborového systému FAT nebo FAT32. Přehrávač nezachovává stromovou strukturu adresářů, zobrazuje za sebou všechny, které obsahují hudební soubory, nadřazené a prázdné nikoliv. Joystick slouží ve vertikálním směru pro pohyb po souborech, v horizontálním pro přesun po adresářích. Názvy souborů jsou uvozeny ikonkou s označením typu souboru, což zase usnadňuje orientaci. Názvy souborů i adresářů rolují. Při zastaveném přehrávání lze provádět mazání jednotlivých souborů přímo v přehrávači, celé adresáře mazat nelze.

Složky  a soubory

Přehrávání

Při přerušení reprodukce se přehrávač přepne do režimu výběru souborů a naopak při spuštění skladby naskočí opět hlavní displej. Spolu s chybějící funkcí přehrávání ukázek skladeb (Intro) a nezachováním stromové struktury to snižuje komfort vyhledávání, na jaký jsem zvyklý (ano, skutečně jsem tak náročný). Navázání reprodukce přesně v místě, kde napoledy skončila (Resume), funguje i po opětovném zapnutí a také po připojení a odpojení od počítače, ale jen pokud nenahrajete/nesmažete žádné soubory. Kromě normálního přehrávání lze ještě nastavit opakování jedné nebo všech skladeb a náhodný výběr. Opakování nebo náhodný výběr pouze v jednom adresáři nastavit nelze.

Přehrávač nepodporuje playlisty m3u vytvořené v počítači, ale je zde možnost při procházení obsahu paměti tlačítkem REC označit jednotlivé soubory nebo celé adresáře a přidat je tak do vlastního playlistu. Máme pak možnost výběru přehrávání 2 způsoby: buď celé označené adresáře nebo jen označené jednotlivé soubory. Celkem mě zaráží, že při přehrávání v módu vlastního playlistu jsou stále vidět v navigátoru všechny soubory včetně těch neoznačených (i když ty pochopitelně přehrát nejdou). Dost to znesnadňuje orientaci. Pořadí skladeb v playlistu odpovídá jejich pořadí v paměti a nikoliv pořadí, v jakém jsme si je tam přidali. Stejně jako v případě funkce Resume zůstane playlist zachován po připojení a odpojení od PC jen v případě, že se obsah paměti nezměnil.

Hlavní displej Označené skladby z playlistu

Rychloposuv ve skladbách je progresivní, ale nejvyšší rychlost není nijak závratná (a nelze ji nastavovat), pro posuv v hodinových a delších skladbách je to stále moc pomalé.

Diskuse ke článku Emgeton ENOX EMX-830 (paměťový MP3 přehrávač)

Sobota, 18 Březen 2006 - 19:30 | Lucas Cepel | Ahoj lidi poraďte mi prosím kde mam sehnat systém...
Úterý, 27 Září 2005 - 00:41 | Anonym | No.... ať je již přístroj jakýkoliv, autor článku...
Pátek, 23 Září 2005 - 22:22 | Anonym | No konkretne na ebay je to myslim bezpecny. Vzdy...
Sobota, 20 Srpen 2005 - 03:47 | Anonym | mate nekdo zkusenosti s int. prodejem ze...
Čtvrtek, 11 Srpen 2005 - 16:27 | Anonym | Prosim lidi jak je to v soucasne dobe s...
Neděle, 24 Červenec 2005 - 08:56 | Anonym | to skyfox: efekty a equalizer naraz zapnut nejdu...
Pátek, 3 Červen 2005 - 19:18 | skyfox | da sa u enoxu zaptnut SUCASNE equalizer a effekty...
Pátek, 25 Březen 2005 - 03:28 | Anonym | Ja to resim tak ze mam kazde album v zvlastnim...
Pondělí, 21 Březen 2005 - 12:27 | Anonym | ke kelimu001 to musi byt pri reklamaci celkem...
Neděle, 20 Březen 2005 - 19:38 | Jan Trkal | Martin: to s tím nedodržováním pořádí skladeb v...

Zobrazit diskusi