Lasery ničí CMOS snímače
V hlubinách internetu lze totiž vylovit řadu videí dokazujících, že lasery na diskotékách a podobné věci umí celkem spolehlivě při „přímém zásahu“ snímače jej spolehlivě zničit. Přes obraz pak visí vypálené pruhy, případně se též zcela změní barevné podání obrazu.
Týká se to jak běžných zrcadlovek, tak třeba špičkových kamer jako Red Epic. Podle dosavadních informací to vypadá, že fenomén se týká CMOS snímačů s front-side illumination, tedy s elektronickou částí snímače před fotocitlivými buňkami. Laser dopadnuvší na snímač tak podle všeho nelikviduje samotnou fotocitlivou buňku, ale její elektronickou část. Proto pak na videích můžete vidět pruhy přes celý obraz, neboť data z CMOS snímačů bývají odečítána po řádcích (odtud mj. plyne obvyklý jev rolling shutter).
BSI CMOS přístroje patrně tímto jevem netrpí, neboť jejich elektronika je schována až za fotocitlivými buňkami. Stejně tak to podle všeho nemá vliv na CCD snímače. A z nedigitálního světa dodejme, že s filmovou kamerou budete také v pohodě :-).