LC897390K to bude bomba!
Nejen já, ale určitě i mnohý z vás si musel všimnout, že se nyní nacházíme v poněkud divném období, řekl bych období přechodném. CD rekordéry už toho mnoho nenabídnou. Maximálně se můžeme dočkat zrychlení zápisu na CD-RW, každému je už víceméně jedno, zda zapisuje 32×, nebo 52×, výrobci nabízí takové srandičky, jako malování na CD (Yamaha F1), vylepšení kvality zápisu pro audio (VariRec, AMQR), někteří už očividně vývoj CD rekordérů háží za hlavu a nabízí ne vlastní produkty (Teac je vlastně ASUS, Sony zase vyrábí vlastní palírny u LiteOna, ...). Ptáte se proč?
Neodpustím si malou vsuvku. Je sice možná zajímavé, že odhalíme, že Sony je LiteOn, Teac zase ASUS, ale je zde třeba zdůraznit jednu velmi podstatnou věc. Firmware. To je totiž věc, která stojí za podstatnými vlastnostmi celé mechaniky. Dovolím si tvrdit, že Sony, i když bude zcela shodná s LiteOnem, bude mít právě díky firmwaru jiné vlastnosti než LiteOn. A i zde si dovolím tvrdit, že díky obrovským zkušenostem vývojářů Sony, bude tato lepší, než LiteOn. Však ono to bývá vidět většinou i na ceně.
Inu proto, že v zápisu na CD už budoucnost není. Ta se zaměřuje především na DVD rekordéry. Proto také na jedné straně vidíme OEM výrobu Sony u LiteOna a na druhé revoluční DRU-500A, který jako první na světě umí zapisovat na DVD-R/RW i DVD+R/RW a poptávka je po něm obrovská (to jste asi poznali i vy), Teaca, který je nachlup (pardon, až na ten firmware a hlavu) stejný jako ASUS, a na druhé straně DV-W22E, slim DVD rekordér pro notebooky, nebo HD Burn od Sanya, snahy Plextora o MultiLevel zápis atd.
Ani Sanyo nezůstavá stranou. Podobně jako i u jiných značek, i u ní se zdálo, že nějak usnula na vavřínech. Přeci jen jejich poslední vypalovačka CRD-BP1800 (48×16×48) vypadá proti jiným s 52×24×52 trochu omšele, ale nenechte se zmást. Podobně jako jiní, kteří zdánlivě spí, i u Sanya se vydatně vyvíjí. Výsledkem je již zmiňovaný chip LC897390K.
Už vás nebudu déle napínat. Když takový chip výrobci použijí ve své vypalovačce, ta získá rázem schopnost pálit na DVD-R/RW i DVD+R/RW a to hned rychlostí 5×, ale také bude umět nahrávat na CD-R/RW včetně HD-Burnu! Zde jsou vlastnosti nového chipu:
- DVD±R/RW 5× zápis
- DVD 16× čtení
- CD-R 40× zápis
- CD-ROM 48× čtení
- HD-BURN
- BURN-Proof
- CAV zápis
- Light strike RATEJI funkce - to je něco pro optimalizaci zápisu
- čtení a zápis subkódů
- podpora BCA (Burst Cutting Area), což nevím přesně co myslí, protože to bylo něco ve smyslu čárkových kódů na CD-R/RW, původně určené pro zaniklý DIVX
- podpora pro CSS
- ATAPI rozhraní
Kdyby to snad někoho zajímalo, tak vzorek stojí 3 000 yenů (750,- Kč). Sériová výroba začne již v lednu! Na jaře tedy můžeme čekat velmi zajímavé vypalovačky pro DVD!
Diskuse ke článku LC897390K to bude bomba!