Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Letošní Nobelova cena za ekonomii pro odpůrce softwarových patentů

to zní rozumně, že by jednou byla cena dynamitníka vhodně udělena

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ej veru, podla mna je to tak

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

maest: bohužel pro tebe, s Nobelovkou za ekonomii toho Alfred Nobel moc společného nemá ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

davide, nevím na co narážíš, za eko byla sice cena doplněna a nobel ji neuved v odkazu, ale nese jeho jméno, byť ty love oceněný nedostane

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na co by narazel. Proste nekdo jiny (ne Nobel) cenu za ekonomii o neco pozdeji pridal a pojmenoval ji stejne (Nobelova), takze se to tvari, ze to takhle zalozil uz Nobel. Tady nejak patent na 'Nobelovu cenu' selhal.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to nic ale nemění na tom že nobel je vynálezcem dynamitu, tedy ten můj dynamitník a pro zbylých 5 je z pozůstalosti vyplácena odměna, je mi jedno jestli cenu uděluje akademie nebo banka

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Cena se presne jmenuje "Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela" penize k ni nejake jsou, ale nejsou vyplacene z fondu A.N. Stejne tak to je s cenou "Miru"

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to máš jako kdyby se měla začít udílet Nobelova cena za matematiku ... dokáže si to někdo představit? :-) (i když ti aspoň mají svou Fieldsovu medaili)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Matematika je z Nobelovy ceny vyslovne vyloucena - udajne proto, ze Nobelovi utekla s nejakym matematikem manzelka :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

s cenou za mír to stejné dle mého není, je uvedena v původním odkazu, pouze ji uděluje parlament tuším

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

S cenou za mír to určitě stejné není, protože ta podle většina vědců snižuje hodnotu Nobelovy ceny jako takové. Naproti tomu Nobelovka za Ekonomii je vetšinou vědců chápána jako plnohodnotná Nobelova cena. To co činí Nobelovy ceny tak cenými, není odkaz Alfreda Nobela, ale skupina lidí, kteří ji dostali.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Suhlasim s tym panom co dostal cenu. OpenSource hnutie je v poslednej dobe viac inovativne ako uzavrete odvetie.

Vid Novell a jeho napad s akcell desktopom, kam to az dospelo. A protiklad, MS a jeho akcell desktop... mueheeee!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

MS ma akcelerovany desktop, nevsimol som si. Asi to bude tym, ze vistu interne nazyvame rucna brzda.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To: kubik ?
Aha, tak to vysvětluje ten dynamit. :-)))
Stejně je to dost drsnej joke, cena míru od vynálezce dynamitu. Přeci je obrovskou nespravedlností, že se taky neuděluje "Nobelova cena války", i když v posledních letech až desetiletích nemá Jirka z Buše žádnou významnou konkurenci... :-((
Howg!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Podle toho co je napsané v tom článku tak je ten člověk asi idiot. Podle něho je správné, že firma investuje spoustu prostředků a času do vývoje nějaké super věci s návratností investic třeba 5 let. Hned jak to publikují tak to někdo zkopíruje a začne se tím živit. Protože bude schopnější manažer tak toho víc prodá a firma co to vymyslela zkrachuje. Asi pak budou mít náladu vymíšlet něco nového :))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Karel333: práve naopak, takto by to malo fungovať. Prakticky akýkoľvek objav je získaný na základe/pomocou výsledkov predošlých objavov. Čím širšie a lahšie dostupné sú všeobecné znalosti, tým viac sa posúvame vpred. Tento princíp by navyše umožňoval zdieľať náklady na R&D všetkým zainteresovaným stranám, čo relatívne znižuje ich výšku a urýchľuje dosahovanie výsledkov.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

karel333: zalezi na uhle pohladu :-)
ale istu logiku v sebe maju oba

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ehm, takze tenhle pan dostal oceneni za to, ze popsal jak funguje ekonomika v Cine? Pojdme, vsechno zkopirujem, vyrejzujem na tech bilejch ovcich co nejvice penez? Tak trosku se tady micha vice veci, to jak nesmyslne je mozne v americe patentovat kde co, tezi o tom, ze licencni poplatky, nebo blokovani nejakeho patentu zpomaluje rust odvetvi, a to, ze kdyz chcete sebrat neci praci a mate tu smulu, ze tam ma GPL GNU, tak svoji praci holt taky date k dispozici. S mejma malejma ekonomickejma znalostma si ale nejsem jistej, jestli patenty a licence blokujou "ekonomickej" vyvoj. Tedy pokud budu platit nejake licencni poplatky, budou se penize mezi spolecnostma vice tocit a cim vice se toci, prodava se a nakupuje, tim vice to prospiva ekonomice ... nebo se pletu? Cili se ptam jeste jednou ... za co ze presne je tedy ohodnocen? 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak si to přečti znovu. Nedostal cenu za to že odporuje sw patentům, ale za spoluautorství mechanismu návrhů http://en.wikipedia.org/wiki/Mechanism_design .Spolu s Rogerem Myersonem a Leonidem Hurwiczem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Slahoun: Jak tu již zaznělo ocenění je za něco jiného, Pokud jde o pohled na patenty tak uvedu tři příklady a schválně jestli v tom najdete něco výhodného pro ekononiku a lidstvo. Jinak to co dnes dělá Čína dělalo před 30 lety Japonsko a dnes je z něj ekonomický a inovační leader.
- vyrábíte procesory a ja bych k vašemu procesoru rád dělal chipové sady, ale bohužel nemohu, respektive mohu, ale musím vám platit licenční poplatky za vaší patentovanou sběrnici, přičemž patent nechrání nic inovativního jen pořadí drátů, které, ale musí být jako rozhraní někým definováno
- tuším,že Mrkvosoft ma patent na přenos dat po lidském povrchu, přičemž patentována je postata tzn. pobecně využití člověka k přenosu dat bez nějaké podrobnější specifikace či principu. Ja vymyslím a zkonstruhuji přístroj, který bude přenášet data od dálkáče v hodinkách k sluchátkách na uších pomoci impulsu přes kuži. Super, Mrkvosoft mě zažaluje za to že porušuji jejich patent. Pokud by si vynálezce kola patentoval kolo, tak ještě dnes chodíme pěšky. Pokud by Edison patentoval žárovku tak dodnes jezdíme pro žárovky do USA.
- softwarový patent , super ja si zajdu patentovat "x=1; x++; no a pak jen napišu robota co bude hledat , který zločinec zase naprogramoval, pardon ukradl můj kod a nezaplatil ...
 
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

kkkk: ja chapu ten potencial :-) proto sem ve sme prizpevku taky oddeloval rozvoj oboru, cili technickou cast, a dopad na ekonomiku, tedy ekonomickou cast. Je neoddiskutovatelne, ze sdileni jakekoliv vedomosti a jeji poskytnuti zbytku lidstva je prospesne, fyziku to posunulo o par centrimetru dal, ale pro nas to ma neskutecny dopad na poznani a rozvoj. Nicmene ekonomicky ... tak tam je to velice sporne a neda se to urcit na zaklade parametru "patenty ano/ne". Chtel sem poukazat na to, ze pri urcitem modelu vyuziti patentoveho prava, to muze dosti znacne nakopnout ekonomiku. Je to sice jen chaos navic, ale presne ten chaos a penezni viry delaj v ekonomice opravdove divy..... chapu kam ste miril.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ten pan asi fakt neni hloupej mysli to uprimne...:) Ale ted vazne, podle mne by veskery soft mel byt zdarma a prodavat by se mela uzivatelska podpora. Nebo aspon zakladni verze zdarma a takzv. "profi" placene, ale jako sluzba, ne ze si jenom nekdo koupi krabici s CD.

Uzivatele by si meli uvedomit ze kupujou soft bez jakekoli zaruky. Navic kupujou vlastne porad stejny soft dokola, jenom nove tzv. vylepsene verze (kolikrat bez zpetne kompatibility viz. Corel) a neustale do toho vrazeji dalsi a dalsi penize.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

qwer: tak to asi MS zkrachuje, kdo by si tak asi chtěl koupit jeho podporu? No kam by to dospělo nevím, výrobce sw by dodával hrůzu s co nejvíce skrytých chyb. Aby mohl vydělat na podpoře. Jo to by byla inovace...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pacho: Kdyby výrobce sw nabídl hrůzu s mnoha chybama, nikdo by od něj nic nekoupil. Ta základní verze by musela být maximálně kvalitní, aby přiměla toho, kdo na to má, koupit si rozšířenou verzi s podporou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no jak by od nej nekdo mohl neco koupit, kdyz jedine co by produkoval by byla hruza zdarma ... :-)
 
Software zdarma, asi opravdu nejsem tak free cool a in, kdyz se nevezu na vlne "svobody". Jako programator si totiz nejsem jistej jak bych pak vydelal na chleba. Nerikam, ze to v urcitych pripadech nemuze fungovat, podivejme se na stranky microsoftu a jejich download sekci a hromada veci se tam da zdarma stahnout, vetsinou pre vetsi pohodli pri praci s nejakym placenym produktem - lepsi WMP pro koupene Windows, doplnky pro koupene Visual Studio ....
Ale dokazete si predstavit Ableton Live nebo Photoshop zadarmo? Ehm, jako zakaznici urcite, ale vzijte se do kuze autoru? Opravdu byste to tak chteli? "svobodnejm" by se to libilo, protoze ty nejradsi prijdou uz k hotove veci a jeste to maj zadarmo. Pak jeste treba rozdeli svobodny na schopny a neschopny. Schopnejch je malo a sou to programatori, ktery opravdu dokazou neco vyprodukovat, nebo upravit nejaky existujici projekt. Pak sou ti neschopni, teda ta masa co jen konzumuje, flamuje, cooluje, freeuje a hlavne inuje. Jsem konzument softwaru zdarma? No samozrejme ze sem, ackoliv myslim, ze ciste ovco-svobodnej software tu moc nemam (rozumej gpu-gnl). Spise programy, ktery si nesou vlastni licence, ci spise mody klasickych svobodnych licenci. Tezim z duvery lidi, kteri doufaj, ze pokud oni mi neco poskytli, ja jim treba nekdy taky neco poskytnu. Ale ruku na srdce, kdo z vas to kdy udelal? Mozna tak oznameni chyby prez nejaky automat. A pokud mate problem, rozhodne nebezite si koupit k softwaru zadarmo podporu - kterou vam nota bene stejne dneska skoro nikdo nenabizi (treba u linuxu to paradoxne nabizeli vetsinou jen komercni distribuce). Cechacek si radsi poradi svepomoci.
 
IT svet je velice blizko toho zacit na dusevni vlastnictvi koukat trosku liberalnim zpusobem a dokonce si vytvorit vlastni pravidla - nejake to lobby (rozumej plna obalka a hodny pan europoslanec) by se ocividne v bruselu naslo. Cili je dost mozne, ze se k myslence alternativniho "prodeje" software dostaneme. Nicmene, obavam se, ze i tak to bude trvat bud dlouho, nebo to nebude prijato okolnim svetem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Trubka: v tom je ten vtip - kdyz Nobel videl, ze s dynamitem trosku slapnul vedle (ac mel nejlepsi umysly), tak se to snazil aspon nejak napravit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

patenty su nebezpecne pre ekonomiku ako taku; dopad na zvysenie inovacie nemaju ziadny (je x studii, ktore nedokazali pozitivny dopad akokolvek sa snazili, len negativny); v dosledku nich sa monopolizuju odvetvia, ktore sa dostali pod patentovu ochranu; vznikaju externality (poskodzovanie volneho trhu, neefektivnost monopolov, inovacia sa predrazuje, peniaze idu na pravne analyzy a pod. ...);
patenty boli zavendene na zaklade Shumpeterovej teorie, ktora je uz dnes znacne naburana a nekonzistentna s realitou; v sucasnosti sa v ekonomii presadzuje teoria hier (game theory); uz neplatia jednoduche teoreticke koncepty ako homo economicus a pod.
viac napr. na: http://www.lib-books.com/author/boldrin_michele/boldrin_michele_against_...
este jednu poznamku: patenty v software-ovom odvetvi boli v USA zavedene az v roku 1996; v EU neplatia dodnes

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.