Letošní rok zahájí éru 8k televizí [+rekapitulace]
O vývoji situace kolem 8k rozlišení vás více či méně pravidelně informujeme od roku 2012. Tehdy jej kupříkladu Panasonic předvedl v kombinaci s plazmovou obrazovkou - která však v důsledku limitů této technologie musela dosahovat úhlopříčky téměř čtyři metry. Jak ukázal čas, šlo o slepou uličku. V roce 2012 začalo i experimentování s přímým přenosem v 8k. Také International Telecommunication Union (ITU) schválila první standardy pro 8k video. Japonská NHK, která krom přímého přenosu prezentovala i 8k enkodér, o rok později pozvala zájemce na první 8k promítání.
jaro 2012: Panasonic se chlubí 370cm 8k plazmou
Rok 2013 ale nepřinesl jen první 8k kino, ale také materializaci prvních kroků k tomu, jak dostat 8k video do domácností. Kupříkladu byly načrtnuty specifikace standardu DisplayPort 1.3, bez kterého by se 8k rozlišení mezi počítačem a zobrazovadlem dalo přenášet jen jako takové lepší slide-show.
jaro 2013: NHK uspořádala 8k promítání v Cannes
V roce 2014 zkusila společnost Sharp zakoketovat s kombinací technologie 8k a 3D, ale záhy se ukázalo, že o 3D televize téměř nikdo nestojí a vyšla z toho další slepá ulička, jako s 8k plazmou u Panasonicu o dva roky dříve. Objevily se také záměry vyrábět 5k televize, které by byly jakýmsi „8k-ready“, obdobou HD-ready (720p+) v době nástupu HD standardu. Naštěstí se to příliš nechytlo, alespoň zatím ne. Japonská NHK přislíbila standardní 8k vysílání pro rok 2016 a připravila předváděčku 8k rozlišení pro tisk. Poprvé se o 8k rozlišení vyjádřily společnosti AMD a Nvidia, které naznačily, že dosažení 3D výkonu dostačujícího pro nativní 8k zobrazení nebude snadné, ale že se s ním počítá.
na jaře 2014 uspořádala NKH předváděčku 8k zobrazení na panelech standardní velikosti
CES 2015 přinesl další zlom. Definitivně zabil 3D televize. Někteří výrobci tento směr již prohlásily za mrtví, jiní - kteří se o něco pokusili - si neodnesli pozitivní hodnocení. Bylo jasné, že budoucnost nepatří 3D televizím, ale 4k+HDR a 8k. 8k rozlišení ale většina stále prezentovala pouze na různých vzorcích, prototypech nebo papírových modelech. V roce 2015 se (po televizích a herních počítačích) začalo poprvé mluvit o vztahu 8k k notebookům, konkrétně v souvislosti se standardem eDP1.4a, který přinese podporu 7680×4320. Také Microsoft se pochlubil, že jeho nový OS - Windows 10 - už 8k rozlišení podporují. Do konce roku se řada firem nechala slyšet, že spustí výrobu 8k panelů / televizí či zahájí prodeje, ale šlo spíše o výstřelky nebo přehnaně optimistické vize.
CES 2015 potvrdil, že přes bezbrýlové 3D cesta nevede, za bolesti hlavy a závratě zákazníci platit nechtějí
Rok 2016 přinesl specifikaci DisplayPort 1.4, která je podstatná pro 8k v PC světě: vysoké FPS, nepodvzorkovaný obraz a HDR starší standardy zaručit nedokázaly. Japonsko - v souladu se slibem - zahájilo 8k vysílání. Čínská TCL oznámila záměr postavit továrnu, kde se budou vyrábět mj. 8k panely.
v létě 2016 spouští japonská NKH 8k vysílání
V lednu 2017 představil a v březnu pustil do prodeje Dell svůj první 8k monitor s rozhraním DisplayPort 1.3. Následovala prezentace 8k monitoru od Philipsu a ukázky řady 8k televizí. Koncem roku došlo na uzavření specifikace HDMI 2.1, které je prvním HDMI použitelným pro 8k standard. Jenže později vyplynulo najevo, že HDMI forum silně zaspalo a ačkoli se z HDMI 2.1 snažilo dělat jakousi alternativu DisplayPort 1.3/1.4, ve skutečnosti mělo s přípravou standardu nesmírný skluz. Většinou je obvyklé, že již během příprav jsou výrobci informováni, připravují konkrétní řešení a nedlouho po uzavření standardu jdou na trh první vlaštovky podporující nové rozhraní. To není případ rychle (či spíš pozdě) vyvíjeného HDMI 2.1, které sice bylo uzavřené již v roce 2017, ale které nemáme na trhu čekat dříve než v roce 2019.
v prvním kvartálu 2017 zahájil Dell prodeje svého prvního 8k monitoru (aktuálně vyjde asi na 95 tisíc)
Letos, v roce 2018, nevyšla do tohoto okamžiku jediná zpráva, která by byla označena tagem 8k. Tato je první. Důvodem k jejímu vzniku je, že do letošního léta (tedy za méně než dva měsíce) spustí společnost AU Optronics sériovou výrobu 8k panelů pro televizory. Přestože je de facto „dalším výrobcem v řadě“, je zároveň jednou z klíčových větších značek, která zásobuje trh televizními panely a která vytváří konkurenční tlak. Sériová výroba na straně většiny klíčových výrobců v kombinaci s tímto konkurenčním tlakem vede ke snižování cen, hledání cest k efektivnější (levnější) výrobě a vytahování nových trumfů z rukávu. To dohromady znamená nástup cenově dostupnějších produktů.
HDMI 2.1 díky vyšší přenosové rychlosti a obrazové kompresi dokáže zajistit přenos 8k obrazu pro domácí systémy, ale přichází příliš pozdě na to, aby jím mohly být vybaveny první generace 8k produktů z let 2017 a 2018
Ve druhé polovině roku bychom se tak měli dočkat vydání vyššího počtu modelů 8k televizí. CES 2019 pak bude konečně prvním ročníkem, který nebude prezentovat jen papírové draky (v) 8k, ale vyšší počet reálných a dostupných 8k produktů.
8k HDR (HDR400) monitor od Philipsu
Tentokrát je skutečně důvod k optimizmu (pokud tedy na novinky nahlížíte pozitivně) a to ze dvou důvodů. Tyto důvody jsem si dovolil vynechat z výše uvedené rekapitulace, abych se k nim mohl vrátit samostatně. Prvním důvodem je, že stávající vývoj situace jde plně v souladu s prognózou z června 2015. Před třemi lety DigiTimes vydal informaci, že dojde k urychlení nástupu 8k televizorů oproti původním očekáváním a dnem D - tedy spíše rokem R - se stane rok 2018. Sériová výroba zahájená u některých výrobců a plánovaná dalšími tomu nasvědčuje.
- 8k rozlišení přijde v roce 2018 červen 2015
Druhým důvodem, proč by k této akceleraci skutečně mělo dojít, je ještě starší prognóza - předpověď z roku 2012, která tvrdila, že za pět let, tedy v roce 2017, nedosáhnou 4k televizory ještě ani 1% tržního podílu. Historie udělala oproti očekávání propadák ze 3D zobrazování a naopak ukázala, že zákazník slyší na vyšší rozlišení a výrobci jsou schopni vyšší rozlišení nabídnout, protože zvyšování rozlišení je trend, se jehož vývojem mají letité zkušenosti a není pro ně příliš velký problém udělat další krok známým směrem. Abyste si udělali představu, to 1 % bylo dosaženo již v roce 2013, roku 2014 dosáhly 4k televize téměř 5% podílu, 2015 pak 20 %, 2016 24 % a 2017 překonaly 30 %. Růst trhu byl tedy více než 30× rychlejší, než se zprvu očekávalo.
Pro rok 2016 se předpokládal prodej 48,1 milionu 4k televizí, reálně bylo prodáno o 10 % více, 52,7 milionu. V roce 2017 se podle předběžných odhadů prodalo 81,9 milionu 4k televizí (přesná data teprve budou zveřejněna), což znamená více než 30 % ze všech prodaných televizorů v daném roce
Přestože se zprvu objevovaly otázky jako „proč kupovat 4k televizi“, když není obsah, když není vysílání, když není viditelný rozdíl proti HD ap., přinesl konkurenční boj snížené ceny, širokou dostupnost a lepší výbavu těchto modelů, takže se otázka změnila na „proč nekoupit 4k televizi“, když není skoro dražší než HD modely, když má lepší barvy, když podporuje nové standardy jako DVB-T2 a HEVC/h.265. Navíc je prostým marketingovým faktem, že když už je 4k dostupné i v low-endu (Samsung U28E590D pořídíte pod 8 tisíc včetně daně a dopravného), tak řada lidí zkrátka nevidí důvod, proč připlácet za high-end, když je to zkrátka „taky jen 4k“. Oddělení high-endu 8k rozlišením je jistě pro výrobce lákavé, pomůže lépe segmentovat nabídku na trhu.