Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Linux kernel 4.12 a jeho novinky

Jsme v polovině začleňovacího okna pro jádro 4.12, kdy se rozhoduje, co přinese finální verze. Pojďte se podívat, co nás zanedlouho čeká.
čtyři tučňáci - linux logo

Hodně se činí zejména AMD, která potřebuje stihnout alespoň nějakou počáteční podporu pro chystané hi-endové grafiky rodiny „Vega“. Kód navržený do kernelu 4.12 není zatím zdaleka kompletní, není ani schopen zobrazování, nicméně jde o velkou várku zajišťující podporu této generace GPU. Připomeňme, že AMD je na podpoře v jádru již závislá, jelikož ukončila vývoj Catalystů pro poslední generace GPU.

Pro grafiky Nvidia se očekává v otevřeném ovladači nouveau podpora hardwarové akcelerace grafik generace Pascal, tedy GeForce GTX 1xxx. U Intelu se dočkáme zapnutí atomického mode-setting ve výchozím nastavení. A do grafické části kernelu míří velká hromada dalších dílčích novinek.

Dále nás čekají hned dva nové efektivnější I/O plánovače. A to jak BFQ (Budget Fair Queueing - pro I/O u storage), tak Kyber scheduler od facebooku (což je plně multi-queue scheduler používající škálovatelné tokeny). Potěší také nový správce USB portů typu C.

Platforma Power9 bude zase o něco více podporována, obecně pak architektura Power může s kernelem 4.12 nově adresovat až 512 TB virtuálního adresního prostoru. Spousta novinek, jak je již zvykem, se týká 64bit ARM. Nějaká vylepšení jsou v souborových systémech, funguje nově podpora Intel RealSense SR300 a u Intelu pak obecně dojde na řadu vylepšení pro notebooky.

Budou opraveny některé chyby ve zvukových ovladačích, livepatching dostane rychlejší načítání modulů a objeví se další optimalizace MD RAIDu, aktualizace pro P-stavy, podpora Intel Memory Bandwidth Allocation a spousta a spousta dalšího.

Zdroje: 

Phoronix

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Linux kernel 4.12 a jeho novinky

Středa, 10 Květen 2017 - 14:36 | Peter Fodrek | Dosť nešťastne formulovaný odstavec >Hodně se...

Zobrazit diskusi