Linux kernel 4.2 je tu, podívejte se na novinky
Grafické ovladače v kernelu doznaly zlepšení pro všechny výrobce. AMD se týkají pochopitelně zejména vylepšení v ovladači AMDGPU, který se s verzí Linuxu 4.2 vůbec poprvé stává součástí hlavní větve kernelu a přináší tak open-source podporu pro novější GPU AMD jako (dlouho očekávanou) „Tonga“ z Radeonu R9 285, APU rodiny Carrizo a také nejnovější GPU řady Fiji, tedy Radeony Fury. Tento AMDGPU ovladač bude v kernelu žít vedle radeon ovladače pro ostatní GPU. Připomenu také, že do budoucna se plánuje, že AMDGPU bude hrát roli kernelové elementární části ovladačů Catalyst, jejichž nadstavbová část poběží už v uživatelském prostoru. Jinak pro grafiky AMD přibyla do kernelu podpora komprese videa na GPU VCE1.
Intelu se vedle kontinuálního vylepšování ovladače integrovaných GPU (aktuálně zejména v souvislosti s generací Skylake), týká počáteční podpora Atomových SoC řady Broxton, což jsou SoC obsahující CPU na bázi architektury „Goldmont“ a GPU z generace Skylake. Jejich nasazení se předpokládá v tabletech a podobných zařízeních už za několik týdnů.
Dalších vylepšení pak doznal generický virtualizační systém, konkrétně přibyl ovladač VirtIO GPU dávající mode-setting pro KVM/QEMU hosty, dále se u něj očekává nasazení v rámci projektu Virgil3D, který je vyvíjen za účelem OpenGL / 3D akcelerace ve VM hostech na bázi virtualizačních řešení Red Hatu.
Méně podstatných vylepšení doznal i ovladač pro GeForce, tedy nouveau. Mimoto je zde obecně lepší práce s DisplayPort MST, nová podpora pro GPU Adreno 306.
V procesorové části kernelu se nadále čistila assemblerová část kvůli lepšímu výkonu. Přibyla podpora pro nové ARMové desky a SoX jako Freescale i.MX7D, ZTE ZX296702, HiSilicon hi6220 a 96Boards HiKey. Pracovalo se na plánovači, nově přibyly „queue spinlocks“ (to si netroufám počeštit) a podpora CPU jader ARCv2 a HS38.
Majitele SSD potěší dále vylepšený SSD TRIM, který dále lze nově vypnout/zapnout bez ohledu na jeho přání, což se hodí pro slabě dokumentovaná SSD. Výkonově polepšuje clusterový souborový systém GFS2, čistka probíhala v kódu Ext4, F2FS podporuje šifrování jednotlivých souborů, Btrfs dostalo opravy a aktualizaci systému fronty, FUSE (file system in user space) zase vylepšení ve škálování výkonu a XFS pak podporu DAX a další vylepšení. Tak trochu s úložišti souvisí nová podpora ACPI6 a řízení napájení pro NV-DIMM.
Mnohá vylepšení dostal zvukový systém, mezi vstupními rozhraními jsou podporovány Logitech M560 a Sony Motion Controller / Sony Navigation Controller z PlayStation 3/4. Ovladači Xbox Wireless konečně fungují LEDky (díky Valve), UEFI se zase týká novinka v podobě podpory ESRT (EFI System Resource Table), což byla stěžejní věc pro možnost aktualizací UEFI přímo z Linuxu. Předpokládá se, že to přinese jako první Fedora 23.
A došlo samozřejmě na mnoho a mnoho a mnoho dalších věcí…