Linux na desktopu neselhal, míní Linus Torvalds
Záleží samozřejmě na úhlu pohledu. Pokud se díváme na tvrdé statistické údaje typu těch na Steamu, tak nejenže by to mohlo vypadat na to, že 1% podíl Linuxu na desktopech je prohrou, ale on dokonce poslední dobou spíše klesá pod ono 1 procento. A to navzdory snahám samotného Valve v oblasti Steamu a her na Linuxu či vlastní variace na Debian, SteamOS.
Jenže jedna věc je nezájem spokojené většiny, které navíc Microsoft servíruje bezplatně nejnovější Windows 10, a druhá věc pak kvalita linuxového desktopu. Linus to soudí samozřejmě svým pohledem, Linux na desktopu používá … no asi tak nějak nejdéle z nás všech :-).
Takže podle něj to linuxový desktop dotáhl podstatně dál, než jak si to vůbec kdysi představoval. Navzdory tomu, jak bývá často hodně kritický k lidem, kteří grafická rozhraní vyvíjejí, se stavem linuxového desktopu je velmi spokojen. Proto nepovažuje stav linuxového desktopu za selhání, z jeho slov je jakoby cítit, že s tržním podílem to vlastně nesouvisí. Ostatně vzpomeňme Windows 8 a jejich UI Metro, které si sice žádnou popularitu nezískalo, ale postupem doby jej Microsoft protlačil do velkého množství desktopů na světě.
Kam se linuxový desktop vyvine? To je těžké říci. A kam se vyvine podíl Linuxu na desktopech? Inu, to bude dost záviset na Microsoftu. Kdyby postupně buď sám implementoval, nebo uvolnil zdrojové kódy některých klíčových projektů jako DirectX, tedy usnadnil nativní implementaci mnoha API z Windows světa na Linuxu, mohlo by to podíl Linuxu na desktopech zvýšit. Jinak v o moc víc než ono bájné 1 % doufat lze jen těžko. Otázkou je, jak se Microsoft zachová v souvislosti s potenciálním přechodem Windows od prodeje verzí k systému předplatného.