Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Lip-Bu Tan vzdává snahy Intelu o výkonný AI akcelerátor

To sa zoberie 25nm technológia, zoberie nejaký návrh intelu a firmám, ktoré majú dostatok skladovacej pôdy, sa ponúkne možnosť, že obvyklá verzia vo veľkosti skrine sa nafúkne na veľkosť tenisového kurtu no a keď je serverový rack, je treba aj štadión.

Ak to teda vieme urobiť, pretože ak nie, je treba ešte pridať nejaké odkladacie priestory a za 20 rokov odpratať tej sajrajt ak to na niekto dôjde.

No a potom bude schopnosť chodiť do showroomu, aby sa tam dalo v zdielanej pracovni nejako pracovať s pracovnou bižutériou ak bude potreba nejaký strojopis. Pre iné potreby stále mechanické pomôcky a ich zdroj vedeckého pokroku stále nachádzajú inšpiráciu pre trénovanie spôsobilostí, takže potom aj nejaké požiadavky praxe na netradičné záruky stáročných biznisov môžu nachádzať niekoho, kto aj vie čo to približne znamená aby vedel vyrobiť náhradný diel.

No a keď sa teda už bude vedieť dané opravené zariadenie nejako funkčne tváriť, môže sa zistiť, že prečo teda tá 25nm high tech by to nevedela sfunkčniť pre nové výrobky ak niekto má plochu. No a nejaký outsourcing možno zaručí, že to bude vedieť vyrobiť aj iná firma ako SMEnterprise a posunie návrh nejakej technologickej vykopávky k budúcim technologickým pokrokom.

Vraj kuchynské náčinie sa pretransformovalo z veľkosti štadióna na veľkosť príšlušentstva v kuchyni, ale najprv to niekto musel vymyslieť. No a vraj Intel vie na čo kuchyňa je, tak asi má aj tu Michelin, aby nielen Pentagonu dával hviezdičky na ramená, ale možno aj inde.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

dalsi zaujmavy pribeh, ktory odkryva realitu v akej sa intel nachadza. Vedeli sme, ze to neni dobre, ale ze je to az takto som netusil.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Dalo se to tušit. Jednak podle toho, jak pomalu se vyvíjela arch Core, podle koupených firem, ze kterých nic nebylo, podle "slavné" Aurory, atd. Údajů bylo dost. Navíc v historii Intelu bylo neúspěšných projektů daleko víc. RISC i80960, VLIW RISC i80860, poloúspěšné Itanium, P4 protlačili nefér praktikami, aby se vrátili k jediné fakt úspěšné řadě: P Pro, P II a III a Core, to je smutný fakt.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To je pro Intel potencionálně hodně nebezpečné rozhodnutí.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Celé je to divné. Měli know-how na kde co a nedokázali to zužitkovat. Asi tam ve středním managementu bylo víc lidí typu Rendunchitala, kteří si navzájem házeli klacky pod nohy. Teď se jich zbaví, ale to měli udělat už kolem 2018, kdy to začalo jít z kopce. Bohužel kovid zapříčinil, že se prodávalo vše, co se vyrobilo.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Myslím, že know-how na toto úplně nemají. Zkoušeli se do segementu AI akcelerace dostat z různých směrů, ale nakonec jim došlo, že cesta GPGPU, kterou se tam dostala Nvidia a AMD (i kdyby byl Intel v AI zastoupený zpola co AMD, pořád by byl z hlediska příjmů ve výborné pozici) je jediná schůdná. Jenže k tomu nejdřív potřebujou GPU architekturu s rozumnou energetickou efektivitou, což nemají. Alchemist i Battlemage jsou pořád zhruba 2× žravější než konkurenční architektury od AMD a Nvidie, takže když na bázi takového řešení postaví GPGPU AI akcelerátor, bude prodejný za předpokladu, že ho rovnou nabídnou za výprodejové ceny. Což u Intelu, který funguje jen pokud má vysoké marže, z existenčního hlediska není možné.

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Marže 50% tam dosáhne snadno, zvláště, pokud by si ty akcelerátory dělal ve svém fabu, pak se o marži nebude dělit s TSMC nebo samsungem. Už consumer grafiky mají šílené marže a to se vyrábí externě.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Když to bude žrát 2x tolik, co konkurence, tak to nikdo kupovat nebude. Na datacentrech je nejdražší právě elektrika a chlazení.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

2x tolik to žrát nemusí. Prostě vývoj. Hlavní je, aby to vnutili přes oem tak, jak to intel jen umí.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

„ve svém fabu“

To je právě problém, když americké faby Intelu mají vyšší náklady než tchajwanské faby TSMC. A druhý problém je to „svém“. Gelsinger, aby bylo lépe vidět, že ekonomickým problémem Intelu není primárně vývoj a prodej, ale právě ty faby, oddělil financování a využívání továren. Když vývojové oddělení Intelu vyvine procesor a chce ho vyrábět v továrně Intelu, tak vývoj přistupuje k výrobě jako by přistupoval externí zákazník. Dostává cenovou nabídku, jako by dostal každý jiný zákazník a platí si všechny kroky a nadstandardní požadavky. Ne jako dříve, když po každém bugfixu se ještě před simulací posílal návrh do továrny, ať vyrobí masky a fyzické vzorky a to celkem 12×, aniž by co z toho bylo použitelné pro sériovou výrobu.

https://diit.cz/clanek/intel-jiz-vyrobil-12-stepping-sapphire-rapids-zadny-neni-pouzitelny-k-vydani

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Proto taky propouští tolik lidí i z těch fabů. Včera jste tu o tom měl článek. Nemusí být nejlevnější, stačí, když budou dražší o desítky procent. Zbytek doženou na distribuci apod. Ano, nikdy nebudou levnější než TSMC, ale prostě uberou na marži a přesto se vejdou do 50%.

Ohledně cenových nabídek katalogových a potom slev mimo katalog jen spekulujeme. Opravdu za kolik si to Intel interně přeprodává mezi divizemi můžeme stejně spekulovat, jako kolik dává TSMC slevu svým vlajkovým zákazníkům. Jen říkám ..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

„prostě uberou na marži a přesto se vejdou do 50%.“

Ne, to zkoušeli (viz Ponte Vecchio) a nefungovalo to. Nebyli to schopni prodávat za cenu, při které by se jim vyplatila výroba.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Protože nasadili už tehdy obsolete architekturu 12.5 a starou 10nm. Kdyby vzali arc a jejich faby jeli konkurenceschopnou litografií (nebo aspoň Intel3) tak by to úspěch mít mohlo. Bohužel Intel je zaprdeny korp s 8 levely managementu a dostat produkt z rýsovacího prkna...na trh je pro ně hrozně dlouhý proces. I ten nový CEO právě toto adresuje a nazývá to agilností. Proto mají všechny procesy a uarch v Intelu léta zpoždění. Takže pokud (ale to jen spekulativně) by najednou kouzelně firma zagilnela a vydala 18A celestial, měla by šanci. Ale ... Tomu nevěří asi nikdo. Nicméně třeba s druidem A14?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Majklos - jak můžou ubrat na marži a přesto mít 50 %, když už teď nemají ani 40 %? Fakt by mne to zajímalo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Intel nemá jediný produkt. Těch necelých 40% je průměrná marže. Dá se předpokládat, že se zbavovali nejdříve věci, které byly nizkomarzove jako automotive a skleněný substráty. Dále propouští zaměstnance, též tlak na marži. No a nakonec Intel sype hodně peněz do stavby fabů a vybavení, což jim na celé marži též ubírá. Ale jeden konkrétní produkt jako takový může být s marži nad 50% snadno.

Bohužel Intel nereportuje marze ani po divizích :-( nicméně nejmenší marži vykazují fabriky, které jsou v mínusu, tj bez marže. Logicky zbytek firmy to musí nahnat aby měli současně 40% marži v průměru. Pokud mi někde nesedí logika, klidně mě opravte

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Promiň, ale nemáš pravdu. Vlastní fab ti zvýší marži kvůli vertikální integraci, ale zároveň ti navýší náklady, takže ve skutečnosti výsledná marže neroste tak jak by sis myslel, v nejlepším případě získáš marži 3rd party fabu, ale to je zase podmíněno naprosto efektivním a levnějším vývojem v rámci fabu, atd. atd. V běžném reálném prostředí je to nemožné.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tsmc má za Q1 2025 hrubou marži 58,79%

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hrubá marže je ale něco jiného, než čistá, o které byla zcela nepochybně řeč. Zejména v tomto technologicky náročném oboru.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Intel má cíl do roku 2030 na 50% gross margin, tj hrubou marži, nikoliv čistou. Celou dobu píšu o hrubé, aby se to dalo srovnávat. Čistou marži ovlivňují další věci jako R&D apod, ale taky ty nové faby, viz diskuze výše. Nerad bych do toho ale zabíhal více do detailu, držme se té hrubé. Pro technologickou firmu jsou ty náklady obrovské.

PS: čistá marže tsmc je 41,24% za stejný kvartál

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jon Snih - Intel má fakt dlouhou historii blbých rozhodnutí a neúspěšných produktů, ale vždy dokázal i vydělat. To ale končí.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Kdyby měli štíhlou strukturu a pružnou reakci na trh, dokázali by třeba vyrábět custom cpu pro Apple i dnes, jak se to povedlo dočasně Otellinimu. A spousty dalších věcí, ale ti sráči zkostnatěli a usnuli na vavřínech dávné minulosti.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Preco ? Pretoze aktualne je nVidia na vlne ? To ze sa dnes pouzivaju primarne akceleratory nVidie je skor dosledok nedostatku lepsieho hw nez ze by to bol nejak vymakany kus kremiku na AI. Nvidia spravila optimalizacie a maju velmi slusnu sw podporu oproti ostatnym ale stale vychadzaju ich akceleratory z GPU. Uz dnes vidime ze LLM modely su dost eneefektivne pri uceni a energeticke naroky su obrovske. Je otazka casu kedy sa pride s inym optimalnjejsim pristupom, ktory moze byt postaveny na odlisnom principe a pozadovat aj odlisny hw. Ak bude po tomto zostihleni Intel dostatocne pruzny, maju sancu sa chytit. A Edge computing, to neznamena iba nejaky 3b model ktory sa zmesti do 3-4GB Ram, to su aj 200b+ modely ktore potrebuju 50-60GB Ram na beh.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Právě to že nvidia je na vlně je potřeba připravit se na konec té vlny a být u toho, když se zvedne nová.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

aa bb - kdyby to nebyla Nvidia, tak AMD. Intel nemá dobrou výrobu a ani co vyrábět, protože s vývojem zaspali a pak se jim nedařilo.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Majklos - Spíš rozumné rozhodnutí, Intel byl na neúspěšné projekty zvyklý, jenže už si je nemůže dovolit.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Bez neúspěšných projektů nemůžou být ty úspěšné.
Pochopitelně se může stát, že budou všechny neúspěšné, ale to si necháme na jindy :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jde o poměr úspěšných a neúspěšných. Intel měl nepovedených docela hodně. Když vezmu IBM - měli jeden POWER, který šel cestou vysokého taktu a opustil spekulativní vykonávání mimo pořadí, ale i ten se prodával. DEC měl úspěch se vším - DPD, VAX, i AlphaStation a AlphaServer, jediné, co trh moc nepřijal, byly odlehčené Alphy s 64 bit sběrnicí a co je položilo, byla obchodní politika. Intelu fakt prošlo hodně: 80860 / 80960 / Pentium 4 / itanium, všechny nepodařené akvizice, HMC paměti, kdo je reálně používal? Prošlo jim i dlouhé trvání na 4 jádrech v řadě Core. Najdi mi jiného výrobce CPU, který si něco podobného mohl dovolovat. Byli jen dva výrobci procesorů pro osobní počítače, ZILOG a Motorola a oba s výrobou CPU skončili. ZILOG už se drží fakt jen průmyslových CPU. Motorola měla i DSP a nepomohlo to.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nejsme ve při. Já jen říkám, že kdo nic neriskuje, nic neztratí, ale ani nezíská. A proto když budou chvíli stát, budou stát opodál. Ok to už jsem asi přehnal :-) ale pointa je snad jasná.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Klidně by mohli riskovat, ale nemůžou si dovolit stav kdy už prakticky 2 roky jsou ve ztrátě. To nebylo jen riskování, ale taky hromada chybných manažeských rozhodnutí. Kdo ví, co by dokázali, kdyby vedení byli inženýři jak u AMD.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ono by pomohlo, kdyby ty vyhazovy udělal už Pat.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Zasa, ked sa tak na to clovek pozrie, Intelu uteka vlak vsade, restov maju vela. Musia sa niekde chytit, aby si zabezpecili, ze budu mat pozitivny cash flow aj o dajme tomu 5 rokov, aby neprepalili vsetky rezervy, ktore dnes maju.

Ak je intel v tak zlej situacii, tiez by som asi skor stavil na trhy, kde maju sancu dotiahnut sa na vrchol v relativne kratkej dobe a s relativne nizkym rozpoctom.

Pruser je trocha v tom, ze dva z troch takych trhov su na ustupe. Desktopy a mobilne zariadenia upadaju, navyse v desktope asi okrem high-endu s poriadnymi marzami pocitat nemozu. Tak im ostava serverovy trh, na ktorom to vdaka jeho zotrvacnosti este nemaju prehrate.

Grafiky si nechaju tak, ako ich mali doteraz - proste budu dalej robit kockove rozlisovace a mozno po stabilizacii z toho skusia nieco vystruhat.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

ventY - a kde by Intel byl s prodeji nebýt OEM? Stačí se podívat na retail a je jasno. Když zákazník má možnost se podívat na výkon / cenu a spotřebu případně i reklamovatelnost, vybere si dobrovolně Intel do desktopu? To že desktop je naústupu a prodávají se hlavně notebooky, zatím pro Intel byla výhoda.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Butan Intel zakončí. Ta firmička bude buď brzy na prodej nebo skončí tam, kde začala - v garáži.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Komolením jména si hojíš trauma z dětství, nebo je to jenom nedostatek vzdělání a výchovy?

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

maruširi ty si něco kompenzuješ tím dětským projevem?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Argumenty nemáš chlapečku, tak útočíš?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

On se někdo fajkt jmenuje: "Butan"? Tak pomlč.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro-pan je liška v kurníku hadra. Jak příliš pozdě na ai, Neprodáváš zmrzlinu, přestaň vyhazovat inženýry a možná si všimneš že ai chipy nvidia žerou i trávu kolem cesty. Tak nechej udělat něco co bude mít obstojný výkon a nebude tolik žrát. Pak takový musk nebude muset pro xai používat plynové turbíny, a poslední jeho počin je že koupil v evropě celou elektrárnu a chce ji přestěhovat.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Naopak, dělá to dobře. Intel "postavil" Sračkabee, to byl epic fail. Koupil vývojáře ASIC Alteru, což je další možný způsob jak se dostat k "AI", tento výkonný a výdělečný podnik přivedl na buben a prodává ho. Další total mega epic fail, dokurvit firmu snášející zlatá vejce během pár let, to není jen tak, to se musí umět! 😃😎

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

No, aby ten tynyt v tomhle neměl pravdu, že pan Lip-Bu Tan udělá z Intelu bezvýznamnou firmu typu GloFo. Když všechno ukončí, zbaví se nenažranců, ale zase pokud má Intel zůstat hightech firmou, tak něco potřebuje a začíná to vypadat, že zůstávají jen procesory a grafiky a bůh ví, jestli nebude ukončení grafik na pořadu dne zítra. :-/

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Dost možná by osamostatnění výrobních procesů do svébytné společnosti prospělo (vývoji těch procesů). Faby se svými laby by se soustředily výhradně na maximalizaci výtěžnosti a zlepšování procesů, aby se uživily.
Intel osvobozený od vývoje procesů by se plně mohl soustředit na CPU, GPU, prostě procesory bez ohledu na potenciálně (ne)dostupné procesy v (ne)dohledné budoucnosti, ale s ohledem na procesy reálně dostupné pro zakázky.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Oddělit ano, prodat ne. Kam to vedlo kvůli prodeji, je vidět právě na AMD a GloFo. GloFo šlo do háje úplně, AMD to způsobilo problémy, protože najednou neměli výrobní kapacity, respektive o ně soutěžili s hlavním konkurentem NVidií. V podstatě nebýt štěstí, že si Huang neviděl do huby, tak to pro AMD mohlo být o dost horší. A teď si vem, že by do té samé soutěže přibyl i Intel, respektive částečně tam už je, ale zdaleka ne všechno a pořád může být o dost hůř.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A jak by AMD pomohlo mít faby, které neumí potřebné procesy? IMO úplně stejně, jako je nemít. Myslím si.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Z pohledu dnesni situace ano. Pokud (kdyby) ale nedoslo oddelni na GF a AMD a pod hlavickou AMD by jeji faby stihali, byla by to samzrejme vyhoda. Stejne jako to byla vyhoda pro Intel v dobach, kdy stihali.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ten podmiňovací způsob je zcela na místě, protože prakticky AMD na vývoj peníze nemělo a své faby (technologie v nich) vlastně dostalo původně darem od IBM, pokud se pamatuju dobře.
Intel stíhal tak dobře, že 10nm výrobu uvedl do provozuschopného stavu až na třetí pokus.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

To co pises, nijak nerozporuji. Problem nejsou ale FABy samotne, ale schopnost je udrzet na technicke urovni. Ono i ten 10nm Intelu slouzil dobre. Vlastni FABy by mely byt z principu veci levnejsi nez zakazkova vyroba jinde. Zaroven u internich FABu mas vetsi "luxus" a moznosti jak s tim pracovat. To ze to Intel nezvladl od 10nm (AMD nemelo penize ve sve dobe) je uz jejich problem. Ne problem nebo princip tech samotnych FABu.
Taky se mohlo stat (lec nestalo), ze mohla zamrznout i TSMC a byli bychom uplne v jine situaci dneska a vedli dost jine debaty.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Nepomohlo samozřejmě. Ale opravdu by to GloFo zazdilo, kdyby zůstalo v rukou AMD? Šance se udržet tam byla, ale vyžadovalo to investice, který nový majitel nepotřeboval podstupovat, když věděl, že má dost zákazníků i pro historické procesy, kdejaké ledničce to stačí.
Kdežto, kdyby zůstali v rukou AMD, museli by se s tím poprat a my samozřejmě nevíme, jak úspěšně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Asi tak, pokud faby nepřežily samostatně, je to jasný důkaz, že táhly firmu ke dnu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

RedMaX to ale nemuselo být nutně tím prodejem. Vedení GloFo na to mělo daleko větší vliv. Prostě se vykašlali na modernizaci výroby a mysleli, že to nebude vadit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano, ale kdo to může koupit. Asi to nekoupí TSMC, asi to nekoupí NVidia, koupí to nějaký investiční fond nebo kdokoli, kdo potřebuje investovat, ale oboru vůbec nerozumí a dopadne to jako GloFo.
Spíš z pohledu AMD, kdyby (spekulace), tak nemuseli mít problém, že TSMC nepřijímalo zakázky, protože měli plnou kapacitu.
Myslíš, že by to u Intelu dopadlo jinak? (Edit: A to Intel nemá tak skvělý produkt jako tehdy AMD.)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je dost otázka, kdo by vůbec ty továrny chtěl. A nejspíš by je musel Intel rozprodat více subjektům.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak ono to na pár let takto skončí téměř určitě. Otázka je, jestli se intel dokáže zvednout, a tam je důležité mít správný nos a ořezat firmu o ty části, které nejsou potřeba, nejsou výdělečné a/nebo nemají perspektivu, popřípadě na ně nebudou prostředky (tam je výhodnější své know-how prodat hned, dokud to má aspoň nějakou cenu - viz AMD a Adreno, viz AMD a malé kočkovité šelmy)
O ukončení grafik jsem psal několikrát a myslím si, že to bude možná nechtěný, ale celkem logický krok. Grafiky jsou pro intel absolutně nerentabilní a zároveň nemá šanci ani náhodou se přiblížit aspoň na dostřel svým sokům. Ačkoliv by vlastní GPU divize Intelu velmi prospěla, tak na ni nemá dnes nárok, Intel se musí orientovat primárně na svůj core byznys, tedy procesory. Není v situaci AMD, které koupilo "hotové" ATi včetně IP, produktů na trhu či funkčního supply chainu (a i tak ho to málem pohřbilo; na druhou stranu ATi AMD v tom nejhorším svrabu zachránilo svými prodeji...), tudíž je zcela nesmyslné do toho lít další peníze, které Intel už nejspíše moc nemá, resp. jich nemá tolik, aby udržel a upgradoval na 18Å prodělávající faby a ještě lil prachy do dvou klíčových, ale zcela oddělených vývojů.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

K tomu otázka, dá se přežít (v pozici hightech firmy) pouze z procesorů? Za situace, kdy AMD je v procesorech ve vedení a NVidia si vyrábí vlastní ARM procesor a grafiky upravuje tak, aby fungovaly s ARM co nejlépe.
AMD i NVidia budou nemalé části zákazníků schopni nabídnout kompletní řešení, navíc pokud se podaří víc ARM přiblížit zákazníkům, tak je tu na dohled Qualcomm a ten má taky CPU i GPU a budou tu další takoví.
Intel si myslim nemůže donekonečna nabízet procesor + zobrazovadlo nebo se v grafické části spoléhat na konkurenci, nakonec to zkoušel s AMD GPU a k ničemu to pro něj moc nevedlo.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ta kombinace s AMD GPU mohla fungoat, kdyby nepřepálili cenu a nebo mířili na jiný segment trhu, z hlediska funkčního šlo o dobé APU.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč by se nedalo? Intel stále ještě vyrábí víc procesorů než AMD, tam jde opravdu jen o nerovnováhu mezi tím jak je intel velký a jaké má marže, respektive kolik prodrbe peněz na nesmyslných projektech a kolik toho propálí na své vlastní režii a kolik toho reálně vydělá. Koneckonců Intel vyrostl prakticky jen na procesorech a do CPU drtivé většiny PC stačí maličké grafické jádro, které už dávno má.
Megalománie typu jeho pokusů o "herní" GPU je však jen černá díra na peníze, Intel měl jít na problém zdola, tedy začít u malých a levných GPU, zaměřit se na nějaký herní segment (např. masivně hrané hry jako CSGO, DOTA, apod.) a postupně výkon a schopnosti navyšovat a zároveň si získávat podíl na trhu a budovat důvěru a značku. Místo toho vytáhli do boje se silnou dvojkou a zcela očekávatelně selhali, protože nahradit postupný vývoj za ~30 let jednou masivní investicí a nějakými 5 lety prostě nejde, ale jako vlhký sen nějakého intelího hlavouna si to představit dokážu. Tohle je BTW celá tragédie za poslední roky Intelu v kostce, naprostá ignorance, neschopnost vidět realitu a nepochopitelné velikášství v okamžiku, kdy se jim firma rozpadá pod rukama.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

TyNyT - Neměli na výběr, slíbili superpočtač a neměli pro něj akcelerátor... Sice to nevysvětluje vývoj herní grafiky, ale u ní si prostě mysleli, že jen zvětší tu integrovanou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pán je slušnej řezník, ale Intel to asi potřebuje, jako prase drbání...

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Toto mělo přijít dřív, chyběla jim sebereflexe.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hlavně tyhle bolestivý kroky musí vždy udělat někdo z venku. Tak jako kdysi u AMD.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Intel od doby, co na tom je blbě, už měl víc ředitelů...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak jsem si říkal, proč vyhazuje i inženýry - než mi došlo, že neschopných inženýrů mají nejspíš taky dost...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Jedna vlaštovka jaro nedělá. Chce to víc odvážných kroků. Když i AMD má dost problém konkurovat nvidii, tak Intel prostě neměl šanci nikdy a bylo to jen mrhání prostředky. Herní a AI HW si je podobný (obrovské množství hodně slabých vláken) a grafické architektury Intelu byly VŽDY tragédií, tak kde těch pár kritiků vidělo potenciál?

Intel se nedokázal přiblížit ani AMD, tak jakou šanci měl proti dominantní Nvidii? Nula a kdyby koupil tu Kellerovu AI firmu i s Kellerem, tak i tak by to bylo hodně málo pravděpodobné, ale žádné kdyby nejsou a Intel musí osekávat kraviny. Stejně by bylo efektivnější použít Kellera na procesory než na AI, protože to obrovské množství práce spojené s AI, by ani Keller nedokázal dodat/zařídit.

Jen tak dál a časem zde máme pragmatický produkt - cenově atraktivní moderní 4-8jádro bez obřího iGPU co uspokojí většinu a AMD bude muset zlevňovat. Nízká spotřeba v nečinnosti (monolit), vysoká při taktování (když bude uživatel chtít), AVX-512 k tomu (byť třeba při snížené frekvenci) a nízká cena (jednoduchý monolit ze svých mizerně vytížených továren).

Jak AMD začalo dávat bláto pod heatspreader i u drahých APU, tak ukázalo Intelu cestu zpátky na trůn. Poctivá pájka, konfigurace křemíku co chce většina, nanometry ne nejlepší, ale to tolik nevadí, protože cena.

Ještě to chce zaříznout celou GPU divizi a kompletně přejít na architekturu AMD nebo ARMU. Programovat pro tyhle architektury budou moci, tak ať jdou částečně cestou Nvidie a jsou více SW společností.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Butanovi nelze upřít aspoň ta upřímnost. Doteď to byla cesta do hoven, ale vedení pělo ódy na skvělé výsledky a zářnou budoucnost.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Asi jsou v hromadě sraček tak hluboko, že nic jiného prostě nevidí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tři noví vice-prezidenti by Intelu mohli výrazně pomoci v segmentu AI. Tak určitě ... a to jsme si mysleli, že už jim došlo, že tam mají příliš mnoho těch co "řídí" a málo těch, co dělají reálnou práci. :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Třaskavé působení nového CEO. Očekávám nějakou bombu, a to rovnou zaříznutí GPU divize. Battlemage byl takový výbuch, že by se nejspíše nikdo nedivil.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A co budou integrovat do kancelářských CPU? Nějaký vývoj potřebují, ale menší.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Teoreticky si mohou licencovat grafiku od Qualcommu, ta přece již Windows ovladače má.

Nebo zase zavolat do AMD.
https://www.extremetech.com/computing/261646-intel-launches-radeon-power...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Díky za tip, hlavně to část s AMD je za všechny prachy :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Krátokodobě by to pro Intel mohlo být výhodné, ale všechny investované peníze do vlastních GPU by vyhodoli a pro každou generaci GPU by museli znovu jednat o licenci. Lepší je tým zredukovat na úroveň produkující malá integrovaná GPU a o víc se nepokoušet. Výhodou je, že kdyby se jim v budoucnu fakt dařilo, mají možnost zase na něčem stavět.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vysoce efektivní likvidace peněz 👏🏻
čeho je ale Intel přeborník, tak to je vyčištění trhu, nakoupí firmy a starupy, jejich produkty přestane vyrábět a nakonec zařízne celou vzniklou divizi💪🏻

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.