Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Lip-Bu Tan vzdává snahy Intelu o výkonný AI akcelerátor

Zdroj: Intel

Od fiaska s deriváty Larrabee se Intel pokouší o výkonné AI akcelerátory, na kterých by bylo možné trénovat neurální sítě jako na čipech Nvidie a AMD. CEO společnosti naznačil, že je na čase to vzdát…

Valnou část vývoje řešení AI akcelerátorů Intelem dokumentuje historie superpočítače Aurora. Ten byl ohlášen na jaře 2015 a měl obsahovat (tehdy čistě) výpočetní akcelerátory postavené na bázi derivátů Larrabee, tedy Xeon Phi. To ale nabralo zpoždění, procesory a akcelerátory nebyly včas hotové. Zadavatel byl ochotný Intelu zakázku ponechat, ale s ohledem na počínající nástup AI akcelerace vyžadoval i její podporu, což v tehdejším kontextu neznamenalo více než podporu formátu FP16 (krom standardního FP32 a požadovaného FP64). Jenže Intel neměl v portfoliu ani ve vývoji čip, který by zvládal jak FP16, tak i FP64 a vybavovat superpočítač zvlášť akcelerátory pro jeden formát a zvlášť pro druhý by bylo neskutečně drahé, energeticky náročné a neefektivní.

Ponte Vecchio, na svou dobu překomplikované řešení ze 47 aktivních dlaždic (Intel)

Intel se později zaměřil na GPGPU řešení, se kterým již první úspěchy sklízela Nvidia. Podle některých zdrojů Intel interně experimentoval s monolitickým řešením, následně modulárním, opět monolitickým až nakonec dal zelenou dlaždicím a akcelerátoru nazvanému Ponte Vecchio. Se sloganem „od myšlenky ke křemíku za dva roky“. Jenže dva roky zdaleka nestačily a po dokončení a úspěšném spuštění sériové výroby došlo zase k jejímu ukončení. Krom Aurory se totiž nenašlo mnoho odběratelů, podle dostupných zdrojů zejména z důvodu podstatně horší energetické efektivity oproti konkurenci.

Falcon Shores, zatím poslední zrušený AI akcelerátor Intelu. Původně měl disponovat i x86 jádry (Intel)

Nástupcem Ponte Vecchio měl být Rialto Bridge, záhy po ohlášení zrušený s tím, že se Intel bude plně soustředit na další generaci, Falcon Shores. Ten měl být nejen AI akcelerátorem, ale kompletním řešením včetně procesorových jader, čemuž Intel říkal XPU. I tento projekt však nabral zpoždění a snad aby ho Intel zjednodušil a urychlil, seškrtal ho do podoby klasického AI akcelerátoru. Jenže koncem roku 2024 provizorní co-CEO Intelu, Michelle Johnston Holthaus, oznámila, že Falcon Shores stojí za starou Belu a počátkem roku 2025 oznámila jeho zrušení. Opět s dodatkem, že se Intel více zaměří na další nadějnější generaci, Jaguar Shores.

Gaudi 3, poslední z řady AI akcelerátorů od Habana Labs (Intel)

Paralelně s vlastními akcelerátory Intel ještě zkoušel projekty postavené na nákupu start-upů. Nejprve společnosti Nervana, jejíž produkty ale byly zrušeny, než se dostaly na trh, a následně společnosti Habana Labs a jejích tří generací Gaudi, z nichž se sice něco málo na trh dostalo. Vývoj čtvrté generace ale už Intel nespustil - plány s Gaudi ukončil v době, kdy ještě věřil v úspěch Falcon Shores.


Pokud se v situaci ztrácíte, vězte, že vlastně bylo zrušeno všechno s výjimkou GPGPU řešení Jaguar Shores, na kterém se dosud mělo pracovat. Zda se na něm pracuje i nadále, je otázkou. Z vyjádření šéfa Intelu, Lip-Bu Tana, totiž vyplývá, že Intel plány na vývoj výkonných akcelerátorů pro tréning neurálních sítí vzdal.

Situaci, ve které se Intel aktuálně ocitá, totiž CEO komentoval slovy: „Pokud jde o trénink, je pro nás už myslím příliš pozdě.“ Dodal, že pozice Nvidie je již „příliš silná“. Namísto výkonných akcelerátorů pro tréning chce zkusit štěstí Intelu na úrovni systémů typu edge, tedy těch, které jsou v síťové infrastruktuře nejblíže uživatelům. Dále se má Intel zaměřit na analýzu situace kolem tzv. agentic AI, což je poměrně nové rozvíjející se odvětví, kdy by Intel mohl mít větší šanci na úspěch.

Agentic AI označuje systémy umělé inteligence navržené tak, aby jednaly autonomně, rozhodovaly se a podnikaly akce k dosažení konkrétních cílů s minimálním zásahem člověka. Na rozdíl od tradiční umělé inteligence, která primárně reaguje na vstupy, agentic AI aktivně určuje a sleduje cíle, často využívá nástroje a spolupracuje s jinými agenty, aby dokončila složité úkoly. Tento přístup umožňuje AI řešit problémy, přizpůsobovat se měnícímu se prostředí a pohánět inovace v různých odvětvích.

--- definice agentic AI od AI přeložená AI.

„To je oblast, která se podle mého názoru objevuje, přichází ve velkém a my se chceme ujistit, že ji zachytíme,“ vysvětlil Tan. Uvedl, že tři noví vice-prezidenti přijatí minulý měsíc by Intelu mohli v segmentu AI výrazně pomoci: „Vydržte, na palubu dorazí několik dalších lidí.“

Diskuse ke článku Lip-Bu Tan vzdává snahy Intelu o výkonný AI akcelerátor

Středa, 16 Červenec 2025 - 20:07 | Kutil | Krátokodobě by to pro Intel mohlo být výhodné,...
Středa, 16 Červenec 2025 - 20:03 | ToKrCZ | Díky za tip, hlavně to část s AMD je za všechny...
Středa, 16 Červenec 2025 - 15:13 | Lazar | Teoreticky si mohou licencovat grafiku od...
Středa, 16 Červenec 2025 - 14:21 | Kutil | On se někdo fajkt jmenuje: "Butan"? Tak...
Středa, 16 Červenec 2025 - 14:12 | Kutil | TyNyT - Neměli na výběr, slíbili superpočtač a...
Středa, 16 Červenec 2025 - 14:05 | Majklos | Intel má cíl do roku 2030 na 50% gross margin, tj...
Středa, 16 Červenec 2025 - 09:51 | maruširi | Argumenty nemáš chlapečku, tak útočíš?
Středa, 16 Červenec 2025 - 06:53 | Honza1616 | Vysoce efektivní likvidace peněz 👏🏻 čeho je ale...
Středa, 16 Červenec 2025 - 06:07 | TyNyT | Proč by se nedalo? Intel stále ještě vyrábí víc...
Středa, 16 Červenec 2025 - 05:55 | TyNyT | Hrubá marže je ale něco jiného, než čistá, o...

Zobrazit diskusi