Lockdown v Číně narušuje dopravu a dodávky zboží i komponent
Zatímco předchozí mutace byly méně nakažlivé a nebezpečnější, současný omikron a jeho varianty je více nakažlivý a méně nebezpečný. Z hlediska dopadů na zdraví obyvatelstva je tedy méně nebezpečný - naopak nebezpečnější je pro polovodičový průmysl. Zatímco u původních variant dokázala Čína díky nižší nakažlivosti vhodně vyvážit opatření, která nakonec byla účinná, ale nenarušovala výrobu a distribuci, s nakažlivějším omikronem je to těžší. Opatření musejí být razantnější, aby šíření dokázala tlumit a důsledkem těchto lockdownů je omezení výroby a přepravních kapacit.
Podle informací webu DigiTimes se tak zásobování dodavatelského řetězce opět dostává do chaosu. Tchaj-wanští výrobci integrovaných obvodů jsou sice relativně nezávislí na čínském trhu a výrobě, ale fungující doprava a dodavatelský řetěžec, které s Čínou souvisí, jim začínají dělat vrásky.
Prozatím je předčasné dělat závěry o dopadech na globální trh, ale z dostupných informací to vypadá, že v optimistickém případě bude zlepšování dostupnosti hardwaru zpomaleno až do vyřešení situace v Číně.
Například nemalá část produkce křemíku TSMC je testována a pouzdřena v čínských továrnách, takže je potřeba křemík přesunout z Tchaj-wanu do Číny, chod těchto továren je závislý na nepřerušených dodávkách substrátů a distribuce výsledného produktu je závislá na dopravě hotových čipů k distributorům. Nezbývá než doufat, že letní teploty, které mají v Číně zavládnout v průběhu tohoto týdne, pomohou tamní kovidovou vlnu utlumit.