Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

MacOS Big Sur podporuje Navi 31, Instinct MI100 a MI200 a Zen 3 APU Cezanne

Ačkoli má MacOS Big Sur přispět k hladkému přechodu od procesorů Intelu na procesory Apple (ARM), přináší nově podporu i pro x86 / Zen 3 APU AMD Cezanne…

Když jsme si v dubnu povídali o APU Cezanne pojmenovaném po vášnivém malíři jablek (Paul Cezanne), dovolil jsem si upozornit na paralelu se značkou společnosti Apple. Přestože možnost, že by Apple uvažoval o procesorech AMD, nepůsobila příliš realisticky (v současné generaci použil 10nm Intel Ice Lake a následně ohlásil přechod na architekturu ARM), znamená podpora na úrovni operačního systému MacOS Big Sur přinejmenším to, že jablečná společnost vzorky APU testuje nebo má v plánu testovat.

Ostatně víme, že přechod na architekturu ARM bude trvat přinejmenším dva roky, přičemž APU Cezanne může být na světě již v prvním pololetí příštího roku. Spíše dříve než později, přinejmenším mobilní varianta, která tradičně přichází před desktopovou, a která bude tím produktem, který může Apple potenciálně zajímat.

Krom APU se dále v nové verzi operačního systému objevily zmínky o GPGPU akcelerátorech Radeon Instinct MI100 a Radeon Instinct MI200. První zmíněný by měl být produktem postaveným na výpočetní architektuře CDNA vzniklé další evolucí Vegy. o MI200 slyšíme poprvé, takže není jasné, zda jde o vzdálenější produkt na bázi CDNA2, nebo nějaké hodně velké jádro s architekturou CDNA(1).

Nakonec kód zmiňuje GPU Navi. Pro Navi 22 a Navi 23, o kterých již bylo slyšet, uvádí i Navi 31. Z číselného značení by vyplývalo, že půjde o největší GPU postavené na architektuře RDNA3 - tak tomu alespoň má být u Navi 21 / RDNA2. K čemu plánuje (nebo zvažuje) Apple použít velké herní GPU, není jasné. Smysl by dávala nějaká úsporná níže taktovaná varianta pro budoucí generace vyšších řad stolních počítačů Mac.

Zdroje: 

Diskuse ke článku MacOS Big Sur podporuje Navi 31, Instinct MI100 a MI200 a Zen 3 APU Cezanne

Pondělí, 7 Prosinec 2020 - 18:41 | pete-x | toto nezachrania ani keramicke zuby boba swana...
Pondělí, 29 Červen 2020 - 17:46 | Kazaxx | Tak pokud chce apple ARM, pak to vypadá jedině na...
Pondělí, 29 Červen 2020 - 12:33 | Peter Fodrek | Problém je, že v tomto stave Samsung si...
Pondělí, 29 Červen 2020 - 11:45 | TyNyT | Tak to by byl gól, kdyby Intel nahradilo (byť jen...

Zobrazit diskusi