„Jablečné“ APU Cezanne potvrzeno, je kompatibilní s mobilními deskami pro Renoir
Začátkem prosince jsme se věnovali v pořadí čtvrtému „velkému“ APU postavenému na procesorových jádrech éry Zen. Tehdy nebylo známo víc, než že vzejde z generace Zen 3, k čemuž jsem si dovolil doplnit vlastní názor, že by krom N7+ procesu (7nm EUV TSMC) mohlo vzniknout i na N7P procesu (vylepšený 7nm TSMC, ovšem bez EUV). K označení čipu AMD inspiroval francouzský malíř Paul Cezanne, který proslul hlavně malbou zátiší s jablky.
„Chci ohromit Paříž jablkem“ --- Paul Cezanne
Těch vygeneroval skoro tři stovky, což je na éru před digitální reprodukcí docela solidní výkon. Zvlášť pokud zohledníme, že nebyla jeho jedinou specializací - maloval i krajinky a zátiší bez jablek. Třeba s lebkami. Proslul ale hlavně díky těm jablkům, a tak se nelze ubránit dojmu, že jméno, které AMD zvolila, může reflektovat snahu prorazit u Applu.
Podle informací o mobilní verzi Cezanne, má být pouzdro vybaveno BGA rozhraním FP6, což znamená pinovou kompatibilitu se stávající generací Renoir. Výrobci notebooků nebudou muset připravovat nové základní desky (nebudou-li sami chtít), takže nástup produktů po vydání by mohl být poměrně rychlý a výběr modelů široký.
Očekávat máme významný posun v procesorovém výkonu. Což je zajímavé. Navýšení počtu jader se s ohledem na zachování stejné generace procesu (7nm) neočekává, o významném posunu frekvencí s ohledem na předpokládaný proces taky nelze uvažovat a IPC má stoupnout o 15 % (podle některých zdrojů spíše méně, byť do vydání Zen 3 zbývá dost času a AMD nevyložila všechny karty). Na druhou stranu pokud by se k 15% nárůstu IPC přidala frekvence 200 MHz (tj. 4,8 %) navíc, vychází více než 20% meziroční posun výkonu na jádro, což asi za „významné“ považovat lze.
Zatím není známá podoba integrovaného GPU. Předpokládá se, že vznikne na bázi architektury RDNA2 / Navi 2. Ale z uživatelského hlediska je to vlastně jedno. S přerodem Vegy v rámci APU Renoir ukázala, že dokáže výkon slušně posunout i bez použití poslední architektury, kterou má k dispozici. V dokumentech ale byla zmínka, že se předpokládá párování se samostatným GPU Navi 23, což je zajímavé. Navi 23 tedy musí být jádro použitelné v běžných noteboocích, tedy nikoli desktopový ultra-high-end, jak některé zdroje uváděly. Nabízí se ale vysvětlení, proč mobilní GPU tyto zdroje mylně považovaly za desktopový top model. Objevila se totiž informace, že Navi 23 je přezdíván „Nvidia Killer“, což bylo vykládáno tak, že toto jádro cílí na nejvyšší výkonnostní příčky desktopu, kde má někdy od vydání GeForce GTX 1080 Ti monopol Nvidia. Jenže Nvidia má stejně tak monopol i v mobilních grafikách, takže Navi 23 nemusí být nic jiného než konkurenceschopná mobilní grafika. Uvidíme.
Neunikla žádná informace, která by naznačila, kdy půjde APU na trh. Dalo by se očekávat ohlášení na CES (leden 2021) a dostupnost prvních modelů opět někdy v březnu-dubnu. Ovšem snad již bez mírného zdržení, které letošnímu Renoir přinesla epidemie a zřejmě i s rychlejším nástupem širšího spektra modelů, neboť desky a notebooky, na které bud možné díky rozhraní FP6 Cezanne osadit, budou hotové od roku 2020.