Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Magny Cours aneb Dvanácterák od AMD se představuje

To je hezke ale meli udelat nejprve 2x4=8 core a pak teprve 2x6=12 core, ale treba to maji v planu take. Intel prijde z 8 core/16 vlaken tak to musi nejak dorovnat.
Jinak super CPU 12 core.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pride mi to zvlastne. Dokonca som mal podla materialov dojem, ze AMD malo dobre pripravene viacjadrove procesory a ten kto lepil bol Intel. To isto spochybnovali metodu HyperTransport az kym podobne riesenie nenasadili kedy ? Minuly rok ? (QuickPath Interconnect). Preto by som to nenazval zufalym riesenim, ale proste moznostou, ako ponuknut 12 jadier. Nativne to zrejme este chvilu nepojde.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Poslední dobou sleduju pravidelné testy procesorů na inpai.com a v rámci mainstramu a stejné cenové relace mi rozhodně nepřipadá, že by tříjádra AMD ztrácela na dvoujádra Intelu - minimálně ne ve hrách...

http://en.inpai.com.cn/doc/enshowcont.asp?id=6906&pageid=5582 + následující strany

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je tu maly rozdil: zatimco Intel vyrabi krome procesoru do pocitacu jeste stovky dalsich veci (procesory pro PDA, chipsety, boardy....) AMD vyrabi v podstate jen ty procesory. To co je pro Intel jen maly problem muze byt pro AMD smrtici.

Tahle situace napadne pripomina posledni krec 3dfx, monstrozni kartu se 4 procesory, ktera mela prave jejich poctem vyrovnat mizerny vykon. Vysledkem bylo monstrum s opravdu monstrozni spotrebou a navic jeste mizernym vykonem. Nikdo to nekupoval a firmu to stalo existenci.

Pokud jedinou moznosti jak byt konkurenceschopny je nasobit pocet jader za soucasneho tepla a spotreby tak neco neni v poradku.

V dobe P4 bylo na vrcholu AMD, ted je to Intel. Jenze u Intelo nehrozi ze by pozici dvojky v teto hre kde jsou jen dva hraci neprezil.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mne osobne bude nejvice zajimat co vsechno Intel vyzdime z pripravovaneho nasadeni 32nm jo 6jadro(Core i9) zname je a tudiz si myslim ze i 8jadro v priprave jenze to sem potom zvedav jak to pomenujou zeby Core iX :-)? Este bych neco rad docetl ohledne noveho Itania pry to ma byt dost veliky a drahy kousek IA-64 architektury... no a urcite se v roku 2010 pobijou chlapci i s dost revolucni Larrabee.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ptc: Ty si asi padol na hlavičku. AMD podľa teba vyrába len procesory? Kde si to nabral? A čo sa týka tepla a spotreby násobením jadier, asi si prehliadol na konci článku, že AMD má 6jadro so spotrebou 40W. Tak nechápem, čo šalieš, keď existujú aj 4jadrá so spotrebou 125W.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Má vůbec ten vyšší počet jader v praxi význam? Myslím si, že leda u specializovaných stanic pro zpracovávání videa a pro náročné výpočty v chemii, fyzice nebo kvantové mechanice.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Enigma: Virtualne pocitace budu nadsene a napriklad webserver s databazou a 50+ virtualhostami tiez bude chrochtat blahom.
A tie graficke aplikacie... Avid na dalsie jadra se..e, maya konci na 8 jadier, spracovanie videa v malom viac ako 2, alebo 4 jadra neda. Winrar a spol sa po novom tvaria, ze chcu pakovat na viac jadrach, ale kazde vyuziju len radovo na 80%. A takto sa mozeme bavit dalej.
Podla mna je "na doma" jedno jadro malo, dve ti odlahcia to najhorsie, 4 su ideal, 8 v najblizsich 10 rokoch nemas ako vyuzit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro marketingové oddělení jsou mnohojaderné procesory určitě darem.
Mě osobně přijde lehce absurdní, že běžné kancelářské PC (asi nejen na naší firmě) je dvoujádro. Vrcholem činnosti bývá natvrdo vyplnit tabulku hodnotami - na sčítání má půl lidí vedle klávesnice kalkulačku.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

x264 bude na tomhle kousku urcite taky chrochtat blahem :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mam prosbu, nevite nekdo jak odstranit horni kryt z Acer Aspire One??? Klavesnici mam venku, srouby taky ale porad to nemuzu dostat od sebe a bojim se ze pri uziti vetsi sily uz ten kryt rupne. Drzi v miste pantu LCD a ani boha povolit.. Nevite nekdo co je tam potreba za kouzlo aby sel sundat plssss..
Dik Custa

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Custa: sice je to offtopic ale preco nie...
1) Vygooglim si to (uz je to aj v slovniku), RTFM!!!
2) Ked neviem co zadat tak skusam: "acer aspire one disassembly guide" a na prvy odkaz dostanem toto
http://repair4laptop.org/disassembly_acer.html
V dolnej casti je ich niekolko, obcas aj s obrazkami.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To Nassir:
Dik za pomoc kouzlo bylo sroubek pod protiskluzovou gumou...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Sice jsem článku moc nerozuměl, ale půjde toto do mého počítače ? Můj známý přes počítače říkal, že bych potřeboval prý rychlejší procesor, tak já jestli mu mám zavolat ať mi tohle koupí, děkuju.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

AMD stejně příští rok neofíko krachne, ofíko se to tady bude probírat v červenci 2010.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jaroušek: pokud bys tento CPU vubec sehnal, tak stejne nepujde :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

zatim to vypada na "slepenec", at jsme "prvni", ale jen tak dal...
osobne jsem fanda AMD/ATI a doufam, ze to dotahnou v multi CPU/GPU daleko...
ale nemuzu si stezovat, mam presne to, co jsem chtel a spokojenost.... / AMD 5050e ( je podtaktovane ), HD3200 ( zatim na zakladnich 500MHz, ale v pohode zvladne 900, nepotrebuji pretaktovavat )...
pokud se AMD podari rozjet vyrobu a pouzitelnost multi CPU/GPU ( a funkcni ovladace ), tak jsme zase dale...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2Baathuzel: Dle me to bude tim, ze jednojadra uz se vyrobcum nerentuji, mrkni,kolik stoji nejlevnejsi dvoujadro. Navic, lid na to slysi.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

blecha:
To by ale klidne mohlo vedst k monopolu Intelu a to by sme se pak nedoplatili :-)
AMDcko nekrache, bud ho nejak "zachrani" antimonopolni urady nebo si sezene silneho partnera - napr. Samsung.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Živá bomba: Tak jako tak to nebude AMD, takže pravdu mám já. Já netvrdím, že jejich procesory, pro zdržení skrzevá převzetí + problémy s patenty Intelu časem vhodné max do kanclu nebo za pár šlupek, nebude dělat někdo inčí. Ani ty AMD akcie se moc teď dočasně nezvedli, zatímco u jiných firem jo. Tam to dělá i 100% od jara.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

sorry za OT... kdy budou spusteny nove diit stranky? jsem nazhaveny :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jen houst a vetsi kapky! Konkurence je potreba! Navic v segmentu serveru, kam tento "danacterak" smeruje, je pomer AMD/Intel slusny prave diky cene a spotrebe na jadro. V TOP desktopu ruluje tabor modrych v HTPC vedou zeleni. Kazdemu co jeho srdci blizsi. Jen do NTB si jeste dlouho AMD neporidim, tu chybku uz jsem jednou udelal :-(

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Trochu poškádlím příznovce modrých. Jejich Core2Duo/Core Quad jsou výkonné jen pro 32bit aplikace. Pro 64bit vede určitě AMD. Prý Intel ty 64bit instrukce nějak neefektivně rozkládá. Je smutný, že všechny testy probíhali na Win XP 32bit, nyní na Win Vista 32bit nebo Win 7 32bit. Nikdo nedělá testy na 64bit windows. Nevím jestli je to pohodlnost autorů, nebo co. Prý u Corei7 to Intel trochu vylepšil, ale stejně si myslím, že pro AMD 64bit vede. A to už nemluvím o Linuxu. Tam prý běží AMD poznatelně rychleji než Intel. Nevím, čím to je, nejsem expert. Každopádně je divné, že na win 32bit běží Intel rychleji. Nevíte o tom něco? Jednou jsem někde viděl zmínku, že to je způsobem kompilace či co, víc prý vyhovuje Intelu. No každopádně pro 4 kombinace (win32, win64, Linux32, Linux64) mi připadá, že Intely jsou rychlé jen pro jednu - win32. Je to sice to nejpoužívanější, ale ne navždy. Z tohoto pohledu mi připadá, že AMD má univerzálnější architekturu, ztrácí jen v jednom případě, v ostatních výrazně vede. Pokud se ale v něčem pletu, tak mě opravte, rád se poučím.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2 Milan M ... nějak by to chtělo podložit. Já rozhodně nemám takový pocit (subjektivně?). Čím si myslíš, že renderujeme crash simulace na 64b Suse... samozřějmě modře :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Milan M> To byvavalo, ale uz to neplati. Vetsina serioznich webu uz testuje na Win7 x64 a testuje se smes 64- a 32-bitovych aplikaci, coz bohuzel vyplyva z reality (kolik her je nativne 64-bitovych?). Nehalemy v tech testech bez problemu drti AMD v 64-bitech, u starsiho Core 2 Quad uz to neni tak jasne. Hledej nejake testy treba na Tom's Hardware nebo Anandtech.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

re: Milan M
Obávám se, že se opravdu pleteš. Nízký výkon Intelu v 64 bitových aplikacích byla částečně pravda v době netburst architektury (pentium D), kde Intel ztrácel oproti 32 bitům nějaká ta procenta, (záleželo na aplikaci). Od doby Core architektury to téměř neplatí a s příchodem Core i7 už vůbec ne. Jde o to, že Core 2 architektura nepoužívala slučování makro-instrukcí v 64bitovém režimu a to jí stálo kolem 5 až 10% výkonu. Tento neduh odstranilo právě Core i7. Nicméně i tak bylo Core 2 výkonnější než konkurence od AMD v 32 i 64 bitovém režimu. Docela se divím, že se tahle fáma o výkonu Intelu v 64 bitech ještě mezi lidmi drží. Na netu je mnoho testů které jasně dokazují že to není pravda.
Výkon Intelu pod Linuxem je stejně nesmyslná fáma. Tady jde hlavně o použité kompilátory, kdy se pod Linuxem často používají nějaké GNU kompilátory, které jsou velice špatně optimalizované pro Intel. Hlavně jejich automatická vektorizace je prý tragická. Intelácké procesory se do serverů a superpočítačů cpou bežně společně s Linuxem a na nízký výkon si nikdo nestěžuje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

blecha: nez tady zacnes vypravet pohadky, tak si alespon over jak se akcie AMD maji. V prosinci 2008 byly na 1,8 USD/ks. Ted jsou na 5,76USD/ks. Takze ja to vidim ze se zvedly o 200%. Kolik Intelu za stejnou dobu? 80%. nVidia 150%

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

blbeček_kopie: no a v tom je zrejme ten problem - vetsina komercnich programu je zkompilovana kompilatorem ktery vic vyhovuje intel procesorum. kdyby amd melo vetsi podporu v kompilacich pro jeji procesory, myslim ze by vysledky byly mnohem vyrovnanejsi. a test, kde se program zkompiluje tak, aby jednou vyhovoval intel a podruhe amd procesorum a udelal se na tom test, jsem snad jeste nevidel

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

blbeček_kopie: Podle mě to není tak úplně pravda. Netburst a Pentium D byla čistě 32bit záležitost, 64bit jsi na tom nespustil. A ta fáma o nízkém výkonu na Intelu v 64bit vznikla právě na Core2 architektuře, právě kvůli pomalému rozkladu 64bit instrukcí. (Core2 byla totiž první arcitektura od Intelu, co uměla x86 a 64bit.) Máš nějaký důkaz, že to Corei7 nějak řeší? Architektura cpu od Intelu a AMD je totiž dost jiná. Mám pocit, že Intel ty CISC instrukce rozkládá na sadu RISC instrukcí a ty pak vykonává. AMD je čistě CISC, vykonává celé CISC instrukce bez převodu na více RISC instrukcí. A proto u Intelu dost záleží na tom, jak se jim ty CISC podaří efektivně rozložit na RISC. Co se týče optimalizace v kompilátorech, tak tam jde hlavně o predikci instrukcí. Pokud koduji video a vím, že to poběží na Intelu, tak kompilaci optimalizuju tak, aby pipeline vyhovovala Intelu, protože AMD takovou dlouhou pipeline nepoužívá. Ale pokud neoptimalizuju, tak Intel CPU nevi, co prijde, a pak kdyz prijde neco, co neceka, tak pipeline provadel vse zbytecne. Jo a omlouvam se za neodbornou terminologii, nejsem expert.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

re: ork
Je fakt, že testy různých kompilátorů pro různé procesory se skoro nedají najít. Ovšem co si pamatuji a vím, rozhodně bych se neodvážil tvrdit, že Intel ze současné situace nějak výrazně benefituje, nebo že je AMD bito. Intelácké kompilátory jsou nejlepší nejen pro Intel, ale i pro AMD. Občas jsem viděl rádoby objektivní fandy, jenž pokuazovali na vysoký výkon AMD procesorů oproti Intelu, při použití nějakého GCC překladače, nebo jaký to vlastně byl. Ovšem já se domnívám, že u těchto překladačů je AMD zvýhodňováno mnohem více, než Intel při použití inteláckého překladače. Bohužel nějaké novější testy na toto téma jsem neviděl ani nepamatuji. Myslím že by něco takového vneslo dost světla do této oblasti. Ale pochybuji, že by se nějaké český IT server do podobných benchmarků pustil. Na něco takového by se nevzmohl ani WIFT, a to je co říci :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

re: Milan M
Nemáš pravdu. NetBurst byla sice původně čistě 32bitová architektura, ale právě Pentium D (90nm) už podporovalo i 64 bitů. Můžeš si to snadno ověřit na wikipedii, nebo třeba u některých recenzích těchto procesorů. A právě nejspíš odsud se traduje ta fáma o nízkém výkonu Intelu v 64 bitech. NetBurst - jak už bylo řečeno - byla původně 32 bitová architektura a s rozšířením na 64 bitů se nepočítalo. Intel do těchto procesorů pak nějak narychlo a podivně podporu 64 bitů přidal, ale výkon nebyl zrovna ideální. Benchmarky si už moc nepamatuji, ale nějakých 15% výkonu dolů to asi dělalo. Nicméně Core 2 už bylo od začátku připraveno na 64bitů a výkon zde byl parádní (až na ten drobný nedostatek při slučování makro instrukcí). Core i7 pak vylepšilo výkon v 64 bitech díky macro-fusion, což ale o moc víc než takových 5 až 10% nedělá. Nechce se mi teď něco pracně hledat, ale google mi potvrdil, že je tomu tak ( http://www.extrahardware.cz/soutez-s-intelem-nejen-o-procesor-core-i7 ) - asi v polovině stránky v odstavci "Změny v jádrech" je mé tvrzení potvrzeno.

Myslím že i zde se pleteš. Pokud vím, tak Intel i AMD vnitřně překládají CICS do RISC.

Dlouhá pipeline byla problém u netburst (20 a později 31 stupňů). Současné procesory AMD a Intel ji mají podobnou. Z hlavy si to nemapatuji, ale nejnovější CPU od AMD a Intelu mají pipeline 14 až 18 stupňů dlouhou. U kopmilátorů nebude problém ani tak v predikci, jako spíš ve všem. Ale to bych vařil z vody. Predikci větvení si dokáže dělat CPU samo, něco mu ulehčuje překladač a tak podobně, přesně to nevím. Kromě toho dělá překladač i spousty dalších věcí a já se obávám, že odpověď na otázku jak to s výkonem dnešních procesorů pod různými překladači je, tu asi nezná nikdo. Nicméně já si pamatuji, že neintelácké překladače měli vždy hlavně problémy s vektorizací, tedy optimalizací pro vektorové SSE jednotky. V tom bude asi největší zádrhel, protože ty měl Intel vždy dobré a pokud je překladač takto sabotuje, ztrácí Intel svou výhodu. Naopak AMD má - pokud se nepletu - zase silnější skalární FPU jednotky. Má je tuším tři, kdežto Intel pouze dvě.

Nevylučuji, že se v něčem můžu plést. Konec konců jsem jen blbeček a ještě k tomu kopie.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak mozna by stacilo trosku hledat na spravnejch sajtach. Dovolim si uvest link na clanek z roku 2006 na Anandtechu, ktery srovnava CPU AMD, Intel a Sparc T1. Srovnavaji to na 64-bitovem Gentoo a na x64 Solarisu. Na Gentoo se obvykle vsechno preklada precizne pro dany procesor, pouzivali stejny prekladac, jen je to preklad pro ruzna CPU. Na Solarisu se to tak obvykle nedela, tam uz je to prelozeny (buhvi jak, ale software je proste takhle distribuovan). Pro takovato mereni je treba pouzit nejaky software ve zdrojacich a ten se obvykle vyskytuje spise na Linuxu, takze se obcas nejake mereni s pouzitim GCC da objevit. Skoda, ze to nikdo nezkusil s VS2008, to uz taky umi generovat jiny kod pro Intel i AMD, ale to je proste asi tim, ze volneho netrivialniho kodu ve zdrojacich je pro Windows malo. http://www.anandtech.com/IT/showdoc.aspx?i=2772&p=1

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tady by se hodil zmínit test Via Nano v PCMark05 na Ars Technica. Především rozdíl mezi Nano hlásící se jako AMD K8 a Nano hlásící se jako Intel jsou zajímavé.
http://arstechnica.com/hardware/reviews/2008/07/atom-nano-review.ars/6

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.