Malé APU Phoenix 2 s 2× Zen 4 + 4× Zen 4c potvrzeno
První zprávy o malém Phoenix neboli Phoenix 2 jsme vám přinesli koncem loňského jara. Tehdy mělo jít o konfiguraci 4 jader Zen 4 (oproti 8 u Phoenix) a 512/1024 stream-procesorů RDNA 3 (oproti 768/1536 u Phoenix). S přelomem roku 2022 / 2023 ale vyšlo najevo, že AMD dala přednost jiné konfiguraci - vyvážené více ve prospěch procesorového výkonu: 2 jádra Zen 4, 4 jádra Zen 4c a 256/512 stream-procesorů RDNA 3.
Nyní se záznam z tohoto šestijádrového APU objevil v databázi MilkyWay@Home, což znamená, že Phoenix 2 již reálně existuje na úrovni vzorků:
Toto APU tak proto dost vysokou šanci stát se prvním produktem AMD, který obsahuje nestejná x86 jádra. Původně se předpokládalo, že premiéra nastane teprve až někdy v roce 2024 s APU Strix Point (Zen 5 + Zen 4c). Nazývat koncept AMD „velkými a malými“ jádry by však bylo poněkud zavádějí. Oproti řešení Intelu, které stojí na dvou zcela odlišných jádrech, která se liší podporou SMT, podporou instrukčních sad a velmi výrazně také v IPC, jsou základem Phoenix 2 dvě verze jádra stejné architektury.
Zen 4 i Zen 4c podporují stejné instrukční sady, oba podporují SMT a oba mají na úrovni jádra stejné IPC. Liší se požadavkem na plochu křemíku, čehož bylo dosaženo dvěma prvky. Jednak odstraněním podpory pro vysoké taktovací frekvence (mohou odpadnou tranzistory, ale i existující tranzistory mohou být více nahuštěny) a poloviční kapacitou L3 cache. Toto řešení navíc nevyžaduje žádnou specifickou softwarovou podporu - u jader o podobném výkonu je jasné, že po vytížení dvou vláken na primárních jádrech (Zen 4) má smysl nejprve využít po jednom vláknu z každého Zen 4c jádra, a pak až využívat SMT (u řešení Intelu to z důvodu výrazně odlišného výkonu obou typů jader takto jednoznačné není a jsou potřeba optimalizace pokud možno pro každou úlohu).
Vydání Phoenix 2 se očekává ve druhém pololetí letošního roku. Prozatím není známo, v jakém segmentu jej AMD nasadí. Hodilo by se nejen do notebooků, ale i pro desktop.