Malý Meteor Lake zrušen? Kompaktní pouzdro s 2+8 jádry je již jen „koncept“
Zhruba rok a půl Intel při různých příležitostech prezentoval dvě základní verze Meteor Lake. Ukazoval jednak tu verzi, která byla i nyní k vidění na akci Innovation 2023. Kromě ní však byla opakovaně k vidění také variatna s podstatně menším pouzdrem a menšími dlaždicemi. Zejména procesorová dlaždice byla téměř poloviční (odhadováno ~40 mm² namísto ~76 mm²) čehož bylo dosaženo mj. fyzicky nižším počtem jader. Malá jádra sice byla zachována v počtu 8, ale velkých ubylo ze 6 na 2.
Meteor Lake U9 vystavený na IntelVision22
Tato verze byla nazývána např. Meteor Lake U9 (dle 9W TDP), ale krom 9W systémů měla najít uplatnění také v 7W, kde by jedno ze dvou velkých jader bylo deaktivováno.
Navzdory tomu, že Intel tento procesor při různých příležitostech opakovaně ukazoval a obsažen byl v roadmapě společnosti, o něm poslední dobou prakticky nebylo slyšet.
Roadmapa pro Intel Meteor Lake (Intel via MLID)
Neobjevil se ani na akci Innovation 2023. Při podrobném prozkoumání všech materiálů z této akce se ale ukazuje, že na jednu zmínku došlo:
„malý“ Meteor Lake (vlevo) - nyní již označený jako koncept (Intel)
Intel v jednom ze slajdů zobrazil schéma Meteor Lake U9 doplněné nápisem „Form factor concept - for example only“, česky „koncept formátu - slouží pouze jako příklad“. Jinými slovy, Intel podle vlastních slov s vydáním této varianty nepočítá.
Důvod bude prostý. Pokud top model Meteor Lake s 16 jádry dosahuje výkonu na úrovni APU Phoenix od AMD s 8 jádry, pak verze, u které z 6 velkých jader zbyla jen 2, bude přinejlepším mírně nad čtyřjádrovou konfigurací Phoenixu (Ryzen 3), což je low-end. Jenže se nic nemění na dlaždicové konfiguraci, která je podmíněna křemíkovou podložkou o ploše odpovídající součtu plochy všech dlaždic. V kostce: Co u AMD vznikne jako ořez malého Phoenixu, to by Intel musel vyrábět jako samostatný produkt (s menším pouzdrem) na samostatných linkách, na který se musí sejít křemík z různých továren na různých koncích světa, následně vše musí projít linkami Intel Foveros, které vše pospojují a závěrem tohoto složitého procesu by Intel získal produkt s low-endovým výkonem prodejný za low-endovou cenu.
Pokud tedy Intel bude nabízet modely s nižším počtem jader nebo jednociferným TDP, budou postavené na variantě s velkým pouzdrem a pravděpodobně s ořezanými čiplety.
Z první prezentace Meteor Lake (Intel)
Postupem času to tedy vypadá, že Meteor Lake, kterým měl Intel pokrýt 5-125W TDP, se zredukoval na (15?-)28-45W mobilní čip, který se sice podle slov Michelle Johnston Holthaus v desktopu v nějaké podobě objeví, těžko však v jiné konfiguraci, než která půjde do notebooků.
Na druhé straně je možné, že čiplety původně vyvinuté pro „malé“ pouzdro najdou nějaké uplatnění, neboť na Innovation 2023 padly náznaky, že Intel chystá dvě varianty grafického čipletu.
Intel, Andreas Schilling