Malý superpočítač s procesorem Cell BE do PCIe ×16 slotu
Vedle procesoru Cell BE je na kartě přítomen jižní můstek (severní můstek neboli paměťový řadič má procesor prakticky v sobě), který zde hraje několik rolí. Jednak spojuje tento malý superpočítač se zbytkem „nadřazeného“ počítače prostřednictvím šestnácti PCI Express linek (rychlostí 4GB/s v každém směru), dále komunikuje s procesorem Cell BE a sám obsahuje DDR2 paměťový řadič, který je na Mercury CAB osazen 4 GB DDR2 paměti. Nakonec ještě zajišťuje gigabitové spojení do ethernetu.
Samotný procesor Cell BE běhá na 2,8 GHz a prostřednictvím vlastního XDR DRAM rozhraní komunikuje rychlostí 22 GB/s s jedním gigabytem XDR pamětí. Schéma samotného procesoru jsme si sice ukazovali již loni v únoru, nicméně takto jej prezentuje firma Mercury Computer Systems:
Na obrázku vidíte hlavní jádro coby PPE (Power Processor Element) a osm SPE (Synergistic Processor Element). Všechna jádra a další rozhraní spolu komunikují skrze vnitřní EIB (Element Interconnect Bus).
Pokud by vás zajímalo, kolik energie si tenhle drobeček vezme, vězte, že hodně. Jednak si bere 75 W přímo z PCI Express slotu a pak má dva přídavné napájecí konektory, právě takové, jakými se napájí náročné PCI Express grafické karty. Dohromady si tedy vezme až 210 W. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že jde o náhradu superpočítače, takže to podtrženo a sečteno není zase až tak moc. O chlazení se stará větrák, který žene vzduch přes poměrně masivní chlazení, takže celá karta zabere šířku dvou slotů (délka je 312 mm, výška 111,15 mm a šířka 40,64 mm).
Ke kartě se dodává software Mercury MultiCore Plus, který běží pod Linuxem s BE-SPU rozšířením (jinak řečeno podporou pro Cell BE). Software obsahuje SAL (Scientific Algorithm Library), PAS (Parallel Acceleration System), TATL (Trace Analysis Tool and Library) a MCF (MultiCore Framework). Karta může běžet buďto v samostatném režimu nebo jako takový virtuální počítač pod hostitelským operačním systémem Windows XP nebo Linux.
Pokud jde o cenovou dostupnost, zde asi vaše prasátko nebude stačit. Pomineme-li fakt, že nyní jsou k dispozici spíše vzorky v omezeném množství, cena tohoto „sub-superpočítače“ činí bez jednoho celkem 8 000 dolarů, což dělá nějakých zhruba 180 tisíc Kč a tak vypasené prasátko vám asi doma na poličce neleží ;-). Finální produkt by se měl na trhu s všeobecnou dostupností objevit v prvním čtvrtletí příštího roku.