Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

MediaTek pod cenovým tlakem Qualcommu

Qualcomm se dostal k výhodnější ceně za 14nm waffery u Samsungu a tak mohl zlevnit svá nižší SoC. MediaTeku nezbývá než si zase ukrojit z marží.

Konkrétně jde o to, že Qualcomm mohl díky výhodné ceně 2500 dolarů za wafer zlevnit ARM SoC Snapdragon 450 na méně než 10,50 USD. A jelikož jsou Snapdragony obecně lépe prodejné než Helio od MediaTeku, musí MediaTek nutně s cenou dolů.

Firma se tak rozhodla snížit cenu čipu Helio P23, aby si pojistila objednávky od Oppo a dalších čínských klientů. Cena má pomalu jít pod hodnotu 10 dolarů, a to navzdory tomu, že 300mm wafer má MediaTek u TSMC za 3500 dolarů, což je o 40 % dráže než Qualcomm u Samsungu.

Původně MediaTek stanovil cenu za Helio P23 na 15 dolarů, později ji snížil do rozmezí 11 až 12 dolarů, ale ani to nebude/nemusí stačit. Helio P23 se má objevit v posledním čtvrtletí tohoto roku s tím, že MediaTek očekává odběry na úrovni 5 až 6 miliónů čipů měsíčně od zákazníků jako Oppo, Vivo, Meizu čio Gionee.

Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku MediaTek pod cenovým tlakem Qualcommu

Žádné komentáře.