Německý Meyer obšlehnul sovětský Helios 40-2 85mm f/1.5
Když po válce Sověti opouštěli Jenu, „rodné“ město německého Zeissu, odvezli si s sebou v rámci válečných reparací i stroje na výrobu optiky, plány a součástky na výrobu objektivů. Vše putovalo do továrny KMZ (Красногорский Механический Завод), kde na základě mnoha německých zdrojů vznikly sovětské objektivy. Z německých Biotarů se staly Heliosy, ze Sonnarů Jupitery, z Flektogonů Miry, z Tessarů Industary. Ne vždy ale šlo o kopii 1:1, někdy došlo k záměrné větší či menší úpravě optického návrhu za účelem prodloužení či zkrácení ohniska nebo úpravu optických vlastností.
Nejznámější a nejrozšířenější řadou byly asi základní Heliosy řady 44 (58mm f/2.0), což byla jedna z nejpřesnějších kopií originálu, německého Biotaru 58mm f/2.0, který se vyráběl před válkou, ale i po ní. Tentokrát ale bude řeč o Heliosu 40, což byl větší portrétní objektiv (85mm f/1.5), jehož předlohou byl německý Biotar 75mm f/1.5. Jak už ohnisko napovídá, nešlo v tomto případě o snahu zkopírovat návrh 1:1; optický návrh byl prodloužen na běžnějších portrétních 85mm a s tím se trochu změnil i optický charakter.
Helios 40-2 85mm f/1.5
Na Helios 40 85mm f/1.5 a jeho nástupce Helios 40-2 (který přinesl přepočtený optický návrh s mírně vyšším rozlišením) lze nahlížet různě. Byly poměrně velké a těžké (více než originální Biotar), na druhou stranu to v rámci východního bloku v té době byl jediný průmyslově vyráběný a běžným smrtelníkům dostupný portréťák s takto vysokou světelností, takže se na hmotnost a rozměry nehledělo. Ostatně většina pozdějších 85 / 1.4 objektivů nebyla výrazně menší.
Helios 40-2 85mm f/1.5 - ukázka bokehu (extrém), BFoto.ru via DonanimHaber
Optický výkon Heliosu 40 je z dnešního pohledu samozřejmě slabší než u soudobých modelů, zvlášť na f/1.5. Nezapomenu na komentář od člena jednoho českého diskusního fóra, který po osobní zkušenosti prohlásil, že Helios 40 je ideální pro portrétování devadesátiletých dam v potemnělých interiérech. To myslím o ostrosti na f/1.5 říká leccos. Na druhou stranu nejde o žádnou katastrofu, rozlišení v obrazovém středu je poměrně použitelné i na f/1.5, podaří-li se zaostřit. Ke krajům ale klesá výrazněji než třeba u levnějšího portrétního Jupiteru 9 85mm f/2.0 (mluvím o původní řadě vyráběné v KMZ nebo opticky dobrém kusu, ne o hrůzách produkovaných před rozpadem SSSR v menších sovětských továrnách :-). Pro člověka, který s tímto objektivem nemá osobní zkušenost, ale může být překvapivé, jak strmě nabírá ostrost při clonění a jakého rozlišení dosahuje už při ~f/4. Ale to zas není vlastnost, kvůli které by si někdo pořizoval f/1.5 objektiv.
Co je tedy na Heliosu 40 zajímavého? Inu, stejně jako v případě Meyerova Trioplanu 100mm f/2.8, o němž jsme si povídali minule, je to velmi specifický bokeh. Tentokrát ale nejde o hluboký hladký bokeh doplněný tenkými pravidelnými kroužky. Helios 40, zřejmě v důsledku silného astigmatismu, extrémně deformuje objekty mimo hloubku ostrosti. Světla rozostřuje do zploštělých kruhů a pozadí mimo hloubku ostrosti působí jakoby vypukle. Výsledek bývá v diskusích označovaný termínem vířivý bokeh a nejlépe vyniká, pokud je zachycen full-frame snímačem (čím dále od středu, tím je efekt výraznější, takže APS-C snímače a menší to nejzajímavější ořežou).
ukázka bokehu, Pinterest gallery
Nezvyklý bokeh je jedním z důvodů, proč se v posledních 5-10 letech výrazně zvýšila poptávka po tomto starém objektivu. A jak už to tak bývá, kde je poptávka, je i nabídka.
Meyer Somnium 85mm f/1.5
Meyer (relativně) novou řadou manuálních objektivů nabízí Somnium 85mm f/1.5, který nejen základní kombinací světelnosti a ohniskové vzdálenosti, ale i vzhledem, nápadně připomíná sovětský Helios 40 / 40-2.
KMZ Helios 40-2 85mm f/1.5
Tato nápadná podoba pokračuje i optickou konstrukcí 6 optických členů ve 4 skupinách (ještě docela symetrický double-gauss) a podezření se potvrdí srovnáním optických schémat obou objektivů.
Optické schéma objektivu Meyer Somnium 85mm f/1.5
Kdyby i poté byl ještě někdo na pochybách, formulace „a unique swirl effect at f 1,5-2,8“ v oficiálních specifikacích vyvrátí poslední zbytky nejistoty. Je docela možné (či spíš pravděpodobné), že Meyer opět optický návrh přepočítal, aby v rámci možností zvýšil rozlišení, podobně jako byl původní Helios 40 později přepočtena na Helios 40-2 pro dosažení trochu ostřejší kresby. Meyer svůj objektiv nabízí za $999.
Optické schéma a parametry objektivu KMZ Helios 40 85mm f/1.5
Možná si vzpomenete, že jsme před třemi lety psali o tom, že KMZ otevírá obchod, ve kterém nabízí poslední nevyprodané zbytky skladových zásob Heliosů, Jupiterů a dalších objektivů. Po jejich vyprodání plánovala obnovit výrobu některých objektivů včetně těchto Heliosů. K tomu skutečně došlo, např. na ebay můžete najít nové Heliosy 40-2, resp. 40-2-N vyráběné v letech 2012-2015 a to nejen pro M42 závit, ale i pro moderní bajonety. Oproti variantě od Meyeru mají jednu výhodu - stojí téměř třetinu, k dostání jsou od $350. Zkrátka a dobře, zájemci mají na výběr:
- originál Zeiss Biotar 75mm f/1.5 (~$1500-2000 [M42])
- upravená sovětská kopie KMZ Helios 40 / 40-2 85mm f/1.5 ($400-450)
- obnovená výroba KMZ Helios 40-2-N (s lepším antireflexem a novými bajonety) ($350-$400)
- německá kopie sovětské kopie Meyer Somnium 85mm f/1.5 ($999)