Microsoft možná změní metodiku testování softwaru obecně
Například takový Paul Flessner (Senior Vice President pro serverové aplikace) si myslí že tradiční beta release by se mohly v blízké budoucnosti stát minulostí. Beta verze totiž mají příliš velký časový odstup od sebe a i s ohledem na to, kolik změn se mezi jednotlivými do systému dostane, pak nějakou dobu trvá i odezva od interních a hlavně externích testerů a zpracování jejich připomínek. Ty navíc (zpravidla od externích testerů) nebývají vždy úplně přesné a dostatečně odborné.
Naproti tomu vypouštění častějších CTP verzí, logicky s menším množstvím změn oproti předchozí CTP verzi, je daleko flexibilnější jak pro testery, tak i pro inženýry Microsoftu, zpracovávající připomínky a odezvu na to kterou danou CTP verzi. Ve vývoji pak typicky dochází k menším prodlevám způsobených vším možným, jen ne pracemi na vyvíjeném produktu. Ano, my sice víme, že ani přechod z beta na CTP Vistě nepomůže k urychlení uvedení na trh, nicméně pod pokličku Microsoftu nevidíme, čert ví, čím koláč s nápisem Vista ještě dozdobí.
Co se však týče třeba právě SQL serveru, tak u něj vývojáři uvrhli v zapomnění myšlenky na beta3 verzi a soustředí se jen a pouze na CTP vývoj, přičemž první CTP verze Service Packu 1 na SQL Server 2005 byla vypuštěna tento týden. Dle Flessnera pak právě díky použitému CTP systému testování přijde tento Service Pack 1 ve finální podobě na svět v dubnu, prý tudíž o mnoho měsíců dříve, než kdyby se použilo tradiční testování pomocí malého množství velkých beta verzí. V blízké budoucnosti pak Flessner vidí jako převládající věc, kterou zatím označuje jako „SQL Server Reengineering Initiative“, tedy jakýsi sytém volně přístupného testování pro SQL vývojáře a testery.
Dle Flessnera pak společnost klade velký důraz na bezproblémovou aktualizovatelnost mezi jednotlivými CTP verzemi, protože se jedná o klíčovou vlastnost této metody testování. Je logické, že pokud by testeři nebyli schopni snadno a bez vlastních velkých zásahů přejít od předposlední CTP k té poslední, pak se celý systém testování sesype jak domeček z karet.
SQL tým by se rád díky CTP testování chtěl dostat do stádia, kdy budou schopni vypouštět novou verzi či update stávající každých zhruba 120 dní s „ohledem na požadavky zákazníků/trhu, znuděnosti vývojového týmu či čehokoliv dalšího“. Flessner pak dodal, že kdyby „to bylo na něm“, pak již by světlo světa nespatřila žádná velká beta SQL Serveru a veškeré testování by se provádělo již jen pomocí menších CTP verzí. A nutno dodat, že díky nasazení CTP u SQL Serveru 2005 i Windows Vista to vypadá, že v Microsoftu k tomu (alespoň částečně) směřují, byť „velcí bossové“ Flessnerovi vždy úplně nenaslouchají.
S ohledem na prognózy SQL týmu by se pak nová velká verze SQL Serveru, označovaná kódovým jménem „Katmai“, mohla objevit někdy v letech 2007/2008.
Nutno však dodat, že pod CTP si každý ze tří hlavních týmů, jež jej nasadily, představují něco lehce jiného. U třetího, jehož jsme zatím nezmínili, týmu Visual Studia, značí CTP verze spíše testovací build, který nemá kvality a stabilitu beta verze. Tým mající na starosti Windows Vista zase pro změnu vypustil do světa CTP verze v prosinci a letos v únoru, další CTP je v plánu na příští měsíc. Ty všechny pak spadají do škatulky s dřívějším nápisem „Beta 2“ a pojetím zcela neodpovídá systému u Visual Studio CTP verzí. SQL tým pak u každé CTP verze provádí kompletní kontrolu všech vlastností a opravených chyb, což také nepatří do stejné škatulky s pojetím CTP u Visual Studio týmu.