Microsoft přiznává, že těží ze softwarového pirátství
To, co si mnozí uživatelé operačních systémů tiše (někteří méně tiše) myslí již léta, nakonec řekl takříkajíc „na plnou hubu“ prezident divize obchodu společnosti Microsoft Jeff Raikes na Morgan Stanley Technology konferenci v San Franciscu. Začněme ale od začátku.
Raikes odhaduje, že asi tak 20 až 25 % softwaru v USA je používáno nelegálně. Podle něj jsou i uživatelé nelegálního softwaru potenciálními budoucími uživateli téhož softwaru, jen v legální podobě, což znamená, že si daný software zakoupí. V té souvislosti prohlásil nejspíše památnou větu, ve které se skrývá podstatně více, než by se na první pohled mohlo zdát:
Pokud budou uživatelé krást software, chtěli bychom to být my, komu bude kraden, než někdo jiný.
Zároveň Raikes dodává, že Microsoft nehodlá potírání pirátství omezovat, jen jej hodlá udržet ve vyrovnané formě. Jak totiž dále říká, pirátství je třeba potírat, ale ne moc, abyste neztratili jednu z největších výhod v byznysu – totiž že váš software už někdo používá, i když nelegálně. Z takových uživatelů se časem mohou stát uživatelé legální. Tato slova jednoznačně potvrzují tiché domněnky mnohých uživatelů nejen Windows, že Microsoft by se bez pirátství opravdu neobešel. Prakticky se dá říci, že kdyby nešlo jeho software „upirátit“ (a to čím snáze, tím lépe – viz snadné prodloužení doby do aktivace Windows Vista posunutím datumu dopředu při instalaci), vypadaly by dnes nejspíše statistiky úplně jinak – samozřejmě za předpokladu, že by ceny byly takové, jaké byly, resp. jsou.