Co dnešní den znamená pro Windows 7?
K dnešnímu dni, tedy 31. říjnu 2014, ukončuje společnost Microsoft prodej OEM licencí systémů Windows 7 Home Premium a Windows 7 Ultimate. Autorizovaní distributoři a výrobci počítačů tak již nemohou objednávat tyto nové licence, přehoupnou se tedy do fáze doprodeje „nasyslených“ zásob, a to ať už ve formě samostatných licencí, tak také počítačů s předinstalovaným systémem Windows 7 Home Premium a Ultimate.
Čestnou výjimkou nadále zatím bez jasného omezení prodeje zůstává OEM licence systému Windows 7 ve verzi Professional. O jejím ukončení zatím Microsoft nikterak neinformoval, datum ještě nebylo stále oficiálně stanoveno. To je jistě dobrá zpráva pro firemní zákazníky, kteří nemají v úmyslu upgradovat či spíše skočit rovnýma nohama přímo do Windows 8, ale mohli by potenciálně zvažovat přímý upgrade na připravované Windows 10.
Ukončení prodeje nových OEM licencí Windows 7 Home Premium a Ultimate má vliv také na downgrade. Od dnešního dne lze takto „systémově ponížit“ jen business systémy, tedy výhradně z Windows 8.1 Pro můžete udělat Windows 7 Professional nebo Windows Vista Business. Výjimkou jsou zákazníci multilicenčního programu VLSC, na který se vztahují jiná licenční ujednání – mohou downgradovat na jakoukoliv předchozí verzi systému Windows bez omezení.
Z dalších důležitých milníků se nám pomalu ale jistě blíží ukončení „mainstream support“, který se dotýká přesně systému Windows 7 s aktualizací Service Pack 1 a který vyprší dne 13. ledna 2015. Po tomto datu bude samozřejmě Microsoft i nadále poskytovat bezpečnostní opravy pro Windows 7 zdarma až do konce rozšířené podpory („extended support“), který je naplánován na 14. leden v roce 2020 (je možné že dojde ke spontánnímu prodloužení jako u Windows XP). Nutno pro úplnost doplnit, že součástí rozšířené podpory však už není například reklamace či bezplatná podpora systému atd.
zdnet, tisková zpráva [email]