Microsoft vydělává na Androidu 2 miliardy dolarů ročně, aniž by hnul prstem
Připomeňme, že historicky se to má tak, že od chvíle, kdy si Microsoft uvědomil, jak obrovskou hrozbu pro něj open-source a zejména Linux představuje (viz takzvané „Halloweenské dokumenty“ z roku 1998), začal šířit FUD. Strach, nejistota, pochyby, to je od té doby strategie redmondského gigantu vůči Linuxu a všem, kteří tento skvělý open-source projekt využívají. Tedy i vůči výrobcům zařízení s OS Android pod kapotou.
Od chvíle, kdy Microsoft pochopil, jakou je Linux pro něj hrozbou, šíří informace o tom, že obsahuje jím patentované technologie a tudíž mu z něj mají plynout licenční poplatky. Čert vem, že mimo USA a pár dalších zemí softwarové patenty neplatí a čert vem i to, že Microsoft nikdy jasně neprokázal, které části kódu linuxového jádra jej vykrádají, tj nikdy neukázal inkriminované části zdrojových kódů Windows. O tom přece nejistota je. Nejistota vyvolává pochyby a strach a tak mnoho výrobců Microsoftu platí ve slepé víře, že jím šířené tvrzení o patentech je pravdivé. A platí se X dolarů z každého zařízení.
A jelikož je Android nejúspěšnější mobilní platformou, vydělává Microsoftu obrovské peníze. Ve srovnání s jeho neúspěšnou Windows Phone platformou je to šílené číslo, celé 2 miliardy dolarů ročně. Jistě nemusím dodávat, kolik z kódu Androidu Microsoft naprogramoval. Je to krásná ukázka „specificky pojatého výpalného“, kdy jen přijdete za konkurencí a pod nepodloženou hrozbou (ale s velice silným právním oddělením za zády) si vymůžete příjem, který téměř 100% přetvoříte v zisk - je odhadováno (analytikem z Nomury), že celých 95 % z těchto polatků za Android je pro Microsoft čistý zisk.
Tyto peníze pak Microsoftu umožňují financovat jeho mnohé prodělečné aktivity, vždyť třeba na Xboxu, Windows Phone a Skypu tratí dohromady ročně 2,5 miliardy dolarů.
Myslete na to, až si příště budete kupovat smarpthone či tablet s Androidem - je velmi pravděpodobné, že zhruba 200 Kč z částky, kterou zaplatíte, jde do kapsy Microsoftu. Ten vám totiž, za tiché asistence amerického patentového systému, vzal prakticky jedinou přijatelnou možnost volit trhem adaptovanou mobilní platformu nesypající peníze do kasičky ani jedné z NSA-poklonkujících korporací. V tu chvíli pochopíte, proč existují věci jako Meego, Tizen či Firefox OS