Peklo nezamrzlo, to jen Microsoft zvažoval přejmenování Internet Exploreru
Ve firmě se o tom vedly prý dokonce vášnivé diskuse mezi oběma tábory, kde jeden nedá na jméno prohlížeče dopustit a druhý by jej nejradši změnil, aby jej tak zbavil pověsti „zastaralého šmejdu“ (to jsem trochu přehnal).
Faktem je, že doby, kdy „íéčko“ drželo takřka 100% podíl na trhu prohlížečů, jsou tytam. Pomalý pokles, který nastal zejména kvůli dlouhodobě nevylepšovanému IE6, se Microsoftu přes všechny snahy stále nedaří zvrátit. Trh se změnil, lidé se naučili zcela nové postupy a zvykli si na jiné produkty. Ani Internet Explorer 10, ani aktuální Internet Explorer 11 na tom nic nezměnil, přes všechno úsilí, které Microsoft do jeho vývoje vrhl.
Osobně po lehčím testování Windows 8.1 musím říci, že proti IE už nemám tolik argumentů, jako v dobách fosilní verze 6, resp. pro mě nepřijatelné verze 7. Tehdy jsem byl jedním z mnoha, kteří utekli jinam, v mém případě k Firefoxu (s krátkou zastávkou u Opery). Jedenáctka mi přijde OK, nicméně i tak si raději doinstaluji Firefox, na který jsem zvyklý, zejména díky systému pluginů, kdy některé z nich jsou tím hlavním, proč Firefox nadále používám.
Mohu-li pojmenovat cesty, kterými by se dle mého měl Microsoft vydat, aby zvýšil tržní podíl Internet Exploreru, tak jsou to tyto:
- IE pro další platformy: svázání prohlížeče s „tím jediným správným“ OS je špatný tah. Nechť Microsoft vydá IE pro Linux, Android a iOS a pak se můžeme bavit dál. Takhle je to skutečně o ničem, majoritu trhu drží Linux (na desktopech to s 1-2% nevytrhne, ale v mobilní sféře kraluje) a Apple svět je extrémně loajální k produktům mateřské společnosti.
- Vylepšení pluginů a s tím související motivování vývojářů pluginů pro Firefox / Chrome, aby připravovali i verze pro IE. Holý IE11 není co do funkcionality žádný zázrak a bez podpory vývojářů zvenku to myslím IE nemůže zvládnout.
- Přechod na jiné HTML jádro, jiný JavaScript engine - Microsoft v IE stále používá svůj engine Trident, resp. JavaScriptový Chakra. Možná by bylo hezké zvážit použití jiných enginů jako primárních, jelikož nejsem přesvědčen, že tyto dva jsou nejlepší a že „je pro ně optimalizována“ majorita internetových stránek. Problémem není IE jako takový, problémem jsou spíš tito kostlivci v jeho srdci.
- Otevření zdrojových kódů - tohle berte jako volitelný krok. Pro mě osobně je překážkou v používání IE na Windows i skutečnost, že je zcela uzavřený. V době pro aféře s Edwardem Snowdenem a s ohledem na to, jak se majorita našich činností přesouvá na web, je pro mě nepřijatelné používat webový prohlížeč, u nějž nikdo nemůže provádět audit zdrojového kódu (bez ohledu na to jestli/jak se provádí u prohlížečů otevřených; ta možnost tu prostě musí být).
Nejsem naivní, minimálně s body 3 a 4 nelze počítat, to by - opět - muselo mrznout v pekle. Ale první dva body jsou možné, je to jen o ochotě Microsoftu nejet nadále po stejných kolejích, které jej dovedly od ~95% podílu z dob IE5/6 k ~21% podílu s dnes. Jako Linuxák jen mohu konstatovat, že dokud IE neuvidím na své platformě, tak o něm nemůžu ani uvažovat, bez ohledu na to, jak se zrovna jmenuje.