Mikrotest čínských wide / fish předsádek pro smartphone za 23Kč + malé zamyšlení
Kapitoly článků
Aktuálně se ve světě i u nás doma řeší spousta témat. Někdo nemůže vystát zavádění EET, někdo nemůže vystát Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky z 18. 10. 2016, někdo nemůže vystát uprchlickou vlnu, někdo nemůže vystát případnou budoucí islamizaci Evropy, někdo nemůže vystát Putina, někdo zase ultradiletantství státu v budování dálnice D8 a jiný zase to, co v Číně udělali Krtečkovi. Nicméně letitý, plíživý a stále viditelnější problém celého západního světa dobře ilustruje právě to prohlášení z 18. října tohoto roku: „číňanizace západního světa“.
Když si vezmeme, kolik podniků ze všech možných oblastí lidské činnosti dnes čínské firmy zejména v Evropě vlastní, recept na průšvih sahá až do roku 1972 a Nixonovy návštěvy Číny, po které se spustila kapitalizace tamní společnosti, vznik speciálních obchodních zón a neschopnosti západního světa konkurovat pekelně levné čínské miliardové velkovýrobně už nic nebránilo (ani ta mnohdy zpropadená politika). Ono už sice dnes neplatí to hanlivé přísloví, že „Číňan je ochoten pracovat 18 hodin denně za misku rýže“, ale pořád platí, že Čech by tyhle předsádkové čočky za 23 Kč nemohl prodávat. Nevyrobil by je za tuhle cenu. A kdyby náhodou ano, stát ho tak daňově a byrokraticky zatěžuje, že ho to raději přejde. V tomto státě je výhodnější dojit evropský či státní rozpočet skrze neziskovku než vyrábět něco, co je sice vlastně kvalitativní klump, ale co se prodává po miliónech kusů ročně.
Čína prostě superlevně okopíruje, superlevně vyrobí a ze svého pohledu draho prodá na Západ. A za vydělané miliardy si každý rok další kus toho západu koupí. Nevěříte? Podívejte se třeba právě na ty úplně poslední případy (THX - Razer), nebo ty opravdu velké (IBM Thinkpady - Lenovo) anebo to potenciálně nebezpečné (Leica navrhující fotoaparáty pro čínský Huawei, vyráběné u čínské Sunny Optics). Jak dlouho třeba firmě Leica vydrží její vynikající know-how? Myslíte že déle než Canonu (jehož objektivy umí Číňané skvěle kopírovat a prodávat za zlomek ceny), nebo jen do doby, než třeba právě Huawei jednoho dne přijde a firmu Leica koupí? Já jsem přesvědčen o tom druhém. A je jedno, jestli někdo v Německu považuje Leicu za národní poklad. To jsme my považovali krtečka také a není to ještě ani 5 let, co Zdeněk Miller zemřel.
Netvrdím, že čínské vlastnictví dané firmy je samo o sobě špatné, jen se snažím ilustrovat celý mechanismus. Na předsádkách za 23 Kč mě vrtá hlavou několik věcí. Tou největší je toto: Bez ohledu na to, jaká část té ceny jsou výrobní náklady (nechť si to je klidně jen 1 haléř), nechápu jak to, že mi to Česká pošta přiveze domů pod nos, zatímco po mě chce za pitomou doporučenou zásilku v podstatě ±100 Kč. Právě i na téhle nevyváženosti končí byť jen hypotetická možnost na podobný podnik v Česku. Z Česka ven do světa zásilku tak levně jako z Číny neodvezete. Ani kdybyste chtěli poslat malou lehkou nepojištěnou obálku třeba z Plzně do Prahy. Nebo třeba i z Prahy 4 z vedlejšího paneláku.