Mini RECENZE: Xiaomi Mi Band 4, má smysl přecházet ze staršího modelu?
Jelikož Xiaomi Mi Band 4 nikterak obzvláště chytrý produkt, ale spíše zajímavý doplněk k telefonu pro nekteré jedince, tak tuto recenzi zkrátím. Chytrý náramek přímo navazuje na svého předchůdce Xiaomi Mi Band 3, od kterého se příliš nevzdaluje a pouze jen vylepšuje původní přednosti, které vás mohou i nemusí přesvědčit k zakoupení. Text je tedy cílen spíše pro lidi, kteří se buďto rozhlížejí po obstarání chytrého náramku jako dárek pro sebe či blízké, například jako doplněk ke sportování.
Výhodou náramku je zanedbatelná velikost. Oproti současným hodinkám je Mi Band 4 opravdu prcek.
Z parametrů lze pozorovat všechna vylepšení oproti předchůdci.
Display | 0.95 palcový barevný AMOLED s rozlišením 120x240 pixelů |
Operační paměť | 512 kB plus 16 MB úložiště |
Operační systém | Proprietární s podporou komunity (lze například stáhnout podporu českých znaků dodatečně, popřípadě změnit tvář hodinek podle svého) |
Baterie | 135 mAh (udávaná výdrž 20 dní), předchůdce Mi Band 3 měl baterii pouze 110 mAh |
Senzory | Třísměrný senzor zrychlení a gyroskop, kapacitní senzor přiblížení a optický monitor tepové frekvence |
Novinkou je větší a barevný AMOLED display, díky kterému vidíte více informací. Právě omezeností předchůdce, který nebyl schopen vykreslit ani krátkou notifikaci, jsem byl vskutku frustrován. Druhého vylepšení se dočkala baterie. V porovnání s předešlým modelem jsem vypozoroval o pár dnů delší výdrž, byť ji výrobce udává u obou modelů shodnou. Poslední vylepšení je senzor, který nyní snímá tepovou frekvenci kontinuálně, nikoliv v časových intervalech.
Zbylé funkce jsou takřka beze změny. Chytrý náramek je stále vodotěsný, stále má stejný tvar a rozměry jako předchůdce a stále má hloupý způsob nabíjení, kdy je potřeba středovou část vypreparovat pokaždé, když dochází baterie (to se naštěstí stává jednou měsíčně).
Avšak náramek stále postrádá GPS senzor pro přesnější určení polohy, a tak se zbytečně snižuje jeho užitná hodnota. Pro některé sportovce, kteří například běhají venku, je krokoměr nedostatečný způsob měření a raději sáhnou po jiném modelu, který má GPS vestavěnou, a to i za cenu nižší výdrže. Zbylé rozdíly vůči předchůdci už jsou jen pouhé drobnosti.
Stojí tedy Mi Band 4 za upgrade z předchozího modelu? Dle mého názoru spíše ne. Pro majitele předchozího modelu je novinek tak málo a cena o něco vyšší, že lze náramek k zakoupení doporučit jen těm, kteří prozatím žádný nevlastní a dokáží jej ocenit. Pokud však po novince toužíte, potěší vás větší display, kontinuální měření tepu, širší personalizace vzhledu a s trochou snahy možnost náramek počeštit. V současném stavu totiž stále má problém s vyobrazením některých českých znaků (to ale platí i o předchozím modelu).
Na fotkách níže pak lze vidět všechny funkce, co náramek poskytuje na krásném barevném AMOLED panelu, jenž je krásně vidět i na denním světle.
I když jde o malé zařízení, nabízí spoustu funkcí a zvládne měřit mnoho aktivit. Stačí si jen vybrat.
Výrobce přímo doporučuje používat mobilní aplikaci Mi Fit, která nabízí vše potřebné, jen je při prvotním nastavení trochu zmatená. Připojuje se k náramku skrze Bluetooth a vyžaduje řadu opravnění, ale žádost čtení zpráv nebo kontaktů je zcela běžné a ospravedlnitelné, pokud si přejete zobrazovat příchozí zprávy a hovory na náramku.
Aplikaci lze používat jak pro iOS, tak pro Android. GUI je v obou případech identické, jen pro Android mi aplikace přišla svižnější.
Na závěr bych rád dodal, že novinka je sice zajímavá, ale inovací je málo k tomu, aby stávající majitele Mi Band 3 donutila ke změně. Navíc v době vydání byla cena poměrně vysoko a teprve v době psaní tohoto článku klesla cena na smysluplnějších 900 Kč.
+ Dlouhá výdrž na baterii | - Absence GPS nebo jiných podstatnějších inovací |
+ Dobře čitelný barevný AMOLED display | - Hloupě vyřešený způsob nabíjení náramku |
+ Mnoho funkcí v malém zařízení | - Vysoká cena v době uvedení na trh |
Za zapůjčení chytrého náramku k otestování děkuji Xm.cz.