Minirecenze: Dva Lenovo ThinkPady T14 Gen5 - Zen4 vs Zen4c
Kapitoly článků
Jelikož generování obrázků skrze různé modely může být relativně náročné, rozhodl jsem se něco takového testovat. Pokud si nějaké obrázky generujete, jistě znáte oblíbený model Stable Diffusion. Nicméně tento model je poněkud náročný na notebooky s iGPU. Existuje jeho odlehčená varianta ve formě Stable Diffusion XL Turbo a to běží i na integrovaných grafických adaptérech.
Spotřeba paměti je samozřejmě relativně vysoká, ale to u většiny testovaných notebooků není problém. Jako podpůrný software jsem zvolil Amuse ve verzi 2.0.0, je to GUI, které využívá různé knihovny, na testy používám SDXL Turbo.
Amuse podporuje XDNA zvětšování obrázků, tuto operaci vykonává NPU v APU a zajistí nám obrázek v dvojnásobném rozlišení.
Vybral jsem si několik testovacích scénářů, kdy generuji různě velké obrázky a v grafech uvádím čas, čím méně sekund, tím je generování rychlejší.
Kromě sady čtyř obrázků, kdy je program v základním režimu, vždy využívám seed nastavený na hodnotu 2020477415, aby na různých počítačích vždy vypadl prakticky stejný obrázek. Obrázek jsem na každém notebooku nechal vygenerovat desetkrát, aby se notebook alespoň lehce zahřál a uvádím výsledek posledního generování ve formě času.
První vygenerovaný obrázek je starý známý Karel IV, král český, císař Svaté říše římské, král italský, král burgundský. Konkrétní zadání pro model je:
Czech King Charles IV, the Emperor of the Holy Roman Empire wearing power armor and wielding RPG and a machine gun.
Nejedná se o úplně nejlepší požadavek, ale dostaneme tak zaručeně pravý obrázek v rozlišení 512x512 pixelů.
ThinkPady T14 Gen5 si vedou v tomto testu poměrně slušně, zajímavé je, že T14 Gen5 je zde rychlejší, než E16 Gen2, která má silnější iGPU.
Jeden z testů obnáší základní nastavení Amuse, nastavím pouze prompt a aby se obrázky generovaly na šířku. Každý obrázek má rozlišení 768x512 pixelů. V základní režimu není možné upravit seed, takže vygenerované obrázky nejsou vždy stejné, výsledky jsou tak spíše orientační.
Prompt na testování čtyř obrázků je:
Classic italian sports car drives through idyllic Czech village.
Test zabere více času a na ThinkPadu L15 Gen2 nikdy nedoběhl, proto chybí. ThinkPady T14 Gen5 si opět vedou velmi slušně.
Další testovací obrázek má opět vyšší rozlišení a to sice 1280x768. Inspiroval jsem se jiným českým IT zpravodajem a pokusil se vygenerovat co nejlepšího IT bezďáka. Výsledek můžete vidět na screenshotu, myslím, že skvěle vystihuje esenci opravdového AI.
IT homeless guy with glasses and denim jeans
ASUS Zenbook S 16 je zde opět nejrychlejší, T14 Gen5 s Radeonem 740M tento obrázek nedokáže vygenerovat a vždy crashne.
Jako sladká tečka na konec je interpretace černé díry v našem vesmíru, prompt zněl následovně:
black hole in space
Vypadne nám obrázek v rozlišení 1408x896 pixelů, přičemž nám odpadají další notebooky, kterým dochází paměť.
ThinkPady T14 Gen5 z nějakého důvodu nedokázaly obrázek s rozlišením 1408x896 pixelů vygenerovat, paměti přitom bylo dostatek, ale celé Amuse vždy spadlo.