Minirecenze: HP OMEN 16-n0050nc, aneb herní OMEN s Radeonem
Kapitoly článků
Jsem rád, že se občas objeví notebook s diskrétní grafickou kartou od AMD, v zelené záplavě je to osvěžující, nicméně nabídka je pořád tristní, pokud tedy nestačí iGPU, těch je technicky vzato k mání více.
Bohužel, téměř vždy se u nějaké AMD+AMD kombinace objeví "nějaké něco". Skoro to vypadá, že při návrhu takových notebooků dochází na využití věštkyň, jakou byla například Jolanda. A tak takový stroj dostane hozenou nějakou tu sůl, nebo něco podobně bizarního.
Mezi jednu z těchto podivností je automatický MUX čip, jedná se o zajímavou implementaci, která funguje spolehlivě ve Windows 11, ve Windows 10 je to lehce zabugované. Nicméně i tak bych ocenil možnost manuální konfigurace, pro případy, kdy chci opravdu zajistit použití třeba jen Radeonu RX 6650M.
Pozitivní je, že jsem mohl normálně instalovat nejnovější ovladače přímo od AMD a nemusel jsem se spoléhat na nějakou starší konkrétní verzi přímo od HP.
Testovaný HP OMEN 16 je v zátěži poměrně dost hlučný, otáčky ventilátorů bez potíží přelezou 5000 RPM a hlučnost překročí klidně 45 dBA. Pokud změníme v OMEN Gaming Hub napájecí profil na Balanced, dojde k malému ztišení, jelikož CPU i GPU sníží svůh napájecí limit. Tím však přicházíme o výkon, což je škoda.
Menší útěchou je možnost nakonfigurovat si chování ventilátorů dle teploty, ale vyšší hlučnosti se i tak zcela nevyhnete.
V BIOSu nelze kromě bootovacích zařízení skoro nic nastavit, což je trochu škoda, více možností konfigurace by bodlo.
Notebook má i celkem rozumnou portovou výbavu rozmístěnou po třech stranách, potěší i přítomnost velké čtečky SD karet, která má dle mého názoru značně vyšší utilitu, než čtečka microSD karet. Totiž microSD kartu snadno strčíte do SD redukce, ale velká SD karta se do microSD slotu vkládá opravdu špatně.
Rozložení klávesnice je sice trochu zvláštní, ale překvapivě funkční, klávesy jsou hezky rozdělené a u herního notebooku numerický blok typicky nechybí. Hlavním problémem některých konkurenčních strojů je často podivně zplácnutý numerický blok a podivně rozmístěné některé klávesy. V HP si však neodpustili zapínací tlačítko vedle Delete, to preferuji někde mimo klávesnici, ale jinak je klávesnice překvapivě rozumná.
Potěší i snadné otevření notebooku, kde pak můžeme vyměnit některé komponenty a vyčistit chlazení.
Celkově je tak HP OMEN 16 zajímavý stroj, ale než jsem článek stihl dopsat, tak zmizel z mnohých obchodů a spadá tak do řady strojů, které se na chvíli objeví a hned zmizí.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Slušný CPU výkon + Velká čtečka karet + Podpora DP 1.4 a HDMI 2.1 + GPU má 8GB VRAM (v této kategorii je častějších 6GB) + Kvalitní displej + Snadné servisování a výměna některých komponent (SSD, RAM, WLAN, baterie) + Možnost konfigurovat vlastní křivku otáček ventilátorů dle teploty |
zápory | - MUX čip nelze ovládat manuálně - Prakticky žádné možnosti nastavení v BIOSu - Vysoká hlučnost v zátěži |
pohlídejte si | ? Správné fungování notebooku je zaručeno jen ve Windows 11 |
Poděkování
Za zapůjčení notebooků HP OMEN 16-n0050nc, HP ZBook Fury 15.6 G8 Mobile Workstation, HP ZBook Firefly 15 G7, HP ENVY 17-cg0005nc, HP ProBook 440 G7 a HP OMEN X 2S 15-dg003nc děkuji společnosti HP.