Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Ministerstvo financí dělá reklamu BSA

BSA logo
Obvykle zprávy (o) BSA nepublikujeme, pokud neuznáme za vhodné, protože víme, že jakákoli zmínka o BSA je v podstatě reklamou na BSA (činnost u nás právně neexistující organizace BSA je založena především na zastrašování z její strany a na odsuzování ze strany druhé, i to BSA dost výrazným způsobem pomáhá naplňovat její poselství). Nicméně nedávná zpráva BSA přetištěná prakticky celá ministerstvem financí nás nadzvedla ze židle natolik, že chtě nechtě nějakou tu reklamu BSA zkrátka uděláme…

Kapitoly článků

1.  Softwarové pirátství bude stále častěji postihováno jako daňový únik

(Nejprve tedy znění oné tiskové zprávy a na další stránce k tomu najdete náš komentář.)

PRAHA, 24. května 2010 – Kvůli softwarovému pirátství přichází státní rozpočet ročně o stamiliony korun daňových příjmů, které by tuzemské softwarové odvětví při nižší míře pirátství generovalo. „Podle analytiků společnosti IDC se v Česku užívá 37 procent softwaru nelegálně. Pirátství tak tuzemským výrobcům a distributorům softwaru ročně zkrátí tržby o 3,6 miliardy korun, což jen na DPH představuje roční daňovou ztrátu ve výši 720 milionů korun,“ upozornil na negativní dopady softwarového pirátství Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje přední výrobce softwaru.

Pirátství zkracuje daňové příjmy státu i v jiných oborech. Analytici společnosti IDC odhadují, že na každý dolar vynaložený za legální krabicový software připadají 3 až 4 dolary příjmů, které jdou do kapsy místním servisním a distribučním firmám: „Například za instalaci softwaru, školení uživatelů či služby spjaté s údržbou. To představuje další stamilionové daňové výnosy ročně,“ dodal Jan Hlaváč.

Hardware bez softwaru není uznatelný daňový náklad

Ministerstvo financí se snaží daňové úniky plynoucí z pirátství důsledně postihovat. V případě důvodného podezření z užívání nelegálního softwaru k podnikatelským účelům se budou úředníci finančních úřadů v rámci běžných kontrol u plátců daní těmito delikty dále zabývat.

„Daňová správa se při své kontrolní činnosti již léta běžně zabývá otázkou uznatelnosti výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého softwaru měly stát daňově neuznatelnými, čímž by samozřejmě také došlo k ovlivnění výše základu daně,“ uvedl první náměstek ministra financí Ivan Fuksa a zároveň varoval, že s rostoucím významem softwaru v ekonomice se zvyšuje i pozornost daňové správy upřená na tuto oblast. Pirátům by také mohlo hrozit doměření daňového úniku, který vznikne neodvedením DPH z nelegálně instalovaného softwaru, včetně uložení penále. Koncem června končí termín pro podání odložených firemních daňových přiznání, což bude další příležitost ke kontrolám ze strany daňové správy.

Veřejné rozpočty přicházejí o nemalé prostředky

První náměstek ministra financí Ivan Fuksa iniciativu BSA podporuje: „Stát by se měl chovat jako správný hospodář a nenechat si unikat daňové příjmy do šedé ekonomiky. Daňové ztráty plynoucí ze softwarového pirátství jsou velmi vysoké a v současné napjaté rozpočtové situaci je nelze ignorovat.“

Studie analytiků IDC popisuje řadu ekonomických výhod plynoucích z potlačení softwarového pirátství: „Při snížení míry pirátství o deset procentních bodů by si česká ekonomika během čtyř let polepšila o tisíce nových pracovních míst, hrubý domácí produkt by vzrostl o 8,9 miliardy korun a stát by na daních navíc vybral téměř dvě miliardy korun. IT firmy by díky vyšším výdajům za informační technologie zvýšily své příjmy o 6,2 miliardy korun,“ dodal Jan Hlaváč.

Pirátství je zabiják inovací a ekonomického rozvoje

„Celosvětová studie softwarového pirátství ukazuje, že v roce 2009 došlo k jistému pokroku v boji proti pirátství – nicméně malá změna nestačí,“ prohlásil prezident a ředitel BSA Robert Holleyman. „Pirátství brzdí inovace v IT odvětví, brání vytváření nových pracovních míst a vládní rozpočty připravuje o klíčové příjmy z daní. Naše zpráva velice jasně říká, že vlády zemí po celém světě musí zdvojnásobit své snahy v potlačování šíření nelegálního softwaru.“

Míru pirátství mimo jiné snižují legalizační programy, osvětové kampaně vládních úřadů i softwarových firem, kroky orgánů činných v trestním řízení a též změny technologií, jako jsou stále rozšířenější nástroje pro správu digitálních práv (DRM) a využívání aplikací usnadňujících hospodaření se softwarem (SAM – Software Asset Management).

BSA logo Ministerstvo financí logo
Tagy: 
Zdroje: 

Ministerstvo financí ČR, e-mail od BSA

Kapitoly článků
1.  Softwarové pirátství bude stále častěji postihováno jako daňový únik

WIFT "WIFT"

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Ministerstvo financí dělá reklamu BSA

Středa, 26 Květen 2010 - 23:47 | l0l | blbe to vubec nezni a ani blbost to nemusi byt....
Středa, 26 Květen 2010 - 21:50 | Woody | Tady je první návrh, samozřejmě se nebráním...
Středa, 26 Květen 2010 - 21:50 | Woody | Tady je první návrh, samozřejmě se nebráním...
Středa, 26 Květen 2010 - 17:24 | OndrejT | Třeba tohle(!) nebo *tohle* ... psát velkýma...
Středa, 26 Květen 2010 - 14:26 | HKMaly | Co ma delat kdyz komentare na cdr nepodporuji...
Středa, 26 Květen 2010 - 13:48 | Krozyk | Pravda, v dnešní době by tam pasovala čínština ;)
Středa, 26 Květen 2010 - 13:27 | Master Blaster | http://stick.gk2.sk/blog/2010/05/otevreny-dopis-...
Středa, 26 Květen 2010 - 13:20 | zoki | no ja som to počul tak, že pesimista sa učí...
Středa, 26 Květen 2010 - 13:12 | zoki | "IT firmy díky vyšším výdajům zvýšit své...
Středa, 26 Květen 2010 - 13:09 | sorbox | Juj, nepis kapitalkama KDE, kdyz nemysil KDE, ale...

Zobrazit diskusi