Ministryně USA vyhrožuje Nvidii: I když navrhnete GPU dle předpisů, zakážu ho!
Americké úřady během podzimu uvedly v platnost nové limity pro hardware vyvážený do Číny. Pro Nvidii to znamenalo ukončení dodávek GeForce RTX 4090 do Číny a okamžitě začala pracovat na novém modelu (GeForce RTX 4090D), který bude navržen v souladu s novými pravidly. To však nedá spát americké ministryni obchodu, Gině Raimondo, která prostřednictvím Fortune vydala následující prohlášení:
Pokud upravíte čip, aby se vešel do konkrétního limitu, což jim umožní dělat AI, do druhého dne na něj vydám regulaci. --- Gina Raimondo, ministryně obchodu USA |
Na tomto přístupu jsou smutné a varující hned tři věci. Za prvé, že ministryně soukromé firmě vyhrožuje zmařením investic, pokud tato firma vydá produkt, který je navržen v souladu s předpisy vydanými úřadem, který paní ministryně spravuje.
Za druhé, že paní ministryně tímto vyjádřením přiznává, že její úřad není schopný stanovit jednoduchá a transparentní pravidla, jasnou dělící čáru, jejíž dodržení dá výrobcům jistotu, že produkt vyvinutý v souladu s těmito předpisy bude možné na čínském trhu prodávat. A nikoli, že bude muset výrobce riskovat a čekat, jak se paní ministryně vyspí. Kromě jiného lze připomenout, že stávající pravidla jsou natolik zmatečná, netransparentní a nelogická, že s jejich interpretací mají problém i samotní výrobci.
GPU AD102 použité na GeForce RTX 4090 (Nvidia)
Za třetí z pasáže „což jim umožní dělat AI“ vyplývá, že paní ministryně nejspíš nechápe, o čem celá situace je, nerozumí ani základům technologického pozadí a zjevně se neinformovala ani u svých podřízených. Embargo necílí na všechen hardware, „na kterém lze dělat AI“, protože pak by z USA nebylo možné do Číny vyvážet žádné procesory, žádné grafické karty ani žádné akcelerátory. Omezení se týká konkrétního vysoce výkonného segmentu, kterým se USA snaží tlumit hrozící náskok Číny v daném segmentu.
Vzhledem k tomu, že zodpovědný úřad vede osoba, která nejen, že nerozumí činnosti svého úřadu, vyhrožuje vlastním americkým firmám zmařením investic za dodržení pravidel vydaných jejím úřadem, lze hovořit o naprosté nekompetenci a není co závidět americkým výrobcům, kteří mají v takovém prostředí fungovat.