Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Mluvící hamburger? Nesmysl. Nesmysl?

Obr: Mluvící hamburger? Nesmysl. Nesmysl?
Umíte si představit, že by vám hamburger sám oznámil z čeho je vyroben? Nebo že by CD, které si prohlížíte v obchodě, samo spustilo nejlepší skladby? Ne? Pak asi budete za pár let (možná i dříve) velmi překvapeni.

Ultra tenká baterie

Za všechno může právě tento malý papírek. On to tož není papírek, ale miniaturní ohebná baterie. Vyvinula jí izraelská firma Power Paper Ltd. Již také podepsala první licenční smlouvy. A asi uhádnete s kým. Ano jsou to americké firmy. Nikde jide totiž není reklama tak dokonale promyšlená a také tak agresivní jako v USA. Díky ní se můžeme dočkat spotřebního zboží, které bude hrát, svítit a provádět další kousky.

Využití se zdá být naprosto neomezené. Jistě asi znáte papírová blahopřání k sňatku nebo k svátku, která hrají oblíbené melodie. Proč by tedy takové CD v obchodě nemohlo spustit ukázky z toho, co je na něm uloženo? Nebo si představte regál ve vaší oblíbené samošce, ze kterého na vás bude zboží přímo pokřikovat. Ale to je asi už trochu přitažené za vlasy, že. I když ...?

A nemyslete si, že to je celé nějaké velká utopie. První zboží vybavené touto "novinkou" by se na pultech obchodů mělo objevit již koncem léta. Samozřejmě v USA. U nás to bude pravděpodobně o něco později :-)

Celá záležitost opět vznikla z cela jiného, daleko prostějšího důvodu. Před sedmi lety totiž firma stála před úkolem vyrobit náplasti pro diabetiky, které by je plynule zásobovaly inzulínem. K tomu ale bylo třeba vymyslet zdroj energie, který by velké molekuly inzulínu protlačil skrz pokožku. A takový zdroj musel být náležitě malý, ohebný a hlavně nesměl pacientovi překážet. A ohebná baterie byla na světě!

Zprvu akumulátor nebyl jistě tak malý ale nyní se technologové dopracovali až k šířce necelého půl milimetru! Baterie se skládá z pěti vrstev zinku a dioxidu manganu. Baterie se pak dá na obal prostě natisknout. Obal s touto baterií a s jednoduchým audiovizuálním zařízením by vyšel na 20 centů až 1$.

Možnosti využití však jistě nenajde jen v obalech. Nabízí se spousta dalších variant. Sledování zboží během přepravy, ochrana před nežádoucím použitím (krádeže), také v lékařské diagnostice nebo aplikaci různých léků (třeba již zmíněného inzulínu), nebo jako pohon miniaturnch zařízení pro nejrůznější použití. Určitě sami také vymyslíte další netušené možnosti nasazení.

Yahoo News

Diskuse ke článku Mluvící hamburger? Nesmysl. Nesmysl?

Žádné komentáře.