Moorův zákon bude platit ještě téměř 20 let?
Jen připomínám, že Moorův zákon vyslovil, jak už jméno napovídá, Gordon Moore, spoluzakladatel Intelu. Říká, že každých 18 měsíců se v procesorech zdvojnásobí počet tranzistorů. Zajímavé je, že tento výrok prakticky platí nejen pro počty tranzistorů, ale například i pro výkon, nebo pro kapacity disků.
Nyní se dozvídáme od Intelu, že ještě 16nanometrová technologie půjde a je možné, že ještě jeden či dva další kroky budou možné. To by v případě zavádění nového výrobního procesu každé dva roky znamenalo, že v roce 2013 se k tomuto limitu přiblížíme. Jenomže jak je z uvádění 0,13mikronových a 90nanometrových procesorů do praxe vidět, doba potřebná pro zavedení jemnější výrobní technologie se prodlužuje, takže Intel již nyní počítá s tříletými cykly. V tom případě se 16nanometrových chipů dočkáme asi v roce 2018.
Abych řekl pravdu, tak já osobně mám velkou důvěru, že než se by se naplnila hrozba toho, že není kam vyvíjet dál, tak firmy přijdou s jinými materiály a technologickými postupy, které budou moci dál rozvíjet a urychlost počítače. Jen jsem zvědav, kam to všechno povede...
PS: Jen tak hypoteticky, kdyby až do roku 2020 platil Moorův zákon, tak tu v tu dobu budeme mít procesory zhruba 4 000× rychlejší než dnes. Myslíte, že to dokážeme využít?