Morrowind, System Shock 2, Thief 3, Jedi Knight, NFS Underground a další
Kapitoly článků
Na přání jsem ještě v krátkosti prověřil pár starších her, které jsem dal dokupy. Některé jsou z relativně nedávné doby, ale třeba Jedi Knight z roku 1997 je skutečným výletem do historie.
Zleva doprava. Morrowind není v základním nastavení (bez vylepšených textur, postav, prostředí, …) pro kartu problémem. V 1680×1050 proběhl test přes „Morrowind FPS Optimizer“, ale s povypínanými automatickými optimalizacemi. Speedrun Morrowindu je spíš takovým hackem na nedokonalost hry.
System Shock 2, legenda herního průmyslu, které jsme počátkem roku věnovali část vzpomínkového článku, podporuje v základu maximálně 1024×768. Využívá vylepšenou verzi původního Thief engine, nepoužili jsme rozšíření jako SHTUP či Rebirth. Rozsah fps je impozantní, absolutní plynulost zaručena. Znalcům vřele doporučuji úchvatný 36minutový speedrun.
Přesně totéž se dá říci i o Jedi Knightu, resp. jeho rozšíření Mysteries of the Sith. Nostalgicky vzpomínám na hrátky s během hry na 486-DX4 100@120 MHz s 16 MB SIMM pod Windows 95 v softwarovém renderingu v 320×200 a pozdější šok z plynulého chodu v 800×600/16bit na AMD K6-233 MHz a 6MB 3Dfx Voodoo Rush (přesně ta karta, co ji vidíte na fotografii na začátku článku). I zde je k dispozici speedrun.
Thief Deadly Shadows, atmosférické zakončení slavné série dokáže i dnes kartu slušně potrápit, ještě více než Morrowind. Ale v 1280×1024 je vše plynulé. Opět můžete shlédnout speedrun.
Ve své době poměrně populární díl série Need for Speed: Undergroud běží plynule i v maximálním rozlišení v nejvyšší kvalitě.
Na závěr jsem si připravil oddychovou sérii tří her německé firmy CDV, které bezpochyby uchvátí každé malé děcko. Dva díly se „Santou“ sbírajícím dárečky a jeden se „Zajdou“ kompletujícím sbírky vajíček, mrkví a dalších podivností dokázaly svého času i grafiky kolem 4 000 Kč (blahé paměti třeba GeForce 4 MX440) solidně potrápit. Dnes je to spíš úsměvné povídání :-).