Mozilla ukončí podporu Firefox pluginů v roce 2016
Hned úvodem si raději ujasníme terminologii, aby nedošlo k nedorozumění: Mozilla má v plánu skoncovat s „pluginy“, tzn. v české jazykové mutaci se „zásuvnými moduly“. Tolik jen pro úplnost, aby vlivem odlišností v názvosloví jednotlivých prohlížečů nevznikla domněnka, že končí i oblíbené a často užitečné „addony“ neboli „rozšíření“.
- Mozilla blokuje Flash [červenec 2015]
Mozilla skončí (téměř) se vším, co běhá na NPAPI neboli Netscape Plugin Application Programming Interface. V praxi jde často o různá multimediální rozhraní a dekodéry, které podle Smedberga už dávno zakotvila jako součást webového API a není třeba jejich podpory přes obstarožní a problematicky zabezpečitelné rozhraní. Onou výjimkou, kterou ještě nějaký čas vezme společnost na milost, bude Flash. Nedělá to ráda, ale uvědomuje si, jak je stále rozšířený a kolik webů by bez něj nefungovalo.
Samotný proces odstřihávání NPAPI pluginů není nic nového, probíhá pozvolna už od loňského roku, ale patrně ne tak rychle, jak si vývojáři prohlížečů představovali. Bezpečnost a výkon je totiž v řadě případů problematické striktně nadřadit kompatibilitě a korektnímu zobrazení obsahu, a tak tu získal dočasnou výjimkou Silverlight, tu Java, tu Flash. Jedním z nejvýznamnějších API, které se od loňska postupně odpojuje od přístrojů, je Google Earth, jehož podpora definitivně zanikne ještě letos před Vánoci, 12. prosince.
Zajímavostí je, že i přes pozvolnou inhumaci NPAPI, která by měla být dotažena do konce ve druhé polovině roku 2016, se Mozilla nepřestává starat o podporu tohoto rozhraní - například v srpnovém čtyřicítkovém Firefoxu prostřednictvím asynchronní inicializace přinesla jeho zrychlení.